• kesesi, kusagi, kapi - pencere imalati ve de pirinci ile meshur olan sirin bir kastamonu ilcesi. memleketim
  • istanbul erzurum karayolunda yer alan kastamonu ilçesi. kastamonu ile çok alakası yoktur. başlı başına bir il gibidir.
  • yol üstü olmasına rağmen geri kalmış. kastamonunun en büyük ilçesi olmasına rağmen insanı medenileşememiş yer olarak kaldı hafızamda.
  • gezilecek görülecek yerlerini, yobazlığını değilliğini bilmem fakat bugün hava kararırken samsun-istanbul istikametinde buradan geçtim, hayatım boyunca bana ızdırap olan tüm sivrisineklerden intikamımı aldım sanırım. ben arabanın camına, farına, tamponuna yapışan bu sayıda sineği ilk defa gördüm. iki defa durup basınçlı suyla cam yıkamak zorunda kaldım ki, aksi takdirde tüm camı kaplayan sineklerden yolu görmenin imkanı yoktu.

tosya' nın çeltik tarlalarına, sivrisineklerle olan husumetimde öne geçmemi sağladıkları için teşekkürü borç bilirim.
  • istanbul ordu arası karayolu ile gittiğimde geçmekten en çok keyif aldığım yerlerden biri. o pirinç tarlaları ve dağ manzarası ile içimi huzur kaplıyor her defasında.
  • gözetleme kulesi filminin çekimlerinin yapıldığı memleket(im).
  • princi, cakisi, telası ve kesesi ünlüdür.

kendine has bir dili vardır.

ilçe dısında iken uzun yıllar arkadaslara söyle güzeldir böyle güzeldir diye anlatılan ilce, o arkadaslardan birinin veya bir kacının yolu düşüp geldiğinde sıçılası bir hal alır. gezdirebilecek bir yeri olmadığından hanönü denen yerde sıçıp kalırsınız.
  • kastamonu'nun en büyük ilçesi olmasını ılgaz dağına ve içinden geçen e 80 uluslararası karayolu'na borçlu olan memleketim. şöyleki; ılgaz dağı tosya ile kastamonu arasında doğal bir set oluşturarak ulaşımı olumsuz etkilemiş, tosya da kendi başının çaresine bakmıştır. buna ek olarak özellikle orta ve doğu karadeniz ile kuzey doğu illerini istanbul'a bağlayan e-80 karayolu'nun buradan geçmesi şehrin gelişimine büyük katkı yapmıştır. kendi aracınız ve normal bir seyir hızında, fazla da oyalanmadan 4 - 5 saat arası bir zamanda kendinizi istanbul'a atabilirsizniz. (bkz: tosya seyahat)
  • sınırları içinde çocukluğumun ve erken gençliğimin geçtiği, kendisine tosya.gen.tr ismindeki siteyi armağan ettiğim memleketim. anadolu'daki bir çok şehir merkezinde olduğu gibi tosya şehir merkezinde de görülmeye değer pek bir şey yoktur ama ilçe sınırları içinde doğa harikası görülesi çok yer olduğu kesin. (bkz: dipsiz göl) (bkz: yeşil göl) özetlersem; çok güzel bir yer desem, değil. çok kötü bir yer desem, değil. fakat şunu çok iyi biliyorum ki, istanbul'da yaşarken çok daha stresli ve tedirgin hissediyorum.
hesabın var mı? giriş yap