şükela:  tümü | bugün
 • avasküler nekroz, romatoid artrit, kireçlenme gibi sebeplerle femur başının ve dolayısıyla kalça ekleminin deformasyonu sonucu eklemin yapay mazlemelerle yenilenmesi.

  birkaç gün içinde tecrübe edeceğim.

  edit: vazgeçtim, dayanabildiğim yere kadar ameliyatsız idare edeceğim.

  edit2: ameliyat oldum. çok güzel odu çok da güzel iyi oldu.
 • femur başının çeşitli hastalıklar (avasküler nekroz, kemik erimesi, kalça çıkığı vb.) ya da kırılması ve eski görevini yerine getirememesi, fiziksel bozulması, çürümesi sonucunda kişinin yaşam kalitesini engelleyecek şekilde şiddetli ağrı ve hareket kısıtlığı sebebiyle femur başının yerine ameliyatla takılan, genelde titanyumdan imal edilen protezdir.

  kullanım ömrü 20-25 yıldır.

  ameliyat genel olarak yaklaşık 2 saat sürmektedir. hasta en az 4 gün hastanede kalmaktadir.

  ameliyattan sonra hasta belli bir süre (en az 6 ay) çorap ve ayakkabılarını kendi giyemez. bacak bacak üstüne atamaz. bağdaş kurarak oturamaz.

  protezin hasar görmesi ya da gevşemesi durumunda revizyon ameliyatı ile değişimi mümkündür.
 • dün itibariyle vücudumla buluşan protez.
 • eşimin 2 gün sonra geçireceği ameliyat sonrası sahip olacağı yedek parça. tecrübe edenler yeşillendirebilirse müteşekkir kalırım.
 • kalça eklemini oluşturan kemik dokularda meydana gelen hasarın; ağrı şiddeti, fonksiyon ve yaş faktörlerine bağlı tedavi seçeneği. bölgedeki bozulma büyüdükçe ve yaş ilerledikçe tercihten ziyade tek seçenek olarak karşımıza çıkar.
  ameliyat sonrası kalçanın karna çekilmesi ve bacakları çaprazlamak (çarpık bacak, kalçanın ve dizin içeri doğru dönmesi) protez için risk oluşturmaktadır.
 • hip replacement ın türkçesi. içerisinde kobalt içeren bazı kalça protezlerinin alzheimer ve çeşitli zihinsel problemlere yol açtığı kanıtlanmış. metal-metal ya da metal-plastik içeren protezeiniz varsa içerisinde kobalt kullanılmışmı bakın.
 • ameliyat olmadan kemik erimesi probleminiz olup olmadığıni kontrol ettirin. özellikle hasta yoğunluğundan devlet hastanelerinde dikkate almayabiliyorlar. karmaşık ameliyatlar yapabilecek , ameliyat öncesi kemik yapınızı, protezin oturtulacağı kısmın durumunu anlayabilecek ve buna göre ameliyatı planlayan bir doktora gidin derim.
 • bu kadar önemli bir başlığa ne kadar az entry girilmiş.
  annemin, çocukken çıkan kalçası ve sonrasında tedavi edilmeyişinden, 50 yaşına geldiğinde de ağrılardan yürüyemez durumdayken ameliyat olmaya karar verdik. kemik erimesi sebebiyle yapılan ameliyatın iyileşme süreci kilo problemi ile de alakalı olarak diğerine göre biraz daha kısa.
  çocukluk çağında veya doğuştan kalça çıkığında, iyileşme süresi biraz daha uzun.

  hastanın ameliyat sonrası bakımı çok önemli. * riskine karşı çok dikkat edilmeli. 6 - 12 ay arası tam yürüyemeyeceği için tüm ihtiyaçları yardımcısı tarafından karşılanacak. uzunca bir süre yürüyememek hastayı psikolojik anlamda da yoracaktır. buna da hazır olunması gerekiyor.

  son olarak en güzel kısma geliyoruz. ameliyat sonrası 1 seneyi doldurduğunda, ağrıları azalmış, aksaması büyük oranda düzelmiş ve kısıtlı hareketi neredeyse kalmamış ve yeniden doğmuş gibi bir insan olarak başlıyorsunuz hayata.
  bu bilgiler; hafif kilo problemi olan, 50 yaşındaki kadın hastanın yaşadıkları baz alınarak yazılmıştır.