şükela:  tümü | bugün
 • türkçeye çevrilmiş şekli total perspektif girdabıdır.

  üstad*, mevzu bahis girdabın çalışma prensibini, ''yansıttığı evren portresini, bilinen değerlere dayanarak bilinmeyeni yaklaşık olarak hesaplama yöntemiyle yapılan madde analizi ilkesinden çıkarıyordu. '' şeklinde açıklar.

  bunu müteakip satırlarda ise bu girdabın trin tragula isimli bir hayalperest, bir düşünür, bir spekülatif filozof ya da karısının ifadesiyle bir budala tarafından, günde en az otuzsekiz kere ''biraz orantı duygun olsun! '' diyen karısına gününü göstermek için yapıldığı yazar.

  fakat en can alıcı ve okunduğunda yerlere yatıran nokta ise trin tragula'nın bu buluşuyla, bu büyüklükteki bir evrende eğer yaşam var olacaksa, kişinin orantı duygusu diye bir lüksü kaldıramayacağını kesin olarak kanıtlamasıdır.
 • kendinize güveniyorsanız buyrun.
 • adamı nihilist yapar.
 • (bkz: #35459805)
 • "eskiden beri ileri sürüldüğü gibi, evren tedirgin edici büyüklükte bir yerdir ve pek çok kişi sakin bir hayat uğruna bu gerçeği görmezden gelmeye meyillidir.

  birçokları kendi tasarladıkları daha küçük bir yere memnuniyetle taşınmaktadır, hatta aslında çoğunluğun yaptığı da budur.

  örneğin, doğu galaktik kolun bir köşesinde, büyük bir orman gezegeni olan oglaroon'da "zeki" nüfusun tamamı yalnızca çok küçük ve kalabalık bir ceviz ağacında yaşar. bu ağaçta doğar, yaşar, aşık olur, ağacın kabuğuna yaşamın anlamı, ölümün amaçsızlığı ve doğum kontrolünün önemi hakkında düşündürücü minik makaleler kazır, son derece küçük birkaç savaşa katılıp en sonunda daha zor ulaşabilen dallardan birinin toprağa bakan tarafına bağlı olarak ölürler.

  öyle ki, ağaçlarından ayrılan tek oglaroonlular, başka ağaçların da hayatı destekleyecek kapasitede olup olmadığını merak etmek ya da öbür ağaçların, yalnızca fazla oglacevizi yemenin yarattığı bir yanılsama olup olmadığını sorgulamak gibi korkunç bir suç işledikleri için sürgüne gönderilenlerdir.

  bu davranış biçimi ne kadar tuhaf görünürse görünsün, galaksi üzerinde benzeri davranış biçiminden suçlu olmayan hiçbir canlı türü yoktur. total perspektif girdabı'nın bu kadar dehşet verici olmasının nedeni de işte budur.

  çünkü girdap'a girdiğinizde, bir an için tüm yaradılışın akıllara sığmayan sonsuzluğuyla karşı karşıya kalır ve bu sonsuzluğun bir yerlerinde bulunan mikroskobik bir noktanın üzerinde mikroskobik bir noktaya konulmuş minicik işaret levhasındaki "buradasınız?" yazısını görürsünüz."