şükela:  tümü | bugün
 • 1990 yılında paul verhoeven tarafından çekilmiş, arnold schwarzenegger'in ve sharon stone'un rol aldığı, 2084 yılında geçen bi kurgu-bilim filmidir. ayrıca, türkiye'de "gerçeğe çağrı" ismiyle gösterildi.

  arnold'un kafası, kendisine yüklenen sahte anılarla doludur ve arnold bundan habersiz yaşayıp gitmektedir. ta ki, marsa bir yolculuk yapmaya karar verir ve kafasındaki anıların gerçekliğinden şüphe etmeye, paranoyaklık ne demek bize öğretmeye başlar...

  olayın büyük bölümü mars'ta geçmekte olup fimdeki cüce kadın'ın fedakârlığı aklımdan silinmemiştir bi türlü. ayrıca "3 göğüslü kadın" fikrini hayata geçiren, ve bu filmle oscar almış, alex funke’e ait bilgisayar efektleri, o zamanlar yeni yeni kullanılıyor olmalarına rağmen son derece sükse yapmış ve tatmin edici olmuştu. bir bilim-kurgu klasiği olduğunu söyleyebiliriz, soran olursa.
 • sharon stone`un guzelliginin zirvesinde goruktugu
  arni babanin da en ba$arili filmlerinden
  ve sanirim en cok konu$tugu filmlerinden birisi
 • esasen bilim kurgu firlamasi philip k. (cok afedersiniz) dick'in "we can remember it for you wholesale" hikayesinden esinlenerek yapilmis filmdir. (affiniza siginarak) dick, besyuz defa evlenmis, internet'te sozlugu
  bulunan, kitaplarini yazarken ingilizcenin belini getirmis, ahlaksiz soyadina ragmen saygideger bi abimizdir.
  en son ben turkiye'deyken altikirkbes yayinlari "mars'ta zaman kaymasi"ni yayinlamisti. oyle yani...
 • bu arada maalesef filmin devami cekilmis, "total recall 2070" diye. aradaki 2068 devam filmine ne oldu bilemiyoruz. maalesef diyorum cunku konusunu okudum, insanlarin arasina androidlerin karismasi, konuyu arastiran dedektifin kendi hakkinda bazi gercekleri kesfetmesi falan gibi siktiriboktan bi senaryosu var.
  not olarak da philip k. (pardon) dick'in eserlerinden esinlenildigini soyluyo.
  anlasilan herifler zaten filmi cekilmis bi baska oykusunu almislar abinin ("do androids dream of electric sheep" - "blade runner"), pacal etmisler, devam filmi yapmislar. tuy dikmisler yani. (bu arada ayni yaziya iki taksitte entry yaptik, hile yapmis gibi oldu ama gonderdikten sonra farkettim olayi)
 • paul verhoven'ın sharon stone takıntısı bu filmle başlamıştır. tabiki kendisi bir yandan böyle güzel bilim kurgu filmleri yönetirken bir yandanda showgirls gibi yarı pornografik filmleri niye çevirmiştir anlmak mümkün değil.

  hayatından sıkılan arny* değişik bir deneyim yaşamak için total recall adında bir firmaya giderek buradan hayali bir mars seyahati satın alır. fakat kendisinin daha önce marsta bulunduğu ve beyninin bu hayale tepki verdiği anlaşılır. hayalin bitmesinden sonra kendini çıkmaz bir sokata terkedilmiş ve garip bir anlam karmaşasının içinde bulur. hayatı gözünün önünden gitmekte karısı bile ona düşman gibi davranmaktadır. bunun nedeni ise arny'nin mars'ta önemli bir ajan olarak görev yapmış olmasıdır. arvy'i bir sürü insan kovalar olaylar gelisir.

  (bkz: quato)
 • aslinda filmin en super tarafi, arnie'nin gercekten ajan mi oldugu, yoksa tum hikayenin kafasina yuklenen mars tatili seruveni mi oldugunu asla tam bilemememizdir. dikkatli seyirciler, tatilini secerken tercih ettigi kadin tipini anlattiginda ekranda rachel ticotin'in gorundugunu farketmislerdir. ayrica ne derler tatili alirken, "maceralar yasiycan, gezegeni kurtarican, kizi goturucen, pek super olucak". satin aldigi ruyanin adi da 'blue skies over mars'tir. yaa..
 • arnoldın zevkli filmlerinden biridir. filmde arnold sikilmiş olan kafasını ve hayatını toparlamaya çalışmaktadır.
 • dakikada ölen adam sayısı* hususunda rekor kırmış olma ihtimali pek yüksek,katliam sahneleriyle ünlü filmlerden biridir kendileri. pek çok yiğit genç,film boyu ölen adam sayısını tespit etmeyi kendisine misyon edinme hatasına düşmüş,film boyu patır patır ölen canlıları saymaya çalışmış,ancak filmin sonu itibariyle,hepsi de çabalarının heba olması sonucunda derin bir hayalkırıklığına uğrayarak misyonlarını terketmiştir.pek eğlenceli bir filmdir netekim.
 • arnoldın gözlerinin pörtleme sahnesi komedi filmlerini andırsa da yapıldığı yıl 1990'a göre bayağı aşmış bir film denilebilir. pepsi ve hiltondan reklam vardır bolca. mars nüfusu yaratıcı şekilde oluşturulmuş, mutantlar, 3 göğüslü fahişe, adamın karnına yapışık bir lider filmden ilk hatırlanılanlardır.