şükela:  tümü | bugün
 • medieval 2 total war çıkana kadar milleti oyalayalım, rome total war iyi tuttu kaymağını yiyelim, rome total war 2'ye yol açalım gibi amaçlarla çıkartıldığı aşikar. ne yeni bir demo var, ne yeni bir ünite, ne grafik, ne konsept. verdiğin paraya, harcadığın zamana değmez.
 • "challenge" arayan total war fanatiklerinin mutlaka denemesi gereken unofficial expansion pack. sadece 2 kaleye sahip olarak baslayan makedonlar ile, tüm anadolu, mısır ve irana sahip persler arasinda gecer. diger 2-3 barbar irk sadece haritanin kuzeyinde, sizi ileride rahatsiz etmek icin bulunurlar.

  perslerin ustun askerleri ve okçu-piyade ımmortallarina karşı, elinizde sadece kalkanının kalitesi şüpheli pikemenler ve berbat hızlarıyla hoplite'lerden başka ünite yoktur.

  taktik olarak eliniz mahkum dandik makedon süvarilerine, generals bodyguard'a ve alexander'a güveneceksiniz. alan savaşlarında savunmada kalın, genel saldırı yapmaya kalkarsanız çoğu ünitesi okçu olan persler, ağır piyadelerinizi epey hırpalayacaktır. açık veren pers piyadelerini fırsat buldukça atlılarla tek tek avlamaya kasın.

  bu şekilde haritada ilerleyin, bol bol mancınık basın ve kale savaşı yapın. kale savaşlarını oynayın, düşmanın sayı üstünlüğüne aldırmadan saldırın ve şehir meydanında kaçacak yeri olamyan, koyun gibi beklemeye mahkum okçuları ve başınızın belası savaş arabalarını imha edin. birkaç şehri aldıktan sonra zaten savaşın yönünü siz belirlemeye başlayacaksınız.

  ama gevşemeyin. karşı tarfın dev bir sayı üstünlüğü var, ve onlar kayıplarını kolayca yerine koyabiliyorken siz ağır kayıplarınızı telafi edemeyebiliyorsunuz. neyse ki hoplitlerin gücü arttırılmış, bu sayede kayiplarinizi en kucuk sehirden bile telafi edebiliyorsunuz.

  tum bunlar yetmiyormus gibi oyunu bitirmeniz icin bur turn siniri da var. cok iyi bir oyuncu hedefine 10 kusur turn kala ulasabiliyor, ama 1-2 turn bile hatali is yapsaniz persler toparlaniyor ve zamaninda bitirmeniz riske giriyor.
 • steam üzerinde indirimdeyken, total war gold collection adı altında alıp bir heyecanla oynadığım oyundur. orjinal rome total war'a birtakım makyaj değişiklikleriyle satışa çıkan ve bu işi oldukça iyi başaran bir ek paket oldu açıkçası. tema değişiklikleri, pastel ve daha canlı campaign haritası, rüyalarda tekrar edilen veciz sözleriyle son derece beğendim.

  büyük iskender'in sırasıyla aldığı şehirleri sizden de hikayeye uygun olarak alması bekleniyor. ancak oyunu oynayacak olanlar dikkat! 100 turn sınırınız var. bu vakitten sonra alexander ölüyor ve oyun menüye dönmenizi istiyor. açıkçası oyun keyfimin içine an itibarıyla etmiştir.

  100 turn sınırına pek takılmamak için alexander'ı bir karakol komutanı gibi önden götürüp, geride yetiştirdiğiniz komutanlarla da arada kalan diğer şehirleri almanız daha iyi olur. örneğin alexander ile mısır'a dahi uğramadan hatra'yı alıp geçmek daha makul. amida ve tyre şehirleri ile mısır'ın 2 şehrini ardıl komutana bırakmak daha makul.

  100 turn bitince oyunu bitirecek değiller ya deyip orduyla dolaşmışlığım da var. siz assassin ve spy basıp arabistan yarımadasını gezin en iyisi :)

  bir sıkıntı da şurada: rtw oynarken haritada hangi şehir nerede görüp ona göre plan program yapabiliyorduk. şimdi harita çözünürlüğü rezalet ve hangi şehir nerede bilmiyorsunuz ve körleme ilerlemeniz gerekebiliyor.

  bir tur daha oynayıp, bitireceğim oyundur. yarım iş, hiç iştir.

  edit büdüt: bu sefer orta zorlukta tekrar başlayayıp, 20 turn kala oyunu bitirdim. tüm şehirler imar ede ede ilerledim. ne güzel marifet iyi erken bitirdik derken, youtube'da hayvaninin biri oyunu en zor seçenekte, gerçek alexander'dan daha kısa sürede emule ederek bitirmiş. yuh ki ne yuh.

  bu arada oyun deyip geçmemek lazım. (bkz: valerio massimo manfredi)'nin 3 ciltlik ve piyasada artık ne yazık ki (bkz: can yayınları) tarafından baskısı yapılmayan iskender serisini okumadan önce bu oyunu biraz oynamanın çok iyi olacağı kanaatindeyim.