şükela:  tümü | bugün soru sor
 • shogun 2 total war'ın devam paketi. 2012 de çıkacak diye görülüyor. ilk trailer'inda gatling makinalı tüfeklerin klasik japon piyadesini parçaladığı görülüyor.

  işte videosu : http://tinyurl.com/cto8x7x
 • bu ay içinde piyasaya çıkıyor.

  makineli tüfenkle samurai şişleyeceğimiz oyun. intikaller tren yoluyla olacak gibi görünüyor.

  tabii samuraiları seçip batı taklitçisi ipnelerin kafasına katananın kabzasını gömmek de mümkün. her şekilde totalwar candır. geldik otuz yaşına hala oynuyoruz lan. de gidi de.
 • imparatorluğa bağlı olanlarla shogun'a bağlı olanların arasında geçen boshin savaşını işliyor oyun. çok kısa bir peryodu kapsadığından hafta şeklinde dönüyor turnler. samurai totalwar'da turnler mevsimler şeklindeydi. dolayısıyla orduların haritada ilerlemeleri son derece yavaş olduğundan temposu biraz düşük gibi geliyor. ancak yavaş yavaş tren yollarını ele geçirdiğinizde daha hızlı intikal etmeye başlıyorsunuz ön cepheye. bu manada tren yolları son derece önemli.

  öncüllerine göre bir diğer farkı donanmanın son derece önemli olması. bir kere sadece orduları taşıma, limanları koruma gibi görevleri yok. bunlara ilave olarak rakip ordularla karşılaştığınızda topçu desteği veriyor, isterseniz kara ordunuzla dalmadan önce savunmayı zayıflatabiliyorsunuz. yani donanmanızla karayı bombalama şansınız var. yine sağlam bir donanmanın tren hattının olmadığı bölgelere asker gönderilmesinde de hayati rolü var. daha önce de dediğim gibi orduları karadan yürüterek düşman bölgelere sokmak için çok sabretmek gerekiyor. işin kötüsü zaman kısıtlı olduğu için bekleme fırsatınız da yok.

  asker tipleri hangi tarafı seçtiğinize göre değişiyor. ancak her halükarda tradisyonel ordularla toplu tüfekli modern orduların karşısında durmanız mümkün değil. telef oluyorsunuz. bir kere topların menzilleri ve isabet oranları korkunç. böyle olunca topu daha fazla olan ordunun savaş meydanında ilerlemeye ihtiyacı yok. bombardımana başladın mı adamlar tıpış tıpış üstüne geliyor.

  eski shogundaki gibi bütün bölgeleri almanıza gerek yok. imparator'a veya shogun'a bağlı bölgelerin sayısı önemli. dolayısıyla müttefiklerinizin elindeki bölgeler de sizinmiş gibi sayılıyor. tabii kontrol etmiyorsunuz ancak tren yolundan, etinden sütünden faydalanıyorsunuz.

  halkın modernleşmeye tepkisi var. dolayısıyla bir şehri full modern binalarla dolduramıyorsunuz. aksi taktirde direkt isyan çıkıyor. belli bölgelerde donanmaya, belli bölgelerde kara ordusuna, belli bölgelerde topçulara ağırlık vermekte fayda var. bir bölgeye hepsini yığınca direkt "isyeaaaan" diyor halk. bu arada modernleşmede hangi tarafta olduğunuzun bir önemi yok. shogun'a bağlı full modern bir ordunuz da olabiliyor.

  sonuç olarak yeni başlayanlara tavsiyem orduları yollardan fazla yürütmemeleri. çok zaman kaybı oluyor. gemileri ve tren hattlarını kullanın olabildiğince. tren hattı yoksa sağlam bir donanmayla çıkartma yapmak en mantıklısı. sayı üstünlüğü çok önemli değil. topları etkin kullanmak önemli. aynı şey şehir savunmalarında da geçerli. içinde 3 4 tane levy olan şehirler bile eğer savunma sistemleri geliştirildiyse rahatlıkla tutunabiliyor.

  evet sevgili totalwarcılar gazanız mübarek ossuuuun.
 • bu oyunun orjinalini aldım ancak yüklerken içindeki şifrenin başka bir steam hesabı tarafından kullanıldığını öğrendim çok sinirliyim sözlük, şimdi rome 2 alma hevesimde kaçtı ama yinede alacağım sanırım.
 • foreign veteran karakterinin çok eğlenceli olduğu oyun.
  " advisor, gentleman, part-time rogue, and at your service. "
  " attention! you slovenly samurai! "

  ayrıca oyunda duyduğum en müthiş soundtrack hem geleneksel japon çalgıları hem avrupai çalgılar kullanılarak oyunu en iyi şekilde yansıtmış.
 • steam'de 18 aralık tarihine kadar %75 indirimle satılan oyun.