şükela:  tümü | bugün
  • ilk oyunun üzerinden daha bir yıl geçmeden ikincisini çıkaralım diyen ca'nin son icadı. anlaşıldı uzun bir süre daha adam akıllı bir tw yüzü göremeyeceğiz.

https://www.youtube.com/watch?v=fxxe897bw-a (trailer)

http://store.steampowered.com/app/594570/

ekleme: en başından beri üç oyun olarak planladıklarını biliyorum ama yarım yamalak oyunlar çıkartıp süratle dlc peşinde koşmaları canımı sıkıyor sadece. daha önceki oyunlardaki bariz hatalar yerinde dururken üstelik.
  • aynı bokun ikincisi. en az emekle en çok parayı kazanmak , kolayı tercih etmek bu firmanın en iyi bildiği işlerden hazır rakipsizken aynı oyun motoru , aynı grafikler, kerizlere özel yeni skinler ile dayayabildikleri kadar warhammer dayasınlar kerizlere ; zaten gerçekçi bir ortaçağ veya yeni çağ oyunu yapmak göt ister...

(bkz: total war whorehomer)
  • sahip olmadığım 2. total war oyunu olacak oyun. bildiğim kadarıyla ca üç ekip olarak çalışıyor. biri totalwar arena, diğeri warhammer üçüncüsü ise "tarihi" oyunu yapıyor.

warhammer ekibi işini tamamladığına göre artık "tarihi" oyuna sıra geliyor.
  • romelar, shogunlar, medievallar varken neden warhammer diye sormak istediğim oyun. warhammer'ı hiç beğenmemiştim, campaignini bitirmeden bırakıp sildiğim tek total war oyunudur, ikinciyi oynamaya tenezzül bile etmeyebilirim.

yaratıklı strateji oyunu oynamak istesem battle for middle earth oynarım, total war değil. yazık etmeyin şu seriye creative assembly..
  • ben medieval 3 beklerken beni üzen ve daha çok kızdıran bir duyuru oldu. trailerı izlemedim. umurumda da değil. zerre para da vermem. veren de aptaldır. aynı oyunu biraz süsleyip önünüze koyacaklar. her ırk bile olmayacak ilk başta. her şeyi yeni eklenti olarak gösterip para isteyecekler. para tatlı geldi tabi. inek gibi sağılmayı sevenler heyecan yapsın. ben gider orta çağ avrupasında at koştururum. ork flan istersem de gider mod yüklerim bedavadan.
  • "fantasy setting sevmiyorum" diye bok atmaya kalkmak ilginç bir kafa.

tarihsel olarak zaten var olmuş, her ayrıntısı ve özellikleri bilinen gerçek üniteleri toplayıp modelleyerek oyun yapmaya göre daha kolay olmayacak bir yapım süreci geçireceği açık olan oyun.

"gerçekçi" bir oyundan kastınız tarihsel olarak var olan ülkeler, üniteler üzerinden bir oyun hazırlamaksa bunun zorluğu fantasy setting'e göre nerede acaba?

modelleme olarak hangisi daha zor: her yerinde rune'lar, sigil'ler olan şekil olarak abartı ve aşırı ayrıntı içeren fantasy üniteleri mi? yoksa gerçek dünya kullanımı için yapılmış fonksiyonel ve çoğu zaman aşırı sade araçlar, üniteler, kıyafetler mi?

dünyası da aynı şekilde, total war warhammer'ın haritaları daha önce hiçbir total war oyununda olmadığı kadar ayrıntılı.

bir de tarihi total war serilerinin her biri bir öncekine göre grafiksel olarak çağ atlayan oyunlardı da, bu re-skin diye eleştirilsin. rome veya shogun total war arasında skin değişikliği dışında bir fark vardı da ben mi bilmiyorum grafik olarak. arayüz ve ünite skinleri farklı.

rome 2 vs shogun 2 ?

üzerine şunu da diyebiliriz "gerçekçi" bir total war çıksın dlc politikası yine aynı olacaktır. şimdiden şikayetlerinizi hazırlayın. çünkü firma kendi istediği gibi oyun çıkartmadı diye, firmanın çıkardığı oyuna bok atanlar ile dlc ve pre-order kültürüne kapılıp hype ile parasını bitmemiş oyunlara yatıranlar aşağı yukarı aynı kafayı taşıyor...

gidip dlc'lere oyun kadar para verecek kadar salak olmayın, konsepti sevmiyorsunuz diye de oyuna bok atmayın.

not: "total war warhammer için game of the year edition bekleyen bir oyuncu".
  • ne yapsak da oyuncuyu kendimizden soğutsak diye düşünerek duyurdukları ve başarılı oldukları yeni oyunun ismi.
    kendilerini tebrik ediyorum. güzel sıvadılar.

lolümsü büyücüler, canavarlar, iyiler-kötüler savaşı ile gerçekten 0-15 yaş arasındaki çocukların büyük ilgisini çekmeyi hedeflemişler gibi duruyor.

ancak benim anlamadığım bir şey var, en azından türkiye'de herkes medieval, shogun veya rome 3 beklerken ve dünyanın geri kalanında da en azından türkiye'ye benzer bir durum olduğu muhtemelken "total war war warhammer" diye bir tekerleme ne diye ikinciye döndürülüp duruyor?

buradan yetkililere sesleniyorum:
    adamların elinden çıkardığı elektrikli yaldızlı şeylerle, asasını vurduğu yerde oluşturduğu fırtınalarla değil; bize, kılıç hakkıyla kazanılan savaşları geri verin!
    attırmayın makedonun kafasıni!..
  • warhammer evreninin 0-15 yaş arasındaki çocuklar için yapıldığını sanacak kadar bihaberseniz almamanız gereken oyun.

warhammer evreni dünyada en sadık oyuncu kitlesine sahip tapletop oyun evrenlerinden biridir ve türkiye warhammer etkinliklerine giderseniz yaş ortalaması da 30-35 falandır.
  • bu bir strateji oyunu. strateji oyunları böyle peşpeşe çıkmaz. çünkü eskimesi için zaman geçmesi gerekir. geçen sene çıkan warhammer kafadan bir 5 sene daha rahat gider zaten.

bir seriyi devam ettiriyorsan ya donanımsal olarak geliştirmek içindir yada aynı seride başka bir hikaye veya tema vermek içindir. bunlar dışında bir sebeple yapıyorsan biraz inek sağalım olmuştur amaç. bu oyun çok mu gerekli şimdi? 5 sene sonra gelsin en önce ben gelir "olley be beklediğim oyun geldi!" derdim. ama bir senede nasıl bir teknolojik atılım oldu da bu oyunu yapma gereği hissettin. yada içerik olarak ne ekleyebilirsin ki esktra? a ırkı mı ekleyeceksin. geçen sene ki oyuna ekle. 5 dolar fiyat koy alalım. yeni bir oyun çıkarıp 200-300 liramı isteme.

kimse aynı grafikle veya tasarımla başka bir total war oyunu duyursalar laf etmez zaten. çünkü tema apayrı. rome 2 ve shogun 2 grafiksel olarak aynıysa aynı. ben strateji oyuncusuyum grafik tasarım benim için geri planda. biri başka tarihte ve coğrafyada diğeri başka. birinde başka strateji yapıyorum diğrinde başka. verdiği hissiyat ve zevk bambaşka. ki oynanışsal olarakta farklılıklar mevcut. mesela warhammer ve attilanın da benzerlikleri var ama warhammer büyü, uçan birimler vs... getirdi ki takdir edilesiydi.

fakat şimdi bu oyun bana geçen senekinden ekstra ne verecek? madem verecek yeni oyun yerine geçen sene ki oyuna koysana? bu serinin fanı olarakta eleştirmek hakkım. medieval 3 yine çıkmasın yeni total war empire gelsin yada bambaşka bir şey. ama geçen seneki oyunu da hemen önümüze koymasınlar.
  • şu oyuna skaven under-empire'ı gelsin, ne medieval kalır, ne rome.