*

şükela:  tümü | bugün
 • “totalitaryenizm, devletin otoritesine sınır koymayarak, kamusal ve özel yaşamın her yönünü, uygulanabilir olabildiği her yerde düzenlemeye kalkıştığı bir politik sistemdir. totalitaryen rejimler, devlet kontrolündeki kitle iletişim araçlarına nüfuz etmiş her alanı kapsayan propaganda kampanyaları, çoğu halde mütehakkim bir tek parti, kişi tapınmacılığı, ekonomi üzerinde kontrol, kamuya seslenmenin* kontrol ve kısıtlanması, kitle gözetimi, ve ürkünün yaygın kullanımına dayanan bir politik güç ile sürdürülürler. totalitaryen yönetimlerin ayırt edici bir özelliği «bütün topluma bir anlamlılık ve istikamet veren fikirlerin biraraya gelmesinden oluşan ayrıntılı ideoloji[dir.]»”*

  tek başına bir siyasi rejim tanımı olarak değil de bazı rejimlerin (ör. faşizm) niteliklerinden birisi olarak kullanılması daha geçerli olabilecek bir kavram.
  _____
  *kaynak:
  wikipedia: totalitarianism

  “totalitarianism is a political system where the state recognizes no limits to its authority and strives to regulate every aspect of public and private life wherever feasible. totalitarian regimes stay in political power through an all-encompassing propaganda campaign, which is disseminated through the state-controlled mass media, a single party that is often marked by political repression, personality cultism, control over the economy, regulation and restriction of speech, mass surveillance, and widespread use of terror. a distinctive feature of totalitarian governments is an "elaborate ideology, a set of ideas that gives meaning and direction to the whole society."”

  not: sözlükte totalitarizm, totaliteryanizm ve totalitaryanizm başlıkları var. ancak doğrusu bu. (inadım da inat. :-] )

  ayrıca:
  (bkz: otoritaryenizm)