şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ilkek toplumlarda sosyal ilişkileri ve bilhassa cinsellikle ilgili yasaklarda totemlerin etkisini açıklamaya calısan kitap.toplulukta grupları biyolojik aile bagları değil baglı olunan totem belirler ve evlenme vb merasimler aynı totem gruplarında yapılamaz.kitabın temel mesajı ensest yasagının olusturulmasında ilkellerin totemi kual koyucu olarak kabul etmesi ve modern topluma yansımaları.
 • güzide ülkemizde, nereye bakarsa baksın tek yanlı bakış açısına sahip olan çoğumuzun haline ve gündelik hayat kişilerinin sosyal ortamda yaptıkları bir hoş tariflere bakınca, hak vermemek için çamaşır ipine tahta mandalla asılmış olmak gerekli gözüken, freud göndermeli, sağlam bir hakan ataman yazısının başlığı. (bkz: totem ve tabu) radikal2'nin arşivlerinde huzur içinde dinlenmekte. ama okunabilir, yani şurdan:

  http://www.radikal.com.tr/…r.php?ek=r2&haberno=6459
 • içeriğini, hakkında bilgilerinin bulunduğu siteye erişim engellendiği için okuyamadığım kitap.
 • totem ve tabu'da sigmund freud, tarihimizin ''darwin'in ilkel sürüsü'' dediği şeyle başladığını tahayyül etmiştir. kıskanç, haşin bir baba bün kadınları kendine saklıyor, büyüyen oğullarını sürüden kovuyormuş. bunun üzerine otoritesine isyan edilmiş. oğlanlar toplanıp babalarını öldürmüş sonra da yemişler. onu hem gerçek manada hem de metaforik olarak tüketmişler, gücünü ve kimliğini kendilerine almışlar. o hüküm sürerken ondan nefret ediyorlarmış ama ölümünden sonra hissettikleri sevgiyi de nihayet görebilmişler. böylece pişmanlık doğmuş, bunu aşırı övgüler takip etmiş ve sonuda 'tanrı' kavramı doğmuş. 'temelde,' diye bağlar freud, 'tanrı yüceltilmiş bir babadan başka bir şey değildir.'
 • kitabın yazıldığı tarihte henüz genler hakkında pek bir fikri olmayan freud'un sürekli medeniyetsiz, banel, boklu diye itham ettiği, ilkeller diye isimlendirdiği avcı toplayıcı toplumlarda aynı aile içinde birlikteliklerin neden tabu olduğunu irdelediği kısımlara götümle güldüğüm ve o vakitten sonra da okumadığım kitap.

  kendi ilgim alanım olan orta asya türkleri üzerine bir çift laf edeyim. örneğin altaylarda ki türk kabilelerinin çoğu kesinlikle kendi aralarında evlenmezler. öyle ki, diyelim ki a kabilesinden bir kız b kabilesinden bir oğlanla evlendi ve aile oluşturdular. bundan sonra kız tarafının veya oğlan tarafının akrabaları evlenilen kişinin akrabalarıyla da evlenemez. örneğin sizin teyzenizin kızıyla ya da halanızın oğluyla evlenememeniz gibi. bu bir tabu değil uzun yıllar boyunca deneme yanılma yönetmleriyle elde edilen bir bulgunun gelenekleşmiş halidir. amacı genetik havuzu genişletmek ve genetik çeşitliliği sağlamaktır. bir yandan da diğer kabilelerle daha doğrusu olabildiğince çok kabileyle akrabalık bağları kurmaktır. bu kadar basit ve nesnel bir nedeni saçma sapan teorilerde aramak anca freud gibi bir manyağa nasip olmuştur.

  edit: akraba evliliği orta-doğu arap kökenli bir gelenektir. alevilikte de örneğin, akraba evliliği yasaktır.
 • christophe grange'ın son kitabı ölü ruhlar ormanı içinde paso geçen ve bu nedenle en yakın d&r a gidip akıbetini araştırdığım ve 3 gün içinde elimde olacak kısıtlı sayıda bulunan kitap.
 • freud'un sıradışı eseridir. totemiydi, tabusuydu; hep bu korkularımız yüzünden olur der. hep bu ruhsal sıkıntılarımız sonucu oluşmuş şeylerdir der. ayrıca dinlerin olmadığını putların olduğunu, bu putların ise kendi uydurduğumuz şeyler olduğunu söyler. dinleri ruhsal sıkıntı sonucu oluşmuş şeyler olarak tanımlaması enteresandır tabi. ensest ilişkilerden korktuğumuzu, buun hayatımızdaki nevrozun kaynağını oluşturduğunu da söylemeden edememiş. çok sıradışı fikirleri var bu adamın.
  (bkz: aslolan ne islamdır, ne tabu, libidodur, libido)
 • ortaöğrenim müfredatına konulması halinde en azından gelecekte açılması muhtemel (bkz: günah ve ayıp yoksa neden annenle yatmıyorsun) gibi aptalca başlıkları önleyeceğini, dolayısıyla insanlığın çok uzun zaman evvel hallettiği konular üzerinden yeniden sidik yarıştırarak vakit kaybedilmeyeceğini düşündüğüm; kendi ufak içeriği devasa, demir leblebi gibi bir kitaptır.
 • kamuran şipal çevirisiyle türkçe okunulabilecek freud eseri.