şükela:  tümü | bugün
  • kuzey londra da futbol takımıyla ünlü bir semt.
  • londra 'da bir de tottenham court road isminde bir metro istasyonu vardır.
  • baya baya boktan bir semt. dogma buyume londrali arkadaslarimin bile kendisine temkinli yaklasmasindan sonra yollarimizi pek kesistirmemeye calisiyorum.
  • bilmediginiz sokaklarina girilmemesi gereken bir londra semtidir, hatta bilinen sokaklara bile girilirken temkinli olunmalidir(tecrubelerle sabitlenmistir). ozellikle stadin arka tarafi texas olarak adlandirilir. ahalisi genelde zenci agirlikli olup bol miktarda da turk vardir. londra'nin en fazla gocmen nufusuna sahip semtlerinden birisi olmasina ve kotu ozelliklerine ragmen kiralarin nispeten dusuklugu ve metro istasyonuna yakinligi sebebiyle tercih edilebilir. birde mac gunlerinde trafik allak bullak olur.
    ayrica, stadin karsisindaki pub'in kapisinda -tuvalet musteriler icindir- yazisini turkce dagil 3 farkli dilde gorebilirsiniz.
  • turkiyeden londranin bu mahallesine yeni gelenler burayi "totenham" diye okur. (futbola meyilleri varsa, guntekin onay diktesi vesilesiyle "totnim" seklinde dogruya yakin sekilde soyleyenleri de vardir arada.)

ama londralilar genelde, -- to"nım -- seklinde okur. bu telaffuza erismenin sirri ise sudur. ilk hece kirbac seklinde agizdan cikar "to" sonra 2 milisaniye sessizlik olur, ardindan "nım" denir. neymis: --to"nım --
  • okunusu adami oyle bir cezbeder ki, bu yuzden ingiliz aksanlari ustune doktora falan yapmaya gidebilir is, dikkat derim.
  • belki bana oyle denk geldi bilmiyorum ama minimal tecrubelerim kadariyla, cok tekin olmadigi izlenimini veren muhit.

gece bir yerden sonra, herkeste bir defansif durus, herkeste kriminal bakislar. bir dangerous minds havasi esiyor, michelle pfeiffer falan da yok, daha mahallenin girisinde kuytuya aliyorlar sanirim kendisine benzeyenleri.
  • polisin perşembe günü bir genci ırkçı bir nedenden öldürmesi iddiası üzerine isyan çıkan kuzey londra semti. son gelen haberlere göre polis araçları yakılıyor, dükkanlar yağmalanıyor.
  • ingiltere'nin en fakir bölgelerinden miymiş neymiş, anlamadım bu işi. adamlar ne transferler yaptılar beee!!!1111