şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 27 ekim 2016 günü tanıtılan yeni macbook pro ile gelen ve fonksiyon tuşlarının yerini alan bar. türkçesi 'dokuntuş' olabilir.
 • autocomplete sayesinde yok yerine yök yazmak artık daha kolay.
 • bir dokunan bir daha dokunmak istiyor.
 • apple tarafından sıradan bir klavyede mevcut fonksiyon tuşlarının kaldırılarak bu tuşlar yerine şerit şeklinde dokunmatik (bkz: multitouch) bir alanın eklenmesi ile oluşan barın adıdır.
  kullanılan uygulamalar ile beraber touch bar üzerindeki ikonlar değişmekte ve istenildiğinde bu ikonların yerleri vb. düzenlenebilmektedir.
 • mükemmel bir şey! hem video editörler hem grafik hem fotoğrafçılar için aşırı zaman kazandırıcı. son kullanıcılar için de bir çok programda aşırı kolaylık sağlıyor. fanboyluk falan diyenler olacaktır ama apple resmen devrim niteliğinde bir şey yaptı beyler.

  özellikle dj lerin bence vazgeçilmezi olur bu algoriddim ile. yapılanlara baktım da resmen mükemmel işlevli bir mixer haline geliyor. düşünsene adam sadece macbook'unu alıp geliyor kapağı açıp 300-500. süper lan!
 • ilgilenen arkada$lar varsa, api referansları yayınlandı. uygulamalara touch bar desteği eklemek için, şuradan.
  https://developer.apple.com/…ence/appkit/nstouchbar

  bir de ek, bu tasarlayan hayvan muhendisler bunu sistem üzerindeki cpudan ayrı olarak, arm bir işlemci ile besliyorlar ve üzerinde watchos kırması ayrı bir mini os calisiyor.
 • insan kullanacak insan. insan arayuzu rehberi: https://developer.apple.com/…/aboutthetouchbar.html
 • microsoft'un lablarında benzer bir şey pişiyormuş: https://www.microsoft.com/…ojects/displaycover.aspx

  tabi bu microsoft olunca bir yere varmamış proje.
 • daha once bahsettigim hig* belgesinde felsefesi guzel aciklanmi$: "use the touch bar as an extension of the keyboard and trackpad, not as a display. although technically it’s a screen, the touch bar functions as an input device, not a secondary display. the user may glance at the touch bar to locate or use a control, but their primary focus is the main screen. the touch bar shouldn’t display alerts, messages, scrolling content, static content, or anything else that commands the user’s attention or distracts from their work on the main screen."

  yani touch bar klavyenin ve trackpad'in bir uzantisi, ekranin degil. teknik olarak ekran olmasina ragmen bir giri cihazi olarak gorev yapiyor, ikinci bir ekran olarak degil. kullanim ve etkile$im $ekillerinin de bu goz onunde tutularak yapilmasi tavsiye ediliyor.

  bu puf noktayi goz onunde tutarak microsoft display cover'lar felsefik ayrimi gorebiliriz. ayrica craig federighi ile yapilan mulakatta neden $imdi touch bar dendi ve guzel bir soru. https://www.youtube.com/watch?v=gwoqwcgqim0 daha once microsoft lenovo gibi $irketler e-ink tarzi cozumler denedi ama hic biri oled multitouch ekranin verdigini veremiyor. teknolojik inovasyonlarda belli bir teknik alt yapinin olu$masi gerekiyor, yoksa premature dogan cocuk gibi oluyor. zamanlama cok onemli. touch bar'in ciki$inin apple watch, watchos, touch id, apple pay, unlock with apple watch vb bir suru diger $eylerle paralel bir kronolojisi de var. zamanlamasi manidar yani. :)
 • apple'ın bugüne kadar icat ettiği en gereksiz, en mantıksız teknolojidir.

  neymiş efenim f tuşlarını kaldırmışlar da f tuşları kişiselleştirilemiyormuş da onun yerine bunu koymuşlar. e be yarraaam f tuşlarını neden kaldırdın peki? esc tuşu götüne mi kaçıyordu? bugüne kadar o tuşlarla iş yapanlar amsalak mı?

  trackpad'e helikopter pisti kadar alan ayırmasaydın da hem f tuşlarını korusaydın hem de touch bar'ı koysaydın bari.

  bir teknoloji geliştirirken illa ki eskisini sikip atmak zorunda mısın?