şükela:  tümü | bugün
 • 1958 yapimi b filmi.ama ne b filmi.sinema tarihinin dahiyim uzun cut yapmaliyim rustumu her firsatta ispatlamaliyim tipi yonetmeni orson welles inin aslinda en iyi filmidir.ama 25 yasinda yapilmadigindan, b filmi olmasindan kaynaklaniyor olsa gerek nedense yurttas kanein golgesinden kurtulamamis bir eserdir.
  orson welles yonetmen oldugunden kendisine en kral rolu bicmistir.bicmistir diyorum zira, filmin orjinal senaryosu ile orson welles in modifiye senaryosu arasinda fazla benzerlik yoktur(misal orjinal senaryoda meksikali polis, amerikali polistir sevgilisi meksikalidir, ama orson welles bu interracial iliskiyi yeterince kiskirtici bulmamis erkegi meksikali kadini da filedelfiali yapmistir)
 • aslinda meslegindeki dibe vurusu yasayan orson welles filmin yonetmeni falan olmayacaktir, ama bilinmeyen bi sebepten mesleginin iyi gunlerini yasamakta olan charlton heston
  "ya madem oynuyo, eli bulasmisken yonetiversin" demis orson welles de
  "yonetiriz mesele mi? ellemem ama filmi fazla.." demistir
  sonra egosu agir basmis "yillarin orson welles i boyle dandik film yonetir mi?" diyerek basyapit olusturmustur.filmin acilis sahnesi(arabay bomba koyma sonra takip etme)sonradan sinema orgrencilerine "aha cekecekseniz boyle cekin" denerek okutulmustur.
 • charlton heston meksikali polis rolunde aksaniyla mimikleriyle berbat bir performans sergilemistir, izlemelidir.
 • (bkz: ed wood) un tim burton tarafından uyarlanmış hayat hikayesinde bir sahnede ed orson welles''le karşılaşır,beraber dertleşirler...
  bir diyalogda welles meksikalı rolünü charlton heston''a oynatmak istemediğini,yapımcıların onu buna zorladığını söyler...
  kurgu mudur,gerçekmidir bilemedim.bilinsin istedim...
 • orson welles yapimcilarin bu b movie yi kurtarmasi icin dusundukleri charlton heston'i sanaryodaki polisi amerikalidan meksikaliya cevirdigi andan itibaren istememis, lakin produktorun emirinin demiri kestigi hollywood ortaminda buna boyun egmistir, ki bu da sanirim kafalardaki bir soru isaretine cevap anahtari olacaktir.
 • açılış sekansıyla sinema tarihine geçen film. kısa sürede kültleşmiş ve kara film türünün başyapıtları arasına girmiştir.
 • filmde orson welles i hayvan şişmanlamış olarak görürüz.
  ayrıca(bkz: a touch of evil)
 • turkceye de bitmeyen balayi ismiyle cevrilmistir. finali oldukca bombadir ama spoilerin gozu kor olsun, yazamiycaz buraya.

hesabın var mı? giriş yap