• albertville - la rosière espace san bernardo etabını yine, yeniden team sky domine etti.

giro d'italia 2018 başlığında da bu dominasyona çok vurgu yapıp, froome'un başarılarının tamamen bireysel bir doping operasyonuna indirgenmemesine dikkat çekmek istemiştim. eurosport da dağlık etapların nasıl kontrol edildiğini açıklayan bir video hazırlamış. videoda da göründüğü üzere ne kadar iyi bir tırmanışçı olursanız olun modern bisiklette takım yardımı olmadan bir şeyler başarmak artık çok zor.

explainer: how to control a mountain stage

team sky zaten bireysel olarak çok güçlü bir ekip ama aynı zamanda da stratejik olarak da pelotonun çok ilerisindeler. yarışları ve psikolojiyi çok iyi okuyup tamamen ona göre konumlanıyorlar ve her zaman doğru anı bekliyorlar. - kaza vs yaşamazlarsa - zaten tek tek çok güçlü olan bu takım bir de stratejik olarak da rakiplerinin önünde olduğu zaman dominasyonunu yıkmak daha da zor oluyor.

giro d'italia 2018'de cimacoppi'yi hatırlayalım. hatta kolaylık olsun ben aynakol'un floodunu paylaşayım;

ilgili flood

özetle team sky giro101'de rakiplerini 3 hafta boyunca çok iyi okumuş, çözümlemesini yapmış ve doğru zamanda tempo uygulayıp onları soyutlamış ve kendi çıkar çatışmaları arasında bırakmıştı. böylelikle chris froome çaldığı zamanın çok büyük bir bölümünü iniş esnasında elde etmişti. evet atak çok cüretkardı ama etabı ikinci kez izlediğinizde hesaplanmış bir risk olduğunu çok net görebiliyordunuz.

la rosière'de ise belki de uzun süre sonra ilk defa rakiplerin eline stratejik bir koz geçti. ama bu kozu kullanabildiler mi? tabiki hayır...

chris froome giro koştuğu için team sky buraya iki baş ile gelmiş ve nispeten geraint thomas'a kısmi özgürlük tanımıştı. bu koşullar altında sarı mayoya froome'dan daha yakın olan geraint thomas beklediğimiz atağı gerçekleştirdi. froome takım arkadaşının atağına cevap vermemeyi ve doğru zamanı beklemeyi seçti. ama peloton yine küçük hesaplar yaptı.

podyumun birinci basamağını hedefleyen ve bu doğrultuda risk almak isteyen kişi bu noktada chris froome'u nötralize etmeye çalışır, ''hadi bakalım büyük şampiyon şimdi ne yapacaksın'' konumuna geçerdi. onun çalışmasını bekleyip takım içi bir çatışmanın fitilini ateşlemeyi seçmeliydi; froome thomas'a izin verse konforlu bir zaman farkından olabilir, izin vermeyip 'ben patronum' dese takımının dengelerini bozabilirdi. podyum hedefleyen takımlar bu çatışmayı doğru okumayıp riske atmaları gereken geraint thomas'ın atağına cevap vermeyi seçtiler ve froome'u da bir güzel oraya taşıdılar. froome tempo arttırıp rakiplerini döktüğünde team sky adına bir soru işareti ve takım çatışması kalmadı: çünkü froome thomas'a yapılan karşı atağa cevap verdi! üstelik bunu yaparken yıpranmadı da... çünkü onu taşıdılar.

team sky geraint thomas'ın bu farkla sarı mayoyu alıp aynı zamanda da takım içi denge bozmayacak bir finişle senaryo yazsaydı bundan iyisini tasarlayamazlardı. yine diğer takımlar yarış ve psikoloji okuyamayarak team sky'ın ekmeğine yağı sürdüler.

froome'un son haftaya nasıl gireceği, ne durumda olacağı bilinmiyor. bu yüzden geraint thomas a planı olmak için mayoya sahip çıkmaya çalışacaktır ve doğru anda yine atak yapacaktır. froome ise sarı mayo taşıyan bir takımda, tekrardan küçük hesaplar yapan takımları takip ederek, bacaklarını muhtemelen oldukça diri tutacaktır. üzerinde hem mayo baskısı yok hem de ataklara öncelikli cevap verme gereksinimi yok. tam olarak bu yüzden froome nötralize edilip bir şeyler yapmaya zorlanmalıydı.

ama bu adamdaki kazanma içgüdüsünü tahmin etmek oldukça zor. 12. etapta erkenden ben patronum bile diyebilir.

edit: aynı konunun üzerine sarper günsal da yazmış ama benim gözümden kaçmış. kendisinin yazısı daha detaylı ve ağdalı onu da buraya bırakayım
  • yani landa;15 taşlı sektör yani yaklaşık 22 km.o kadar kargaşanın içinden sağ salim çık sonra git mal gibi dümdüz yolda su içer iken yere kapaklan zaman kaybet.

froome'a göre etapta 7 sn kaybetmişiz genel klasmanda ise froome ile eşit zamandayız;umarım kazadan fiziken çok etkilenmemiş olup dağlarda sorun yaşamayız.

edit:sanırım ciddi bir hasar yok.yalnız yaptığı kaza anını göz önüne alır isek "savsakların maradona'sı" lakabını haketmiştir.
    https://www.youtube.com/watch?v=windhzksrik
    https://twitter.com/…ana/status/1018518772477505537

"eyyyy froome sen kimsin ya" demek var iken bana "adam kazandı" cümlesini kurdurtma gözünü seveyim;tek umudum sensin.
  • romain bardet nin teknik sorun yasayip 5 kez mekanik yardim aldigi 9. etapta daglarda en buyuk yardimcilarindan biri olması beklenen allexis vuillermoz nun fotograf cekmeye calisan bir seyirciyle çarpışması sonucu abandone oldugu aciklandi.

yine buyuk beklentilerle gelen ag2r icin felaketin esigindeki tur. geri kalan 2 haftada is yuku bir hayli artan latour , frank ve gallopin sadece bardet yi degil onca yildir sarı mayo hasretiyle yanip tutusan fransız halkının umutlarini tasiyacaklar
  • an itibariyle bize 2017 deki mentaliteyi hatırlatan tur. atak yapan valverde için sky ın önünde bahrain merida tempo yapıyor. ne froome ne süper domestikleri kendini harcıyor geri getirmek için. yorulanlar pelizotti ve pozzovivo. bana 2017 de bir etapta atak yapan bardet için froome un önünde çalışan astanayı hatırlattı.

tamam şu aşamada bütün genel klasman adayları birbirine çok yakın, gün sonunda kimin sarı mayoyu alacagi belirsiz ancak turu alması en muhtemel adamın kim olduğunun herkes farkında. sky ın her etaptaki büyük hakimiyetini bozmaya çalışmak yerine ekmeğine yağ sürmek... bilemiyorum ama son 2 senedir gerçekten tour dan sogutan sebeplerin başını cekiyor.
  • nibali’nin bugünkü kazanın ardından kırık sebebiyle veda ettiği tur.
    bu durum , kazanın ardından tek başına dönüp sadece 13 saniye kaybetmesini daha da epik yapıyor. kendisini 3. haftada görmeyi çok isterdim.messina köpekbalığını umarım seneye de favoriler arasında görebiliriz.

daha şimdiden yeterli sürede bitirememe / sakatlık sebeplerinden en çok abandone olunan turlardan birisi olmuş olabilir. tüm sprint etaplarını ilk haftaya sıkıştırıp ardından üç gün üst üste 1. kategori tırmanışları koymak ne kadar mantıklı oldu bilemiyorum. çoğu sprinterin champ elysee ye kadar adını bile duymayacağımızı biliyorduk ama bu kadar da abandone beklemiyordum doğrusu. groenewegen in nasıl da büyük çabalarla ve takım arkadaşlarının yardımıyla dağ etaplarını zamanında bitirebildiğinin etap sonu röportajlar eşliğinde videosunu paylaşmıştı quick step bulduğumda editlerim. etaplar saganın da bir kez daha ne kadar komplike bir atlet olduğunun kanıtı oldu. sonuna kadar hak edilmiş bir yeşil mayo.
  • turdan ayrı olarak, eurosport türkiye'deki sohbetlerin ayrı keyif kattığı bisiklet turu.
    hem bölge ve insanı hakkında bilgi alıyorsunuz, hem spor hakkında.
    bu tarz turların, yapıldığı ülke için ne kadar önemli olduğunun göstergesi bu. 5 saatlik yayında adamlar ülkeni, kültürünü anlatıyor sık sık.
  • 1 haftalik bokum gibi sprint etaplarindan sonra (kusra bakmayin dumduz profilleri olan etaplarda strateji onemli olsa da son bikac yuz metre disinda bende heyecan sifir) bugun oldukca olumcul bir etapla, arkasindan da alplerle devam eden, benim icin daha yeni baslayan tur olmaktadir.
  • (bkz: roubaix var dediler geldik)
    (bkz: pavé section getir karsim seri)

turun izlenmesi gereken en onemli etabi. her ne kadar artik buyuk tur izlemeyecek, etaplari zeddicus zu l zorander news agency entrylerinden takip ediyor/edecek olsam da bu etabi bir roubaix asigi olarak kaciramam. kan, ter, goz yasi istiyorum demek istiyorum ancak aklima michael goolaerts geliyor ve yutkunuyorum, isiklar icinde uyu cocuk seni unutmayacagiz.

etap favorilerim: sagan, nibali, gilbert, valgren, dillier, van avermaet
    paveleri opmesini beklediklerim: quintana, froome, porte, bardet(maalesef)
  • ilk defa uygulanacak grid startina sahne olacak 17. etabi barindiran buyuk tur. asagida gk ilk 10 + nibali + porte 'un boy, kilo, boy/kilo verilerini derledim ilginizi cekerse.

(1) geraint thomas , 183cm , 71kg , 2.58cm/kg
    (3) tom dumoulin , 186cm , 71kg , 2.62cm/kg
    (9) jakob fuglsang , 182cm , 69kg , 2.64cm/kg
    (7) steven kruijswijk , 178cm , 66kg , 2.70cm/kg
    (4) primoz roglic , 177cm , 65kg , 2.72cm/kg
    (2) chris froome , 186cm , 68kg , 2.74cm/kg
    richie porte , 172cm , 62kg , 2.77cm/kg
    vincenzo nibali , 181cm , 65kg , 2.78cm/kg
    (10) daniel martin , 176cm , 62kg , 2.84cm/kg
    (5) romain bardet , 185cm , 65kg , 2.85cm/kg
    (8) nairo quintana , 167cm , 58kg , 2.88cm/kg
    (6) mikel landa , 173cm , 60kg , 2.88cm/kg

not: froome'u 86 kg yazmis ve hesaplamisim. uyarisi icin herzl'e cok tesekkurler. hos keske 86kg'lik bir ingiliz tosunu olsaydi da su listenin 1. sirasinda, her sey daha anlamli gozukseydi ama olsun :)
  • primoz roglic hayranlarinin, takibe alanlarin uzulmemesi gereken buyuk tur. dunku ataginin ardindan bugun zafiyet gostermis olmasina tam aksine sevinilmesi gerek(temiz oldugunun bir nevi gostergesi). bu arkadasta vincenzo nibali kumasi var, en az 1 buyuk tur galibiyeti yazabiliriz kisa-orta vadede. uzun vade diyemiyorum cunku hem bisiklete cok gec basladi(2013 - 24 yas, su anda 29 yasinda), hem de egan bernal,marc soler, pierre latour gibi genc super starlar var. yates brothers ile tatli sert cekisecek.

su donemi nasil atlatiriz bilmiyorum henuz ancak sporun gelecegi gercekten cok parlak ve heyecan verici.

not: podyuma karsi yeni bir yorumum yok..
hesabın var mı? giriş yap