şükela:  tümü | bugün
 • bugüne kadar başlığının açılmamasına şaşırdığım, araştırdıklarım kadarıyla avrupanın en güzel yürüyüş yollarından biri. sereserpe alpler manzarası yazın yapmayı kesin olarak kafama koyduğumdan başlığının açılmasını uygun gördüm.

  yürüyüş yolu alplerin en uzun zirvesi olan mont blanc'ın eteklerinde, bu dağda toprağı olan üç ülke, fransa, italya ve isviçreyi dolaşarak bitirdiğiniz bir yol. fransanın chamonix kentinden(rotanızın uzunluğuna bağlı olarak les houchex de olabilir)saat yönünün tersine şekilde başlıyor. uzunluğu 170 km ve 11 km'lik iniş çıkışlarıyla yolu ancak 9-10 günde bitirmek mümkün. yine uygulayacağınız kestirme yollara bağlı olarak 7 güne kadar da inebiliyormuş.

  araştırdığım kadarıyla rota üzerinde bir sürü hostel, pansiyon, oberj ve kulübeler bulunmakta. bu rotanın en popüler dönemi yaz mevsimi olduğundan her daim dolu oluyorlar ve rezervasyonun önceden yaptırıp gidilmesi gerekiyor. ama benim gibi masraf olmasın kamp yaparım diyenler için çok cüzi miktarlara kamp alanları da var.

  daha fazla araştırma yapmak için aşağıdaki linkler oldukça faydalı;

  http://www.chamonix.net/…rekking/tour-of-mont-blanc
  http://www.autourdumontblanc.com/en/

  bu entryi de bu macerayı yaptıktan sonra editlemeyi ya da yeni bir entry yazmayı umuyorum tabi.