şükela:  tümü | bugün
 • 1801'de a.l. breguet tarafından icat edilen saat mekanizmasına verilen isimdir.
 • saatlerinin fiyatları 130bin dolara kadar çıkabilmektedir. michael schumacher'in menajeri şampiyonluğu kutlamak için bir tane sipariş etmiş ancak alonso'nun şampiyon olmasına rağmen siparişi iptal etmemiştir...

  http://www.tourbillonwatches.com/
 • japon bir müzik grubu...

  http://tourbillon.jp/
 • mekanik saatlerde kurma direncini boşaltarak saatin işlemesini sağlayan zımbırtıya pandül denir kabaca. sağa sola dönen bir tekerleğe benzer. sağa sola döndükçe kurma direncini boşaltarak saatin ilerlemesini sağlar, ve de tiktak diye bir ses çıkar. (bkz: tik tak tik tak) (pilli saatlerdeki tiktak sadece dekordur bir işlevi yoktur.)

  bunun dışında pandülün yere yaptığı açı saatimizin ileri geri gitmesine sebep olur, mesela yere paralelken daha hızlı giderken, yere dik olduğunda daha yavaş gider. mekanik saatler 4 farklı pozisyonda kalibre edilecek en makul ayar bulunur. kol saatlerinde bu nispeten kolaydır zira saat kolda sabit açıyla durmaz, ileri veya geri gideceği süreler birbirini nötrler...

  ama cep saatleri genelde cepte hep aynı şekilde dururlar, ayar kolu yukarda-saat yere 90 derece... ve saat pandülün hep aynı açıyla durmasından dolayı ayar kaybeder...

  bu ön bilgi sonrası tanıma gelelim: tourbillon, bu sorunu gidermek için pandülün sabit durmasını önleyen bir sistemdir. pandül sağa sola dönerken aynı zamanda ya komple mekanizma olarak kendi etrafında döner, veya 90 derecelik ileri geri yapar. bu sayede duruş açısı değiştirmemekten etkilenmez pandül. zamanının en büyük buluşlarından biridir tourbillon.

  genellikle saatin kadranından tourbillon'un hareketi izlenecek şekilde dizayn ediliyor, ama kadrandan pandülün gözüktüğü her sisteme tourbillon denmiyor, çok sıradan saatlerde bile bu sahte tourbillon görüntüsüyle karşılaşılabilir, aldanmayın. gerçek tourbillon bir saat optimal bir paraya alınmaz...

  (bkz: mekanik saat)
  (bkz: abraham luis breguet)
 • mekanik saatin ruhuna ruh katan, abraham louis breguet tarafından icad edilmiş hede. bir insanın kalbinin atmasını dinlemek kadar güzel bir duygudur tourbillon'un akışını seyretmek.
 • isvivre de fc sion futbol takiminin maclarini oynadigi 17 bin seyirci kapasiteli stadyum.
 • luna sea gitaristi inoran (shinobu inoue), vokali ryuichi (ryuichi kawamura) ve hayama' dan oluşan japon grup. inoran, " ryuichi kardeş bak senin sesin güzel, ben ve hayama beste yapar çalarız, sen de söylersin" diyerek ryuichi' yi ikna etmiş - ki böylece insanlığa faydalı bir hizmette bulunmuştur- böylece bu üçlü bir araya gelerek heaven ve a new tide of era adı altında iki albüm yayınlamışlardır. halen de çalışmalarına devam etmektedir. grupta bulunan iki adet eski luna sea elemanının bünyede yaratacağı luna sea beklentisine girmeden dinlemek lazımdır bu nadide grubu. kıyaslamadan tadına bakıldığında sevilecektir ve insanı ageha, heaven, hana ve ı'm just a mermaid gibi güzelliklerle tanıştıracaktır.
 • kozmik dönüş.
 • tourbillon düzeneğinin saate estetik güzellik dışında ne kattığı her zaman tartışılan bir durum. tourbillon düzeneğinin mekanik saatlerde hassasiyeti artırdığı söylenegelir fakat aslında kayda değer bir fayda var mıdır? nesnel verilere baktığımızda öyle abartılacak kadar bir yarardan söz edemiyoruz. ben de bu tarz düşünsem de bu düzeneğin bir yaratıcılık ürünü olduğunu da göz ardı etmemek gerektiği konusunda şerh düşmeliyim.

  aslında fazla düşünürsek sonuçta çağımızda mekanik saate bile gerek yok, ne de olsa her yanımızda saatin kaç olduğunu gösteren bir uyarıcı var. fakat sorun da işte bu noktada, saat var saat var... basit dijital saatler (örneğin cep telefonundaki saat) kimine yeterken, kimi insan saat denen zaman makinesinin hayatında başka bir yer tutmasını istiyor, daha özel bir şey olsun istiyor, üstüne konuşmak, sohbet etmek istiyor.

  'tourbillon' gerekli veya gereksiz bu konu belki de hiç önemli değil, milyonlarca dolara satılan bir resim düşünelim, çok mu gereklidir? mona lisa, louvre müzesindeki camekanlı bölmesinde her gün binlerce gözün kendisine bakmasına karşın gerekliliği tartışılamaz bir yapıt mıdır? 100 yıl kadar önce o da hemen yanında sergilenen diğer sanat eserleri sınıfındandı, ama sonra yıllar içerisinde bir arzu nesnesine dönüşmedi mi? işte saat güzelleri de bu cinsten bir sanat eseridir. ilk eserlerin ortaya çıktığı günlerden bugüne geldiğimizde artık bir sanat eserinin gerekli olup olmadığını sorgulamıyoruz. çünkü yeryüzü uygarlığı içinde sanat yapıtlarının da bir yeri ve bir tarihi var.

  mcgonigle biraderlerin yaptığı gibi eşsiz mekanik minyatür yapıtlar insanda güzel sanatların verdiği hazzı veriyorsa o zaman işte kalbe ve beyne seslenen zaman araçlarının, yani bilim/sanat/zanaat yapıtlarının da aslında zihin için, huzursuz ve mutsuz ruhlarımız için bir teselli olduğu, ağrılarımızı dindirdiği görülecektir.

  sanat eserleri gereklidir çünkü insan için vardır, saatler de öyle.

  http://mekaniksaat.blogspot.com/…-kozmik-donus.html