şükela:  tümü | bugün
 • londra'da bulunan, kuleleriyle meşhur asma köprü. gerektiinde açılıp kapanabiliyo.
 • thames üzerinde bulunuyo olsa gerek. başka nehir mi var ki.
 • "haydi bana bir londra manzarasi cizin cocuklar" denince telefon kulubeleri ve taksilerden sonra ciziktirilecek ilk sey.
 • londra' da, thames nehri üzerindeki köprüdür. yapımı sekiz yıl sürmüş 1894' te tamamlanmıştır.
  bugün 4,5 sterlin karşılığında gezilebilmekte olan köprünün, iki kulesinin içinde bulunan asansörlerle üzerine çıkılabilirsiniz. iki kulede de bulunan projektör sistemi ile köprü tarihçesi, yapımı ve işleyişi hakkındaki filmleri izleyebilir, iki kuleyi birbirine bağlayan camlı üst köprülerde her iki manzara yönünde de yürüyebilir, küçücük kayar pencerelerden nefis manzaranın resimleri çekilebilirsiniz. ayrıca burada bulunan dokunmatik ekranlardan her iki yönde gördüğünüz manzaradaki önemli binalara ait bilgilere birkaç dilde ulaşabilirsiniz. buradan köprünün ayaklarından birinin altında bulunan victorian engine rooms' a yönelip, köprünün açılıp - kapanma sistemi inceleyebilir, maketler ve sesli sistemlerle aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.

  ancak içinizden bu manzarayı nasıl söküp atabileceksiniz? gece manzarasını içerdeki fotograflardan görmekle yetinemeyen gözlerinize nasıl "bir dur" diyebileceksiniz? yürek buralara geri dönmek, o köprünün eteklerinde bir bira daha içmek istemeyecek mi? sorularının cevabını oralarda bulamazsınız...

  edit: ayrıntılı bilgi için http://www.towerbridge.org.uk/
 • üzerinde her daim çilginca rüzgar eser... (bkz: rüzgarin oglu arif)
 • http://www.istanbulyeditepe.com/ adresinde gezi rehberi basliginin yaninda fotografi olan guzel kopru.(bkz: oha)
 • (bkz: old city)
 • insanin her gün ise, okula giderken yürüyerek gectigi bir köprü olunca hakkinda biraz hoyratca düsünülebiliniyor ama güzel bir aksam hele de biraz cakir keyifken london bridge den söyle okkali bir bakis atildiginda nazli bir gelin gibi süzülen ve isildayan o tarihi yapinin gizemine kapilmamak elde degildir.

  insan ankara da büyüyünce suya sahip bir cok yer oldugundan daha güzel görünür insanoglunun gözüne :-)
 • fahiheşelere ve hırsızlara ev sahipliği yapıyor diye 1900 lerin başında kullanıma kapatılmış köprü.
 • tower hill tube istasyonunda inip yürüyerek gidilebilir. araçların gittiği alt yolda yürümek pek zevkli değildir. en güzeli bu köprüyü thames kıyından seyretmektir zannımca.

  küçük bir müzesi vardır, (yanlış hatırlamıyorsam) tower hill giriş biletinizle girebildiğiniz bu yerde köprünün bolca verniklenmiş parlatılmış hidrolik/buharlı motorlarını, akümülatörlerini görmek mümkündür.

  zırt pırt gemiler geçsin diye köprünün baskülleri kaldırılır. şuradan takip edilebilir:
  http://twitter.com/towerbridge
hesabın var mı? giriş yap