şükela:  tümü | bugün
 • türkçeye cam kule adıyla çevrilen robert silverberg'in insanlar ve androidler arasındaki ayrımcılığı eleştiren politik bilim-kurgu romanı.
 • türkçe edisyonun kapak tasarımı kötü, hiç de bilimkurgu romanı gibi durmuyor. ayrıca yayıncıların kitap kapağına, "bu kitap muhteşem, inanılmaz bir eser" falan filan gibi mide bulandırıcı ibareler basmasını da hiç anlamıyorum, aksine çok itici duruyor. zaten bir kitabın kapağına bakıp, orada "bu kitap inanılmaz güzel" cümlesini görüp satın alan bir okur varsa aptaldır, aynı şeyleri tekrarlıyorum ancak bunun işe yarayacağını düşünen yayıncı da okurun zekasını küçümsüyor demektir.

  kabuğu soyduktan sonra meyvenin içeriğine gelirsek, mükemmel güzellikte bir konusu var kitabın ama androidler ve insanları arasındaki gerilim çok daha karanlık ve çok daha felsefi olabilecekken, neredeyse çocukça bir basitlikte yazılmış ve olay örgüsü de gevşek tutulmuş. kadın karakterlerin iki boyutlu olması beni ayrıca rahatsız etti. aslında hemen her karakter bir tür karikatür gibi, kimseyi çok ciddiye alamıyorsun, simeon krug ve thor watchman hariç. hele kitabın sonunda, işlerin karıştığı noktada, karakterlerin ağırlığı hepten uçup gidiyor.

  robert silverberg, bilimkurgu edebiyatı içinde önemli bir yere sahip, kafası çalışan, güzel konular bulan bir usta. lakin edebiyat güzel fikirleri çalakalem yazmak değil bence.

  yine de bana bakmayın derim, bilimkurgu meraklıları bu kitabı yere göre sığdıramadığına göre bir hikmeti var. öte yandan kitabı itirazlarıma rağmen ben de beğendim, yazarın öne sürdüğü konuları düşünmek güzel. din ve ahlak, insan ve insansı canlılar arasındaki hukuk... üzerinde düşünülmeye değecek konular.
 • şu ana kadar bu kitap hakkında sadece iki entiri girilmesi gerçekten şaşırtıcı halbuki başlıca bilim kurgu eserlerinden biri. neyse efendim çoğu bilim kurgu eserine referans sağlamış bu kitap kanımca özellikle matrixin alt yapısına oldukça esin kaynağı olmuş. okurken aklıma sürekli animatrix geldi. hani makinaların belli bir kölelik döneminden sonra kendi özgürlüklerini istemelerini animatrixten sonra ilk kez bu kitapta karşılaştım ve oldukça hoştu. matrixi bi yana koyacak olursak günümüzdeki insanlarla kitaptaki androidler oldukça birbirine benziyor.
 • robert silverberg tarafından 1970 yılında kaleme alınan roman, 1971 yılında verilen hugo, nebula, locus gibi büyük ödüllerden hiçbirini kazanamamıştır. fakat yine de bu çok iyi bir bilimkurgu olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. tavsiye olunur.

  şurada hakkında daha detaylı şeyler bulabilirsiniz.
 • türkçe edisyonun kapağında tuhaf bir cam betimlemesi kullanılmıştır ama beyaz üzerine çeşitli tonlarda mavi oldukça hoş durmuştur. kitap içinde göğe yükseldikçe incelen kule ile kaidesi -yazarın ismi ve özellikle eğik yazılan soyismi- oldukça iyi yansıtılmış, hoş ayrıntılardır. ödül adaylıkları neyse de yorumları hiç olmazsa arka kapağa yazabilirlerdi diye düşünüyorum.

  bir de kitabın yazarı, kule yükselirken 500 metreyi 23. yüzyılda en uzun yapı boyu olarak tahayyül etmiştir ki azlığı beni gerçekten şaşırttı. kitap ise okunması ve okunurken ara sıra android yerine insanları düşünmek gereken bir eser.

  kitaptaki transmatlar* ve onların getirdiği sınırsız, vizesiz gerçek anlamda birleşmiş bir dünya fikri, bu sayede geceyi hiç yaşamadan gündüz vakti dünyayı dolaşabilmek fikri oldukça hoştur. diğer bir yenilik olan takas odaları ise ** insanı tuhaf düşüncelere itiyor. böyle bir şeyi yapacak insanlar gerçekten bulunabilir mi, böyle bir şey icat edilse bile bu amaçla kullanılır mı, bilemiyorum. polisiye bir amaç dostane paylaşımdan daha olası bence.
 • hakkında nasıl bu kadar az entry girildiğine inanamadığım silverberg kitabı.

  yapay zeka ile insanlar arasındaki ince çizgiyi görmemizi sağlayan, insanoğlunun varlığını, yeteneklerini ve inançlarını sorgulatan harika bir roman.

  bitirdikten sonra iyi ki 2200 leri görmeyeceğim dedim.
  burayı spoilerlarla doldurmak istemiyorum ama, androidlere kızsan kızılmıyor, insanlara sövsen sövülmüyor. bırakın allasen bu yapay zeka işlerini, bitireli ne kadar oldu, hala kitabın etkisindeyim:(
 • harika bir klibe sahip ladytron parçası. tam çekmek istediğim türden.

  şuradan izlenebilir: https://www.youtube.com/watch?v=oayyzvy_1qg

  evet biliyorum parça da çok güzel*.