şükela:  tümü | bugün
 • eddard stark'ın bacısı lyanna'nın rheager tarafından tutsak edilip konduğu dorne yakınlarındaki (sanırım) kule.

  --- dizi de bahsi geçmiyor ama spoiler ---

  (isyan başarıya ulaştıktan sonra) eddard stark yanında 6 sadık adamıyla kuleye vardığında kral muhafızlarından sabah kılıcı sör arthur dayne, lord kumandan gerold hightower ve sör oswell whent de lyanna'nın gardiyanlarıdır. ve ned'in ekip bu efsanevi 3'lü şovalyeyle 7 kişi girdiği mücadeleyi 2 kişi tamamlamıştır. neredeyse eddard da sabah kılıcı tarafından katledilecekti.

  türkçesini bulamadım amma:

  “i looked for you on the trident,” ned said to them.
  “we were not there,” ser gerold answered.
  “woe to the usurper (işgalci robert) if we had been,” said ser oswell.
  “when king's landing fell, ser jaime slew your king with a golden sword, and i wondered where you were.”
  “far away,” ser gerold said, “or aerys would yet sit the iron throne, and our false brother would burn in seven hells.”
  “i came down on storm's end to lift the siege,” ned told them, and the lords tyrell and redwyne dipped their banners, and all their knights bent the knee to pledge us fealty. i was certain you would be among them.”
  “our knees do not bend easily,” said ser arthur dayne.
  “ser willem darry is fled to dragonstone, with your queen and prince viserys. i thought you might have sailed with him.”
  “ser willem is a good man and true,” said ser oswell.
  “but not of the kingsguard,” ser gerold pointed out. “the kingsguard does not flee.”
  “then or now,” said ser arthur. he donned his helm.
  “we swore a vow,” explained old ser gerold.
  ned’s wraiths moved up beside him, with shadow swords in hand. they were seven against three.
  “and now it begins,” said ser arthur dayne, the sword of the morning. he unsheathed dawn and held it with both hands. the blade was pale as milkglass, alive with light.
  “no,” ned said with sadness in his voice. “now it ends.”[3]

  --- spoiler ---

  gelen kutusu » in tyler we trust
  (#29377389) "çatalağzındagözlerim sizi aradı" dedi ned. "orada değildik" diye cevapladı ser gerold, "eğer olsaydık, gaspçıya yazık olurdu" diye ekledi ser oswell.

  ser jaime kralınızı altın bir kılıçla öldürdüğünde ve kralın şehri düştüğünde neredeydiniz? diye sordu eddard. "uzaklardaydık" dedi ser gerold. "orada olsaydık aerys hala demir tahtta otururdu ve kahpe kardeşimiz yedi cehennemde yanıyor olurdu"

  "fırtınadibine kuşatmayı kaldırmak için gittim, tyrell lordları ve redwyne sancaklarını indirdi ve bütün şövalyeler önümüzde diz çöküp bağlılıklarını bildirdi, orada olacağınızdan emindim"
  "biz öyle kolay diz çökmeyiz" dedi ser arthur dayne.

  "ser willem darry, kraliçeniz ve prens viserys ile birlikte ejderhakayası'na kaçtı, onunla birlikte gittiniz diye düşünmüştüm." dedi eddard.

  "ser willem iyi ve dürüst bir adam" dedi ser oswell, "fakat bir kralmuhafızı değildi" diye ekledi ser gerold ve "kralmuhafızları kaçmaz" dedi. "ne daha önce ne de şimdi" dedi ser arthur ve miğferini taktı.

  "yeminimiz var" diye açıkladı ser gerold. ned'in tayfları ellerinde gölgeden kılıçlarıyla yanına geçti. yediye karşı üçtüler. "işte şimdi başlıyor" dedi sabah kılıcı ser arthur dayne. şafağı kınından çıkardı ve çift eliyle kavradı. kılıç süt beyazıydı ve ışıkta parıldıyordu. "hayır" dedi ned, sesinde hüzünle... "işte şimdi bitiyor" dedi.

  türkçe çevirisi böyledir :)
 • r+l=j teorilerinin cikis kaynagidir ned'in burayla ilgili ruyasi. ned stark ile birlikte kavgadan canli cikan howland reed bir gozuksede olayi aciga kavustursa diye beklemedeyiz.
 • şöyle güzel bir çizgi roman uyarlaması var burada yaşanan mevzunun:
  https://mccomseycomix.wordpress.com/…an-adaptation/
 • eddard stark storm's end kuşatmasını yardıktan sonra yanına howland reed, william dustin, ethan glover, martyn cassel, theo wull ve mark ryswell'i alıp kardeşini kurtarmak için dorne hudutları'na yürümüştür. lyanna starkın başında kral muhafızları gerold hightower, arthur dayne ve oswell whent beklemektedir. burada yaşananlar sık sık ned'in rüyasına girer. işte kapışma öncesi yaşanan efsane diyalog:

  “ı looked for you on the trident,” ned said to them.
  “we were not there,” ser gerold answered.
  “woe to the usurper if we had been,” said ser oswell.
  “when king's landing fell, ser jaime slew your king with a golden sword, and ı wondered where you were.”
  “far away,” ser gerold said, “or aerys would yet sit the ıron throne, and our false brother would burn in seven hells.”
  “ı came down on storm's end to lift the siege,” ned told them, and the lords tyrell and redwyne dipped their banners, and all their knights bent the knee to pledge us fealty. ı was certain you would be among them.”
  “our knees do not bend easily,” said ser arthur dayne.
  “ser willem darry is fled to dragonstone, with your queen and prince viserys. ı thought you might have sailed with him.”
  “ser willem is a good man and true,” said ser oswell.
  “but not of the kingsguard,” ser gerold pointed out. “the kingsguard does not flee.”
  “then or now,” said ser arthur. he donned his helm.
  “we swore a vow,” explained old ser gerold.
  ned’s wraiths moved up beside him, with shadow swords in hand. they were seven against three.
  “and now it begins,” said ser arthur dayne, the sword of the morning. he unsheathed dawn and held it with both hands. the blade was pale as milkglass, alive with light.
  “no,” ned said with sadness in his voice. “now it ends.”

  edit: bir iki noktayı belirtmek istedim. catelyn stark dahil pek çok kişi ned'in arthur'u teke tek dövüşte yendiğini sanar ama ned, howland reed olmadan onu yenemeyeceğini dile getirir. bir de, ethan glover hakkında yeni başlık açmak yerine buradan kısaca anlatayım. kendisi brandon stark red keep'e yürüdüğünde de onun yanındaydı. buraya yürüyen ethan dışındaki herkes, ve sonrasında babaları aerys ii targaryen tarafından öldürülmüştü, bunlardan sadece ethan esir tutuldu. lannisterlar kaleye girdiği zaman serbest bırakıldı. daha sonra ned starka katıldı. kaderinde starkların yanında ölmek varmış.

  edit 2: ben yukarıdaki muhabbete bayıldığım için entryde buna odaklandım ama tower of joyun esas önemi bu değil tabii ki, savaşın sonunda yaşananlar kritik.
  spoiler:
  (bkz: lyanna stark)
  (bkz: promise me, ned)
  (bkz: r+l=j)
 • benim anlamadığım konu,ned kız kardeşini görmek istediğini,ona zarar vermeyeceğini neden beyaz pelerinlilere söylemediği.bunu dile getirse bir şekilde lyannayla konuşup dövüş olmadan oradan ayrılabilirdi.orada kimse kimseye zarar vermek istemiyordu ki.kuzeyliler leydilerini evine götürmeye,güvenliğe ulaştırmaya gelmişlerdi.kral muhafızları da lyanna korumak için orada.her iki taraf da aynı şeyi amaçlıyordu.neden dövüş oldu orada?lyanna niye robert'i bıraktı?martin bitir şu kitapları...
 • 6x3 ile birlikte sonunda aydınlığa kavuşacak.
 • kitapta henüz göremedik ama dizinin 6 sezon 3. bölümünde göreceğimiz olay. get hyped!
 • (bkz: #60193516)
  (bkz: #60313222)
 • --- spoiler ---

  lyannanın kanlar içinde olması genelde rhager targaryen tarafından öldürüldüğü söyleniyor ancak doğum sonrasıda olabilir doğan bebede malum jon snow
  stark çıkıp bu lyanna çocuğu dese robert öldürür yiğenine bişey olmasın diye benim diyerek sahip çıkmıştır

  r+l=j diye bilenen teori doğruysa * jon rank atlayıp bastard dan heir of the king e yükseliyor
  --- spoiler ---

  iki üç bölüm şöyle elit savaşlar olaydı iyiydi körün toplanın flashbacklerine kaldık
 • (bkz: arthur dayne/#28849580)

  --- spoiler ---

  kingsguard elemanları sadece kralı ve ailesini korumakla görevli olduğuna göre ve lyanna stark da kralın ailesi olmadığına göre, kingsguard'ın üç elemanının lyanna stark'ı koruyor olması, ancak lyanna stark'ın rhaegar'ın çocuğunu taşıdığı ve bu çocuğun jon snow olduğu teorisiyle açıklanabiliyor. zaten ned stark da dövüşmeye başlamadan önce son konuşmalarını yaparken lord commander da dahil olmak üzere kingsguard'dan üç kişinin ne trident'te robert baratheon tarafından öldürülürken rhaegar targaryen'ın yanında, ne king's landing'de jamie lannister tarafından öldürülürken kral aerys targaryen'ın yanında, ne de şehirden kaçarken kralın karısı ve çocuklarının yanında olmamasını garipsiyor, sizi üç yerde de bekledim, yoktunuz diyor. aldığı cevap da, evet yoktuk, rhaegar'ın yanında olsaydık şu an robert'a ağlıyor olurdun, kralın yanında olsaydık kral hayatta olurdu, kralın karısı ve çocuklarıyla kaçamazdık çünkü kingsguard kaçmaz, biz bir yemin ettik şeklinde oluyor.

  dahası, ned bu üç müthiş adamı öldürdükten sonra lyanna'ya ulaştığında mevzuyu öğreniyor ve hayatının geri kalanında o gece ettikleri yemin uğruna ölen ve aslında ölmesi gerekmeyen üç kingsguard üyesinin pişmanlığını yaşıyor. birinci kitapta gördüğü rüya da bunun tezahüründen başka bir şey değil. tekrar: (bkz: #28849544)

  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap