şükela:  tümü | bugün
 • r+l=j teorilerinin cikis kaynagidir ned'in burayla ilgili ruyasi. ned stark ile birlikte kavgadan canli cikan howland reed bir gozuksede olayi aciga kavustursa diye beklemedeyiz.
 • eddard stark storm's end kuşatmasını yardıktan sonra yanına howland reed, william dustin, ethan glover, martyn cassel, theo wull ve mark ryswell'i alıp kardeşini kurtarmak için dorne hudutları'na yürümüştür. lyanna starkın başında kral muhafızları gerold hightower, arthur dayne ve oswell whent beklemektedir. burada yaşananlar sık sık ned'in rüyasına girer. işte kapışma öncesi yaşanan efsane diyalog:

  “ı looked for you on the trident,” ned said to them.
  “we were not there,” ser gerold answered.
  “woe to the usurper if we had been,” said ser oswell.
  “when king's landing fell, ser jaime slew your king with a golden sword, and ı wondered where you were.”
  “far away,” ser gerold said, “or aerys would yet sit the ıron throne, and our false brother would burn in seven hells.”
  “ı came down on storm's end to lift the siege,” ned told them, and the lords tyrell and redwyne dipped their banners, and all their knights bent the knee to pledge us fealty. ı was certain you would be among them.”
  “our knees do not bend easily,” said ser arthur dayne.
  “ser willem darry is fled to dragonstone, with your queen and prince viserys. ı thought you might have sailed with him.”
  “ser willem is a good man and true,” said ser oswell.
  “but not of the kingsguard,” ser gerold pointed out. “the kingsguard does not flee.”
  “then or now,” said ser arthur. he donned his helm.
  “we swore a vow,” explained old ser gerold.
  ned’s wraiths moved up beside him, with shadow swords in hand. they were seven against three.
  “and now it begins,” said ser arthur dayne, the sword of the morning. he unsheathed dawn and held it with both hands. the blade was pale as milkglass, alive with light.
  “no,” ned said with sadness in his voice. “now it ends.”

  edit: bir iki noktayı belirtmek istedim. catelyn stark dahil pek çok kişi ned'in arthur'u teke tek dövüşte yendiğini sanar ama ned, howland reed olmadan onu yenemeyeceğini dile getirir. bir de, ethan glover hakkında yeni başlık açmak yerine buradan kısaca anlatayım. kendisi brandon stark red keep'e yürüdüğünde de onun yanındaydı. buraya yürüyen ethan dışındaki herkes, ve sonrasında babaları aerys ii targaryen tarafından öldürülmüştü, bunlardan sadece ethan esir tutuldu. lannisterlar kaleye girdiği zaman serbest bırakıldı. daha sonra ned starka katıldı. kaderinde starkların yanında ölmek varmış.

  edit 2: ben yukarıdaki muhabbete bayıldığım için entryde buna odaklandım ama tower of joyun esas önemi bu değil tabii ki, savaşın sonunda yaşananlar kritik.
  spoiler:
  (bkz: lyanna stark)
  (bkz: promise me, ned)
  (bkz: r+l=j)
 • benim anlamadığım konu,ned kız kardeşini görmek istediğini,ona zarar vermeyeceğini neden beyaz pelerinlilere söylemediği.bunu dile getirse bir şekilde lyannayla konuşup dövüş olmadan oradan ayrılabilirdi.orada kimse kimseye zarar vermek istemiyordu ki.kuzeyliler leydilerini evine götürmeye,güvenliğe ulaştırmaya gelmişlerdi.kral muhafızları da lyanna korumak için orada.her iki taraf da aynı şeyi amaçlıyordu.neden dövüş oldu orada?lyanna niye robert'i bıraktı?martin bitir şu kitapları...
 • 6x3 ile birlikte sonunda aydınlığa kavuşacak.
 • kitapta henüz göremedik ama dizinin 6 sezon 3. bölümünde göreceğimiz olay. get hyped!
 • ---spolier---

  robert baratheon isyani sirasinda ned stark , rhager targaryen'in lyanna stark'i kacirip tower of joy kulesine hapsettigini duyar ve kizkardesini kurtarmak icin kuleye gider.
  yaninda howland reed dahil 6 kisi daha vardir.

  tam kuleye vardiklarinda karsilarinda 3 tane kingsguard görürler. gerold hightower, arthur dayne ve oswell when.
  kingsguard sadece kral ve varislerini korudugu icin onlarin bu kuleyi koruyor olmasina sasirirlar. cünkü bu 3 kingsguard isyan sirasinda hic bir savasta kralin veya rhaeger'in yaninda olmamislar , sadece kuleyi korumuslardir.

  sonra ned stark ve 6 silah arkadasi 3 kingsguard ile carpisir ve sag olarak sadece ned stark ve howland reed kalir.
  ned kuleye gittiginde ise lyanna'yi kanlar icinde görür. lyanna ise ned'e son nefesinde "bana söz ver ned" der.

  genelde teorilerde lyanna'nin rhaeger targaryen'in cocugunu dogurdugunu , ve bu cocugun jon snow oldugu konusulur. bu yüzden ned hic bir zaman jon'u kendi oglu gibi görmez ve jon'un annesi ile ilgili konusmalarda hep konusmayi kisa kestirip atar.

  ---spolier---
 • (bkz: #60193516)
  (bkz: #60313222)
 • --- spoiler ---

  lyannanın kanlar içinde olması genelde rhager targaryen tarafından öldürüldüğü söyleniyor ancak doğum sonrasıda olabilir doğan bebede malum jon snow
  stark çıkıp bu lyanna çocuğu dese robert öldürür yiğenine bişey olmasın diye benim diyerek sahip çıkmıştır

  r+l=j diye bilenen teori doğruysa * jon rank atlayıp bastard dan heir of the king e yükseliyor
  --- spoiler ---

  iki üç bölüm şöyle elit savaşlar olaydı iyiydi körün toplanın flashbacklerine kaldık
 • (bkz: arthur dayne/#28849580)

  --- spoiler ---

  kingsguard elemanları sadece kralı ve ailesini korumakla görevli olduğuna göre ve lyanna stark da kralın ailesi olmadığına göre, kingsguard'ın üç elemanının lyanna stark'ı koruyor olması, ancak lyanna stark'ın rhaegar'ın çocuğunu taşıdığı ve bu çocuğun jon snow olduğu teorisiyle açıklanabiliyor. zaten ned stark da dövüşmeye başlamadan önce son konuşmalarını yaparken lord commander da dahil olmak üzere kingsguard'dan üç kişinin ne trident'te robert baratheon tarafından öldürülürken rhaegar targaryen'ın yanında, ne king's landing'de jamie lannister tarafından öldürülürken kral aerys targaryen'ın yanında, ne de şehirden kaçarken kralın karısı ve çocuklarının yanında olmamasını garipsiyor, sizi üç yerde de bekledim, yoktunuz diyor. aldığı cevap da, evet yoktuk, rhaegar'ın yanında olsaydık şu an robert'a ağlıyor olurdun, kralın yanında olsaydık kral hayatta olurdu, kralın karısı ve çocuklarıyla kaçamazdık çünkü kingsguard kaçmaz, biz bir yemin ettik şeklinde oluyor.

  dahası, ned bu üç müthiş adamı öldürdükten sonra lyanna'ya ulaştığında mevzuyu öğreniyor ve hayatının geri kalanında o gece ettikleri yemin uğruna ölen ve aslında ölmesi gerekmeyen üç kingsguard üyesinin pişmanlığını yaşıyor. birinci kitapta gördüğü rüya da bunun tezahüründen başka bir şey değil. tekrar: (bkz: #28849544)

  --- spoiler ---
 • 6. sezon 3. bölümde görüleceği kesinleşmiş sahnedir. fragmanda görülmekte.
  https://www.youtube.com/watch?v=y685gvgrq98