şükela:  tümü | bugün
 • londra'nin gobeginde, tower hill semtinde, thames'in kenarinda, tower bridge'in yanibasinda, disaridan hic gostermese de esseksel boyutta bir alan kaplayan tarihi kalemsi yapi. kale duvarlarinin icinde yillar icinde sayisi giderek artmis bircok tower var. misal bloody tower, white tower, tower green, salt tower yani allahina kadar tower..

  binalar once iceriye girilmesini engelleyecek sekilde yapildiktan sonra akli evvel ingilizler bakmislar ki iceriye girilmesinin zor olmasinin yaninda disariya cikmasi da hayli zor. boylece binalari genellikle cok onemli (bkz: vip) tutsaklari misafir etmek icin kullanmislar. kimler? prensler, kraliceler(!), du$esler vesair kraliyet mensubu veya onemli fikir/zikir adamlari.

  ornegin simdilerde ingilizlerin pek masum buldugu henryviii'in karisi anne boleyn de bu kalede tutsak edilip daha sonra bahcede kafasi ucurulmak suretiyle idam edilmis. talihsiz anne gibi unlu sir walter raleigh ve birkac soylu bay ve bayan daha bu kale icinde tarihe gomulmusler. tekrar tekrar gidilesi bir yer...
 • ingiltere krali 4. edward'in ogullari olan, cocuk yastaki prenslerin, amcalari 3. richard tarafindan olduruldugu kale.. 4. edward'in olumunden sonra tahta, prenslerden buyuk olani 5. edward'in gecmesi beklenirken, 3. richard kendini kral ilan edip prensleri buraya hapsetmistir.. 3. richard'in prenslerin olumunden sorumlu bulundugu, kendi olumunden kisa bir sure sonra kabul edilmistir. (bkz: bloody tower)
 • working memory ve dikkat gibi bilişsel islevleri olcmek icin kullanilan kognitif test
 • ömrümde gördüğüm en düzenli kale... bodrum kalesi 2 numaradır...
 • giriş ücreti 15 pound yani 45 ytl olan kale. yuh yani, ulan biz topkapı sarayına bile o kadar para almıyoruz. üstelik daha çok kılıç,kalkan,mızrak var bizde, harem de bonus veriliyor.
 • kraliyet ailesinin mucevherlerini gorebileceginiz yer.. bilumum kral ve kralicelerin taclarinin yanisira, altin yemek takimlari, barbie evi buyuklugunde tuzluklar -onlar da altindan-, asalar, kiliclar.. zannimca yapinin tek gorkemli bolumudur bu sebepten jewel house.. onun disinda, yeri tavani duvari tahta, ici bildigin bir barakayi andiran kulelerde gorulecek bir numara yok.. bir de yazmislar brosure utanmadan, comfortable furnitures diye.. yalan.. bir iskemleden bozma taht vardi mobilya olarak gordugum.. gezerken sakin ola topkapi sarayi ile kiyaslamayin, parami carcur etmisim diye uzulursunuz..
 • fleur, munin, thor, gwylum, hugin, branwen, bran, gundulf ve baldwick isimli kuzgunların mecburi ikamet adresidir...özel bakıcıları vardır....kuzgunların kuleyi terketmesi halinde kulenin, monarşik düzenin, nihayetinde krallığın yıkılacağı inancı ile bir zamanlar başlatılan gelenek günümüzde de sürdürülmekte...
 • görevlilerin tarihi giysiler içinde etrafınızda dolandığı, çok fazla numarası olmasa da bakımlı hali ve ingilizlerin akıllı pazarlama teknikleriyle parayı kıran tarihi mekan. en akılda kalan yeri yürüyen bantlarla gezilen, mücevherlerin sergilendiği bölümdür. insanın gözlerini kamaştıracak şekilde parıl parıl parlayan bu bir oda dolusu mücevher küçük bir afrika ülkesini satın almaya yetecek değerdedir tahminlerime göre. onun dışında tower bridge'i arkanıza alarak kulelerin etrafında güzel fotoğraflar çekilebilir ama mutlaka gidilesi yerlerden biri değildir kanımca.
 • bahçesinde ne idüğü belirsiz bir tenis kortu bulunmaktadır; tarihi midir değil midir bilinmez, üzerinde oynanacak durumda desen öyle de değil; zaten giriş de yok ama ilk görüldüğünde merak edilen unsurlardan biridir bu; aklımda yer etti.

  bu önemsiz detaydan sonra şunu belirtmekte fayda var ki, duvarların dili olsa da konuşsa sözünün hakkını verecek cinstendir geçmişi göze alındığında bu yapının. gezip görülesi midir? mücevherat falanın yanısıra teneffüs etmek için bile tarih meraklılarının zaten kaçırmayacağı bir yerdir ama pek de bir numarası yoktur esasında.