şükela:  tümü | bugün
  • simdiye kadar sadece coban kopekleri ile icli disli olmus ve evde kopek olmaz diye dusunen bir insan olarak bu konuda fikrimi degistirmeyi basarmis bir kopek turu. coban kopekleri alan hakimiyetini onemseyen, ozgur ruhlu, bagimsiz, guclu kuvvetli kopekler. kalabaliktan hoslanirlar ama bir zaman sonra mesafelerini korurlar. egitilebilirler cana yakindirlar ama sahibi olmadan da hayatta kalabilecek yaradilistalar. toy poodle ise cok akilli cok oyunbaz, az yemek yiyen cok bakim istemeyen bir kopek. ama duygusal olarak da insana cok duskun. bir toy poodle'a simdiye kadar iki hafta gecirdim, daha ilk gunden bana asiri baglandi. gozlerini benden ayirmadi, evin icinde hangi odaya gitsem pesimden geldi. bunlar cok kucak hayvani ayni zamanda. oturdugum anda hemen kucagima cikmak isteyen, orada huzurla uyuyan bir hayvan. boyle bir surekli bag kurma ihtiyacini acikcasi coban kopeklerinde hic gormemistim. cok akilli bir kopek olduguna inaniyorum, soylediginiz kelimeleri cok hizli ogreniyor, koydugunuz yasaklari bir kac gunde kavriyor ve onu bir daha yapmiyor. ortamin enerjisi neyse o da size onu yansitiyor. siz sakinseniz gelir kucaginizda sakince uyur. siz cok heyecanliysaniz, neseliyseniz o da resmen cildiriyor hareketlerini kontrol edemiyor. aile icinde kucuk bir cocuk varsa 4-5 yaslarinda super bir oyun arkadasi olacaklarini dusunuyorum. tuy dokmuyor olusu da ayri bir artisi.
  • benim biriciğim. dünyanın en zeki ve uysal köpeği kesinlikle bu ırktır. kapı zili çalınca iç güdüsel olarak havlar neredeyse her köpek. bundan hoşlanmadığımı anladığından beri havlamamak için çaba harcıyor resmen. tek derdi benim mutlu olmam. ben hayatımda bu kadar sadık bir varlık olabileceğini sanmıyorum. beni korkutan tek şey ortalama ömürlerinin 17 yıl olması ve bizim en iyi şartlarda 17 yıl birlikte olup ona veda etmem olması. tabi allah'ın işine karışılmaz. sen çok yaşa e mi!
  • sabah 10'dan beri 1 dakika yerinde durmadı, 2 kere yürüyüşe çıkardım, tüm gün güreştik, gece 11.30 ve bu hayvan 1 dakika uyumadı. 50 tane toy poodle'ı bağlayalım bir çarka enerji ihraç ederiz dünyaya bu nedir arkadaş.
  • köpek sahiplenmek ve belli bir cinse uygu duymak farklı şeyler. eğer bir kçpek sahiplenmek istiyorsanız barınaklar binlerce köpek dolu gidip sahiplenebilirsiniz.

ama bizim insanımız ne yapıyor poodle olsun dişi olsun secereli olsun ve ücret vermeye karşıyım beni sahiplendirin. bu sahiplenme değil bu tamamen ben bu parayı veremem bedava vermelisiniz. nereye baksam ücrete karşıyım o yüzden ücretsiz poodle istiyorum yazıyor. bana da ücretsiz ev araba yat kat lazım nasıl yapıcaz şimdi?
  • hem cins köpeğim olsun hem de beş kuruş para vermiyim diyip bulabileceğiniz bir tür değildir. eğer gerçekten köpek sahiplenmek istiyorsanız barınaklarda bir sürü köpek var, eğer illa toy poodleım olsun diyarsanız baya yüklü bir miktar para ödeyip satın almanız gerekir.
  • (#111081370) “ukrayna'dan nasıl getiriliyor bu bebekler, sanırım daha ucuz oluyor öyle.”

şunungibi geliyor örneğin. arama yapılınca buna benzeyen bir ton haber bulunabilir. "satın alma sahiplen" sloganı da bu kafaya işlemiyor. ille de cins olacak, üreticinin stok olarak baktığı anne köpeğin altından bebek olacak. başka köpekler alerji yapıyo, huyu suyu iyi bahanesi uyduracak.

fiyat görüşülür

sanki biblo alıp satıyorlar. bir kez daha iğrendim.
  • hayvanların parayla satılmasına karşı olacak kadar hayvan sever olmak ama bir sürü bakıma muhtaç, terk edilmiş hayvan varken ille de cins hayvanım olsun, hem de bedava olsun demek neresinden baksan tutarsızlıktır.

madem karşısınız gidin barınaktan bir canı sahiplenin. amaç hayvan sevgisi ise buyrun yapın. ama amacınız kendinize yakışacak bir süs, obje arıyorsanız bi zahmet bedelini ödeyin.
  • dün ''hadi oğlum çişini yap, çişini mi yapacaksın oğlum, hadi bakalım'' diye çiş yapma telkini bulunduğum anda sürekli gidip su içiyordu. işin komik yanı; çişini benim görmediğim anda, öncesinde yapmış ve ben bunu bilmiyordum sonradan eşim söyledi, çişi yokken çişi gelsin diye su içtiğini anladık yerlere yattık gülmekten*
    enterasan bir canlı, çok zeki.

bu arada bazı bilgiler vermek istiyorum:

kesinlikle belli aralıklarla ilgi isteyen, yavruyken ''hep yanımda olun'' diyen bir canlı. işi home office olmayan kişilere kesinlikle uygun olduğunu düşünmüyorum, kendisi 1 aydır bizimle ve 1 aydır hiç yalnız bırakmadık. önümüzdeki süreçte de böyle yapacağız, daha sonra kademeli olarak yarım saat, sonra bir saat derken 3-4 saat yalnız kalmaya alıştırmaya çalışacağız. çok oyuncu yaklaşık 15 dk boyunca aktif oynadığınızda çabuk yorulur ve 1-2 saat yatar, bu da sizin için rahatlık olur.

eve geldiği ilk günün gecesinde çok ağladı ve viyakladı. her köpek sahiplenenin yaşadığı bir durum bu zaten. neyse şöyle diyeyim; sonraki gecelerde daha rahatladı ama bu seferde sabaha karşı 5'te kalkıyordu. sabah 5 çok erken bir saat ve bizim sürekli başarabileceğimiz bir şey değil o sebeple 5'e alıştırmak istemedik, süreç biraz sancılı ama kısa sürdü. yaklaşık 3 gün boyunca gece 5'te 1-1buçuk saat havladı ve viyakladı, yanına gitmedik bilerek. sonra sustu, bazı zamanlarda da sadece sustuğu anda gittik sabah 6 civarı. neyse sonucu söyleyeyim 3 günlük bu sürecin sonunda 4.gün sabah 5'te uyansa da havlamadı ve viyaklamadı, eşim gittiğinde sessizce oturmuş bizim uyanmamızı bekliyormuş anladığım kadarıyla. o günden beridir sabahın körünce uyanmamız yok, sabah 7-7buçuk arasında kalkıyoruz.
    kesinlikle kararlı olmanız gerekiyor. ha bu anlara gelene kadar ne yaptık? gece 5 te uyandık elbette yanına gittik biraz oyun oynayıp yorduk onu, bir şeyler kemirttik derken 5.40 gibi yatağımıza geri dönüyorduk ve 15 gün kadar sürdü. sonra ''yok biz yapamayacağız böyle'' dedik. çünkü sabah 5'te uyanınca gün içinde yorgun ve uyku ihtiyacında oluyorsunuz herkesin başarabileceği bir şey değil..

ped konusunda da; çiti olmasına rağmen evin salonunda ped konulan yerlere çişini ve kakasını yaptığı için gün içinde mama saatleri dışında ve gece dışında çite sokmadık, salonda 2 tane ped vardı ve son günlerde kakasını pede yapmamaya başlamıştı, ne oldu buna ne güzel yapıyordu derken çareyi 2 ped değil 4 pedde buldum. salonun farklı yerlerinde şimdi 4 adet pedi var ve 2 gündür kaka pede yapılıyor. çişini pede yapmaya alıştı zaten. sabretmeniz gerek. önemli kıstas şu: eğer kakasını veya çişini yanlış yere yaptığını görürseniz yani tam sizin gördüğünüz anda yapıyorsa hemen kızın ve hayır diyin, hey diyin, anlasın bi sıkıntı olduğunu bunları oldukça motive bir şekilde söyleyin gevşek bir hayır hiçbir işe yaramaz. ve ben kucaklayıp pede götürüyordum bak buraya yapacaksın diye. o an kızacaksanız kızın ve sonrasında 15-20 dk ilgiyi kesin ondan, görmezden gelin onu.. ama eğer siz sonradan farkederseniz ve çoktan çişini parkeye yapmışsa boşuna kızmayın, neye kızdığınızı anlamazlar ve bu konuyla bağdaştırmazlar, en fazla kakasını alıp pede sürtüp buraya yapacaksın diye göstererek bir nebze ilerlemiş olursunuz. yani kısaca: görüyorsanız o an kızın ve tepki verin, ama olmuş bitmişse boşverin temizleyin geçin ve ona dogru yeri gösterin.
  • bağdat caddesi'nin resmi hayvanı.

sanki cadılar bayramı ve herkes ilginç, eğlenceli bir kostüm ile boy pos beyan etmekte. bu şirin köpek de bu kahverengi kürkü kuşanmış hani. sanki gün bitiminde alttan fermuarı açılacak ve kostümünden çıkıverecek.

inanılmaz sempatik, inanılmaz edepli. iyi ahlaklı. güzel bakışlı. hoş nakışlı.
  • federasyona kayitli poodle bakın. şimdi bir iki cahil duyuyor gibiyim..vayy " insanın şeceresi var mı " diye. elindeki kimlik ne? diyelim şecere gereksiz ve bir can aldınız. 1 yasina geliyor ve koşarken ciyak ciyak bağırmaya başlıyor . kemikleri ağrıyor. çünkü aldığınız köpeğin annesi bir hayvanın eline geçmiş. kuluçka makinesi olarak kullanılmış. genetik rahatsızlığını da doğurduğu yavrulardan birine geçirmiş. ama şecereli üretimde bu olmaz. öyle bir anneden doğan bebekler üretim izni alamaz.

bu işi dünyada ciddiyetle yapan federasyon fci'dir. türkiye'deki temsilcisi de kif'dır. memnun olmayan var ama konumuz bu değil. türkiye de bulunan diğer federasyon da avkıf'dır. ülkemizde daha çok büyük ırk sahipleri avkıf'ı tercih etmektedir. bunun detayları bir başka başlık konusudur.

siz siz olun şeceresiz köpek almayın. kuluçka makinesi gibi kullanılan canlara destek vermiş olursunuz. bu arada aşi karnesi şecere demek degildir. şecere farklı bir belgedir. türkiye'deki kıf'ı arayıp yetistiricinin bünyelerine kayıtlı olup olmadığını belgenin gerçek olup olmadığını teyit edebilirsiniz