şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendine has bir egzos sesi vardır.
  başka hiçbir arabada olamayacak, olsa bile bir problem olarak nitelendirilebilecek ve içten içten gelen "habbbbrrrrrrrrrr" şeklindeki bu egzos sesi bu arabada olağandır. sahipleri tarafından kanıksanmıştır.
 • kalitesini ikinci el piyasasına da her zaman yansıtır, örnek vermek uygun olmaz ama; motoru

  sağlam olsun, kilometresi normal olsun(150 bini pek geçmesin yani), kaportada da ağır darbe olmasın, 10-12 olmuş yaşına bakılmaksızın 9-10 bin lira para edenleri vardır, peşinde de ilgilenen mutlaka 3-4 kişi vardır(pazar için) ve o paraya son seri(01) tofaş almaktansa bu yaşlı arabayı almak bile aile tipi kullanıcılar için daha avantajlıdır(genç adama verilmez-pahalı parça realitesi yerli üretim bile olsa geçerlidir)..

  o derece yani, tabi toyota corolla'lar içindede bir daha yanına bile yaklaşılamamış bir başarı örneğidir;

  (bkz: ne idim demeli ne oldum demeli)
 • toyota corollanın 93-98 yılları arası (93 ve 98 dahil) üretilen efsane modelinin kod adı. satıldığı yıllarda satış rekorları kıran bu model hala ikinci el piyasasında altın değerindedir. 1,3 ve 1,6 motor seçeneklerine sahiptir. 1,3 olanlar karbüratörlüdür. 1,6 modellerinde ise 93 yılında üretilenlerde bir önceki kasada kullanılan 114 hp lik karbüratörlü motor kullanılmış 94'ten itibaren bu motor yerini 100 hplik enjeksiyonlu motora bırakmıştır. en üst donanım seviyesi olan glide hidrolik direksiyon otomarik dört cam kadife koltuklar gibi donanımlar bulunmakta ve güvenlil adına hiç bir donanım bulunmamaktadır. 98 yılında special ekiyle çıkarılan xei ve gli modellerinde sürücü havayastığı ve abs ayrıca üçüncü stop lambası da eklenmiştir.

  yıllar geçse de değerini yitirmeyen bu aksadan sonra toyota bu modelle yakaladığı başarıya yaklaşamamıştır.
 • araba kullanmayı öğrendiğim, babamın beş yılda 300.000 kilometre yol yaptığı, orta sınıf bir araba olup da yere yakınlığı sayesinde spor bir araba hissi vermesiyle gerçekten efsane olan corolla kasasıdır. 300.000 kilometreyi devirmesine rağmen, rutin kontroller dışında bir kere bile servise girmişliği olmayan; kar lastikleri takıldığında rahatlıkla dağa* çıkılıp inilebilen acayip bir tomofildi hakikaten de. hey gidi '97 model lacivert toyota corolla 1.6xei... beş yılın ardından 2002 model toyota corolla verso kullanmıştık iki yıllığına da, hiç aynı tadı vermemişti. spoilerına kurban olduğum...
 • toyota markasının 92-98 yılları arasında piyasaya sürdüğü ,kısa zamanda dünya çapında bekleneden daha iyi satış sonuçları aldığı ,klasik corolla ailesinin yeni yüzü ae101 ler. önden çekişli olup fabrika çıkışlı 1600cc motor hacmine sahip 16 valf motoru ile yakıtta performansa göre ekonomik. donanımıyla rakiplerine göre yeterli,uzun ömürlü motor ve dış aksamı sayesinde günümüzde de en çok tercih edilen efsane araçalardandır.
  modifikasyon olarak 4a-fe motorlu ae101ler için örnek bir liste ile çok zevkli bir araç sahibi olunabilir.
  önümüzde 2 seçenek var, atmosferik ya da turbo;

  atmosferik beslemede motor ekipmanları ve yapılacak işlemler aşağıdaki gibidir.

  -cai ( cold air intake) custom
  akü bagaja alınır filtre akünün yerine uzatılır, ön tamponun sağ altından bir delikle filtreye soğuk hava beslemesi yapılır, headersin olduğu tarafı da yalıttın mı filtre olayı biter.

  -headers
  headers (peacesetter ae101 için en kaliteli marka sayılır, seramik boyalı boyalı geliyor, sargıya çok gerek bırakmıyor)

  -ince conta/kapak taşlama (sorunsuz ve iyi bir sıkıştırma oranı için 10.3:1 ile 11.0:1 arasında kalınmalıdır) yöntem size kalmış ancak en iyisi bolt on olacak şekilde cnc de ince conta kestirip 10.x:1 civarlarında bir sıkıştırma yakalamak. zira kapak taşlama hararet sorununu ortaya çıkarabilir.

  -2’’ lik komple egzoz
  2’’ düz boru, son susturucu içinse arka aksın hemen ordan 45 derecelik dirsekle uzatılmış çapraz otto style susturucu.

  -genişletilmiş ve parlatılmış gaz kelebeği ve emme manifoldu
  emme monifoldunun ve gaz kelebeğinin güzelcene işlenip parlatılması flawless for flow şeklinin yakalanması.

  -port polishing & port matching
  4a-fe tırnak kadar portları, bluetopun yanında miğde bulandırabilir. korkmayın port polishing ve port matching doğru ellerde yapıldıktan sonra %7-10 güç artışı ve istikrarlı üst devirler sağlanabilir.

  - 7afe egzantirikleri `:the intake diameter was increased from 30.0 to 31.0 mm, the exhaust kept the same size at 24.5 mm, and the lift increased from 6.6 to 7.6, 4a-fe & 7a-fe egzantirik karşılaştırmasıparaya kıyıldığındapipercamsdan` bir pt52 koyulursa, harika olur ama ucuz opsiyon için 7afe iyidir.

  -c56nın 3. ve 4. dişlileri

  -5sfe enjektörleri *

  -incik boncuk elektronik ekipmanlar.
  hayal olarakta itb ama biraz pahalıdır.

  turbo listesi
  -kkk k03s turbocharger (vag grubunun 180 hplik 1.8 t motorlarından çıkmaktadır)

  -custom intercooler (4-5 litre arası oem intercooler yeterli olabilir. ayrıca as900lerin intercoolerlarıda oldukça verimlidir)

  - aem wideband

  - 320 cc enjektörler *

  -aem fic `:base setup için yeterlidir, daha üstü için bkz. microsqruit-ebay:markasız` egsoz manifoldu

  -custom turbo-back exhaust system 2.5''

  -aem fpr

  -walbro 255 lph benzin pompası

  -custom oil cooler

  -hks blow off

  diğer ekipmanlar:
  --yağ olarak mobil 1 0w-40 kullanıyorum ben, kesinlikle tavsiye edelir. ayrıca tam tamına 3 lt yağ kapasitesi motorun (filtreli) ona da dikkat edilmesi gerekir. ayrıca 2002-2007 kasa corolların filtresi kullanılıp yağ kapasitesi 3.2 ltye çıkartılabilir.

  --frenler için önlere sağlam cross drilled diskler, ebc green stuff balatalar ve çelik fren hortumları, arka içinse tamburların dış kısmını yenileyip pabuçlar değiştirilirse oldukça iyi olacaktır. bütçe ve imkan el verirse bir çok arka disk seçeneği mevcuttur. lastik olarak toyo proxes çok iyi olur. tabanin 195i yi geçilmemesi tercih edilir. lastik upgrade olarak 205 taban semi – slick lastik edinilebilir.

  --debriyaj, exedynin kitlerini tavsiye edilir.

  --bilstein amortisörler. ultra racingdende gergiler temin edilir.

  bu setupları yaptıktan sonra dışına sleeper bir görüntü kazandırarak çokca s2000, impreza gibi arabalari geride bırakabilirsiniz. tek hedefiniz evo olsun.

  not: alıntıdır *
 • şimdi bir kere bu araçlar çok seridir. 97 model 105 beygir olanını kullanıyorum da ordan biliyorum. ayrıca kasası ve iç aksamları konsol vs. dönemi için devrimdir. yıl 2010 ve araba pazarında hala en çok ilgiyi bu araçlar görür. bunun bir sebebi de sorunsuzlukla eş anlamlı olmalarından kaynaklanıyor olabilir.
  efsane olmak için her kez tarafından sevilmek gerekir ki bu arabaya sahip olan olmayan her kez bu arabayı çok sever (istisnalar kaideyi bozmaz, bozamaz).
 • sıkıcı araba. neredeyse hiçbir kusuru yoktur.
 • o varsa sorun yok sloganinin cikisi sayılabilecek kadar saglam bir aksama sahip arabadir.
 • kısa bir süre sonra 200.000 km'yi göreceğim sağlam otomobil.
  1992 yılında lansmanı yapılmış olan ae101 kasa toyota'nın 7. nesil corolla'sı olmuştur, aynı zamanda milyonları geçen satış grafiği ile en cok satan corolla'dır.
  sürüşü keyiflidir; mükemmel bir aerodinamiği vardır, fakat alçak olmasının dezavantajı olarak dört kişi araca bindiğinde kasisten geçerken mutlaka sürter.
  günümüzde hâlâ inanılmaz bir ikinci el potansiyeli var, değeri düşmez.
  bir de; bu araba egzoz sesinden belli olur (bkz: toyota corolla'ya has egzoz sesi)
 • ncap, a sütunu, b sütunu pek bilmem. bu cengaverle traktöre, bildiğin demir yığınına arkadan gömüp sadece alnımdaki küçük bir morlukla indim ben.(araba iptal, o ayrı)

  8 hava yastığı yok ama güneşliği sağolsun. ortadan çatladı ama kafayı onun sayesinde kurtardık. çok sevmiştim seni efsane kasam..