• toyota türkiye'nin de ürettiği 1.4 ve 2.0 litre turbo beslemeli dizel motorlara sahip corolla ve corolla verso modelleri.bu motorlara sahip otomobiller diğer yüksek teknoloji ürünü dizel motorlar gibi yüksek tork ve yakıt ekonomisi saplarlar.avrupa'da büyük ilgi gören bu otomobiller toyota türkiye'nin türkiye'deki yakıt kalitesini protesto etmesinden dolayı adapazarı'nda üretiliyor olmalarına rağmen iç pazara satılmamaktadır.ancak fabrikanın kendi kullanıdığı otomobiller corolla d-4d'dir.belirli bir kullanım süresi sonunda bu otomobiller fabrika çalışanlarına ihale usulü satılmakta ve bir tanesi oturduğumuz sokakta bulunmaktadır.ileride satışa sunulduğunda tercih edilen otomobillerden biri olacağı aşikardır.
  • 1.4 litre hacimli motoru 90 beygir guc, 190 nm tork, 2 litre hacimli motoruysa 116 beygir guc, 280 nm tork uretebilen corolla modelleri.
  • 1.4 litre motor hacmine sahip sedan ve station wagon modelleri mmt seçeneğiyle birlikte satışa sunulmuştur.
    verso modeli ise 2.2 litre hacmindeki motor ile satışa sunulmuştur.
  • isminde r2d2 göndermesi olması nedeniyle (ben götümden uyduruyorum tabi) star wars manyağlarını doğrudan kafese almış bir otomobildir. bir de; keşke iç döşemelerindeki kumaş biraz daha kaliteli olsaydı.
  • 2010 modellerde d-4d motorlar 6 vites 90 beygir ve 205 nm tork olarak revize edilmiştir. bu revizyon sonrası corollalarda karma yakıt sarfiyatı 0,2 lt (100km de) daha düşürülmüştür.
  • 1.4 otomatik vitesli modeli bir dizelden beklenmeyecek kadar düşük çekiş sunmakta* manueli ise 1400cc cik motoru olduğunu unutturacak kadar atik. kısacası o şanzıman o motora olmamıştır. ayrıca motoru son derece sessizdir bir dizel için.
  • sedan olan bu aracın 2007 modelinde bagaj kapağı kolları tam bir fiyasko. sağda ve solda olan bagaj kapağı kolları, yanlara yüksek eşya koymayı engelliyor, çünkü bagaj kapanırken bu "u" harfine benzer kollar, eşyaları sıkıştırıp eziyor. ayrıyetten, debriyaj pedalı, çok az bir hassasiyete sahip, yani çok az bir kavrama aralığı var ve en aşağıda kavramaya başlayıp, çok kısa sürede kavramayı tamamlıyor.

    bunlara nazaran, ağırlığı göz önünde bulundurulduğunda (ki boş ağırlığı 1291 kg.) gerçekten çok iyi bir yakıt tüketimi var. 150 liraya, 1000 km'ye yakın yol yapıyor uzun yolda.