• güncelleme : bugün pendik dumankaya'ya gittim ve servis müdürü ile görüştüm. sorunun egzozdan kaynaklandığına kendileri ikna olmuş ve bana egzozun içini temizlenmiş ses ondan kesilmiş olabilir gibi şeyler söylediler. sonra araç lifte kalktı ve egzoza bir müdehalenin olmadığı ortaya çıktı. kırılan parçayı ilk başta ücretsiz değiştirmek istememişlerdi ancak durum usta tarafından da ortaya çıkınca parçanın ücretsiz değişimine onay verdiler. kötünün de kötüsünün iyisi bir çözüm...

rezalet başlığı olacakken son anda yırttığımız mevzudur.!

yetkili servis diye inanıp güvendiğiniz yerlerin aslında nasıl iş bilmez kişiler tarafından yönetildiğinin bir kanıtıdır. afilli bir rezalet durumu değildir ancak toyota dumankaya anahtar kelimelerinin bu olay ile webte listelenmesi iyi olacaktır.

mısırlar hazır ise;

- ağustos ayında linkteki videoya çektiğim ses sorunu ile ilgili 100.000 bakımında servisten destek istedim. https://youtu.be/i4l7ty-46cg

- araç serviste 2 gün boyunca kaldı ve egzos boğaz contası değişimi yapılacağı söylendi. garanti extram olmasına rağmen 2 servis süremdeki 1000-2000 km gibi gecikme nedeni ile garantiye sokulmadı parça ve 211 tl ücret alındı. sorunun çözüldüğü beyan edildi.

- sorun geçmedi.

-110.000 bakımında aracımı tekrar servise götürdüğümde sorunu anlattım. sorun net bir şekilde servis ustaları tarafından da tespit edildi. özellikle sorunun kaynağının egzos boğaz contası olup olmadığını eğer değilse neden bu parçanın değiştiğinin cevabını istedim. geçiştirici cümlelerle konu kapatıldı.

- bazı parçaları sıktıklarını, yağladıklarını söyleyerek sorun devam ederse gelin diyerek beni yolladılar.

- sorun geçmedi... devam etti...

- pendik dumankaya servis sonrası feedback için beni geri aradığında durumu anlattım ve aracımı tekrar servise götürdüm. baktılar, ettiler, sesi yine duyduk lifte kalktı vs.... 2 saat bekledim ve sonuç; egzoz dağılmış komple değişecek; 3000tl işçilik hariç dendi. oysa ki 110.000 bakımında egzos için egzosta problem yok yazılı bir kayıt da mevcut. ben bu ücreti ne yazık ki ödeyemeyeceğim için servisten ayrıldım. bu sorunun ciddi bir sorun olup olmadığını sordum, "hayır böyle sürebilirsiniz sorun değil" dendi.

- haftasonu bir egzozcuya götüreyim o baksın diyerek özel servise gittim. egzozcu egzozda hiç bir şey yok bu başka bir şey diyerek beni özel toyota servisin birisine yönlendirdi...

- özel serviste bir kaç yol testi yapıp duruma baktıktan sonra "abi bir manifoldu sökelim korumanın içine vs taş vs girmiş olabilir, başka bir şey olabilir ama ses egzoz bölümünden değil oradan geliyor" dediler..

- katalitik konvertör söküldü veeeee sorun orataya çıktı. konvertörü tutan parçalardan birisi kırılmıştı. hemen fotoğrafını çektim. kaynak yapıldı... parçalar geri takıldı... (http://i65.tinypic.com/2n17060.jpg) (http://i68.tinypic.com/1ovmoo.jpg)

ve sonuç, ağustostan beri çektiğim ses sorunu gitmişti.

yetkili servis diye güvendiğim mekan ağustos ayında 2 gün 2 gün de geçen ay totalde 4 gün araçla uğraşılmasına rağmen bu sorunu bulamadılar. daha doğrusu uğraşmak istemediler anlaşılan. ve ben iyi bari egzoz değişsin desem 3000 tl param da gidecekti... ve sorun da geçmeyecekti, o zaman katalizör diyeceklerdi bi 1500 - 2000 de ona gidecekti... yani minimum 5000+ tl boşuna harcanacaktı.

kıssadan hisse : dumankaya pendik'te yaptırdığınız işlemleri 2-3-4 kere düşünün. sorgulayın...

toyota çağrı merkezi bir haftadır nerdeyse araştırıyor konuyu... nasıl bir araştırmaysa...
  • misyon ve vizyonda koşulsuz müşteri memnuniyeti yazıyor, başarı olarak müşteri memnuniyeti 1’incilik ödülü sahibiymişler.
    bu arada rezalet points 8/10.
  • 9/10
    yetkili servislerin hepsi traş.
  • 9/10 diyerek suser'e geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

"yetkili servisler bakım ve garantili parça değişimi haricinde gidilmemesi gereken yerlerdir" yargısını destekleyen bir olay daha yaşanmış. sorumluluk almayan ustalar, sallama iş yapan çıraklar, naylon takım elbisesiyle triplere giren temsilciler, beyli hanımlı cümle kurmayı iş zanneden sorumlular-müdürler.. hepsi marka imajının ekmeğini yiyor.

en başta vw, toyota, honda devamında opel'inden reno'suna hepsinde durum aynı.
  • aynı yerde arabamı 100bin bakıma götürdüğümde bana işçilik hariç 6.000tl masraf çıkardılar. hatta aman abi böyle binme vs.. vs.. bir sürü tavsiyelerde bulundular. 3 sene oluyor o günden sonra yağ bakımı vs.. bakımı için sanayiye gidiyorum, o söyledikleri 6.000tl masrafı da yapmadım hala biniyorum arabama ve hiçbir sorun yok.
    dumankaya daha önce fetöcülerindi ve düşürdüklerine hiç acımadan geçiriyorlardı, sonra tmsf el koydu şimdi düşen düşmeyen herkese geçiriyorlar.
  • 9/10.

yetkili servisler paraya para demedikleri için götleri çok yayıldı, dikkatli olmakta fayda var.

arkadaşa geçmiş olsun diyorum, ucuza kapatmış.
  • yetkili servis dediğimiz şey temelde geçirmek üzerine yetkilendirilmiş servis anlamında kullanılmaktadır.
    rezaletmetre : 10/10
hesabın var mı? giriş yap