şükela:  tümü | bugün
  • "1.33 cool multidrive s skypack" modeli hakkında biraz eyyorlama yapacağım.

aracın kendi içinde bir çok artısı ve eksisi var;
    + yakıt tüketimi: istanbul anadolu yakasında 6.8-7.0 lt ortalama yakıyorum. köprü trafiğine girmiyorum ama sahil yolu ve e-5 trafiğinde yolculuk yapıyorum genelde, yani dur kalkı fazla. uzun yola gelirsek, antalya'ya gittim geldim. 32-33 lt benzin ile 560-580 km civarında gidiyor. 90-95'e sabitleyip gitsen daha fazla olur ama ben ortalama 110 ile gittim.

+ iç donanım: otomobil sektöründe çalışan biri olarak şunu çok net söyleyebilirim ki, sınıfının en iyi işçiliğine sahip. az buçuk parça kalitesinden anlarım. corsa, ibiza, fiesta, polo hepsine bindim. yaris kadar kaliteli parça kullanımı ve işçilik hiç birinde yok. motoruydu, şanzımanıydı bokuydu püsürüydü dersen o konuda bilgim yok bir şey diyemiyorum.

+ iç mekan ve donanım: özellikle cam tavanın da etkisiyle arka tarafta oturanlar için yolculuk çok ferah. ön taraf içinse ben 1,75 civarındayım bana göre ön tarafın da hacmi geniş ama 1,90'lık adam ne der bilemem... renkli ön konsolu değişik bir hava katıyor araca, alırken beni baya cezbetmişti... geri görüş kamerası özelliği harika bir şey, park sensörü ile birlikte mükemmel bir park kabiliyeti kazandırıyor.

+ ses yalıtımı: yine sınıfına göre iyi diyebilirim, özellikle düşük hızlarda motor sesi hiç rahatsız etmiyor. ancak yüksek hızlarda motor gücünün zayıf olmasından dolayı 3500-4000 devirin üzerinde motor bağırmaya başlıyor. ona da zaten en kral ses yalıtımı bile fayda etmez.

+ otomatik vites: vites geçisini hisseden arkadaşlar; fluence ve corsa'ya hiç binmediler herhalde. gayet yumuşak geçişleri. gaza abanıp 4bin devirde araç kullanıp, hiç bir şey hissetmek istemiyorsan bir zahmet kullanma şu aracı.

+ güvenlik: daha kaza yapmadım, bu konuda tecrübem yok umarım da olmaz ama testlerden 5 yıldız aldığını biliyorum ek olarak da 7 hava yastığı olması biraz da olsa güven veriyor.

- motor gücü: bence en büyük handikapı. 70-80'e kadar, hafif olması sebebiyle çok çabuk hızlanıyor fakat sonrasına gücü yetmiyor garibimin. özellikle dik yokuşta(uzun yoldan bahsediyorum), sport mode'a almadan 100-110 bulmak çok zor. düz yolda ise sıkıntı yok 140-150'yi görüyor. ben daha fazla basmadım, kendimi ve eşimi seviyor daha uzun yaşamak istiyorum.

- yol tutuşu: kötü amk. fazla konuşmak istemiyorum bu konu hakkında. yüksek hızlarda güven vermiyor.

- bagaj hacmi: bence eksi özellik değil ama halkımızda geniş bagaj hastalığı var. iki kişi kullanacaksan her türlü yeter. genelleme yaptığım için eksi özellik olarak değerlendiriyorum.

- yokuş kalkış desteği: eşim için çok büyük bir eksi özellik, yeni şoförler için tedirginlik yaratıyor arkaya kaçması. zamanla alışacağını tahmin ediyorum. çok dik olmayan rampalarda kaydırma yapmıyor, sadece dik yokuşta seri olmak lazım. olmaması çok büyük sorun değil ama olsa daha iyi olurdu diyebilirim.

biraz uzun oldu ama almayı düşünen arkadaşlara iyi kötü bir faydamız olsun dedik. şehir içinde kullanılacak kompakt bir araç istiyorsanız bence düşünülebilinir. donanım olarak sınıfına göre çok dolu. geri görüş kameralı, cam tavanlı, renkli konsollu, karartılmış arka camları olan bir aracı bu fiyatlara*alamazsınız. ha ben performans ararım, güç isterim, yol tutuşu isterim; yemişim cam tavanı, park etmenin ustasıyım siktir et geri görüş kamerasını derseniz yaris almayınız, üzülürsünüz.
  • iyi güzel de, toyota'nın listesinde 1.4 d cool m/m modelinin fiyatı an itibarı ile 49.100 tl'dir. yine aynı fiyat listesinde auris 1.4 d comfort extra m/m modelinin fiyatı da 50.100 olarak görülmektedir.

yani, toyota, benzer donanıma sahip "b" ve "c" segmentindeki iki ayrı modelini neredeyse aynı fiyata satmaya çalışmaktadır.

"b ve c" segmentleri diyorum toyota.. nası olacak bu işler?..

şimdi, sıfır km araçların fiyatları konusunda her zaman için tartışmalar olur. piyasadaki her araç için "ona o parayı vereceğime gider 10 yaşında bmw 320 alırım" tarzı beyanlarda bulunan insanlar görebilirsiniz. kendilerine göre haklı sebepleri vardır. tabi, "sıfır km" araç satın alanların da benzer nedenleri vardır. ben o yüzden eleştirmem. insanların fikrine saygı duyarım.

duyarım da, bu ne be?

50 bine yaris satmaya kalkıyor adamlar. toyota yaris lan? hayır, markanın, modelin yabancısı değilim, 4 sene yaris kullanmış adamım. sorunsuzluğundan, kalitesinden falan son derece memnun kaldım. ama yaris için 50 bin tl?

hayır, arabayı 10 bin daha ucuza satıyor olsalar "acaba" diye düşünür, şu anki durumumu* göz önüne alarak "boşver yahu" derdim, markaya karşı da bir kırgınlık duymazdım. sen sağ, ben selamet yani. ama bu fiyat politikası karşısında taşak geçme dürtüsünden başka bir şey hissetmiyorum.

bakın, açık söyliycem, eşimden dostumdan falan bu arabayı bu fiyata alan olursa ağır konuşurum, rencide ederim. şimdiden uyarıyorum.
  • bazi magandalarin kucuk araba diye sıkıştırdiklari araba.
    ancak icinden benim gibi 1,90 lik biri cikinca o altlarindaki ford transitler bi taraflarina kaçabiliyor.
  • [2004 senesi, toyota tasarım stüdyoları, japonya]

-ön konsolu böyle am gibi yapıyoruz tamam mı? (ellerini diplerinden birleştirip v şekli yapıyor)
  • 2009 model 1.33 motor benzinli olan terra modelini kullanıyorum.
    aracın ilk sahibidir eşim. bayan arabası yani...
    özelliklerine ve kullanımına gelelim.
    - araç öncelikle küçük bir araç. bagaj hacmi küçük fakat arka koltuklar düzgün şekilde yattığı için eğer iki kişiyseniz sıkıntı olmuyor. arka koltuklarda diz mesafesi çok ama çok iyi. kesinlikle pek çok araçtan iyidir.
    - bakım konusunda bir toyota olmasından dolayı bakım çok da gerektirmiyor. yağını hava filtresini değiştirin, eğer az yol gidiyorsanız hiç bir masrafı yok. motor yağının rengine bakıp aldanmayın. motor yağı siyahlaşmıyor nedense.
    - yakıtta oldukça makul oranlar var. şehir içi 5.3, uzun yolda eğer 100 km/s i geçmezseniz 5.0 civarında.
    - göstergeler ciddi şekilde favorim. ortada olmasından dolayı ön konsol açık. yolu ve etrafınızı görmek çok ferah bir ortam sağlıyor. pek çok büyük araçta bu kadar açık yol görmedim.
    - araç çok sessiz!!! aracın gösterge paneline bakmadan araç çalışmıyor diyip kontak bastığım zamanlar olmuştur.
    - araç ilk kalkışlarda çok hızlı. sonra değil.

gelelim eksilerine:

- uzun yolda yorulma hissi haliyle oluyor. küçük araba olmasından dolayı tabi ki.
    - 120 km/s ten fazla hız yapmak istediğinizde aracı kontrol zorlaşıyor. hafif araç olmasından dolayı sallanıyor. otobanda gidiyorsanız 130-140 km/s rahat yapıyor sorun olmuyor ama yine de dikkat çeken bir kontrol zayıflığı var. devir arttıkça içeride ses olmaya başlıyor. araç sessiz olmasından dolayı bu sizde bir garipseme hissi yaratıyor rahatsız ediyor.
    - aküsü biter gibi yapmıyor. bittiğinde bitiyor. yani uyarı falan görmedim şuana kadar. 2 kez yolda kalmışlığım var.
    - araçta 2 kişiyseniz sıkıntı yok. ama aracın içinde 4-5 kişiyseniz rampalarda kesinlikle zorlanıyor. o rampalar size ızdırap oluyor. (ki bu da aslında normal bir durum)

sonuç:

arabayı seviyorum. eksilerine rağmen eğer düzgün kullanırsanız harika bir araç.

not: erkeğim ve gizli ibne değilim. gerçi ibne olsam, gizlemem de niye gizleyeyim ki ortalık bu kadar ibne kaynarken?
  • yeni kasasının fiyat listesine bakmadan önce, iki doz sakinleştirici almanın akıllıca olacağı otomobil.

evet araba çok güzel.
    evet toyota çok iyi bir marka.

lakin bir kişi bana açıklayabilir mi lütfen ?

"yeni yaris 1.33 cool multidrive s 41,300" bu nedir bu ???

"yeni yaris dizel 1.4 d-4d cool m/m 48,600" peki bu nedir ??

ha bana kimse çıkıp demesin ki "ağğğbiiii sende git fun donanımlısını al. o ucuz hem" yemin ediyorum ağzını burnunu kırarım.

öncelikle bu araç, uçabilmek gibi yeni bir şey getirmediği sürece biz sevgili oto sevenlere, ne yaparsa yapsın, b segment. kıçını da yırtsa segmenti "b". ben de b segment bir araç kullanıyorum. biliyoruz yani iyi kötü ne bok olduğunu. ne lan bu fiyatlar.

ayrıca dizel versiyonda neden hala mmt ısrarı. millet kendini zikecek mmt denen vites yüzünden. diyorsan ki multidrive yüksek tork'a dayanmaz filan. başka vites koy. sonuç olarak bu fiyatlarla bu arabayı alana "parayı sıçıyor musun kardeş" diye sorarım.
  • geçen haftasonu 25.000-30.000 ytl arasında sınıfındaki rakipleriyle****** (honda jazz ın ekimde yeni kasası çıkacağı ve okadar bekleyemeyeceğimiz için değerlendirmeye almadık) karşılaştırıp sonuçta kardeşim için satın aldığımız otomobil. rakiplerine göre boyutları daha küçük gelebilir ama içi oldukça ferahtı, bagajı normal konumda çok küçük gibi görünse de arka koltukların öne doğru kaydırılmasıyka diz mesafesinden feragat edip bagaj hacmi arttırılabilmekte. arka koltuklarda da sırt ayarı yapılabilmesi ayrı bir güzellik. ayrıca ön kısımdaki gözler, ön yolcu koltuğunun altındaki göz kullanışlı duruyor. sınıftaki ulaşabildiğimiz her araca baktık, öne çıkan aklımızdaki ikisini de** test ettik. yılda muhtemelen 10.000 km'den az yol yapılacağından dizel düşünmedik. yarisin test ettiğimiz modeli 1.4 d4d otomatik vitesti. 90 beygir gücündeki motor bu ufak arabayı çok rahat hızlandırıyordu, ne olduğunu anlamadan 90 olmuştu, sonrasında gaza basmaya devam edip 130u görünce ayağımı gazdan çektim. araca ilk bindiğimizde göstergelerin ortada olması garip gelmişti ama sürerken gayet rahat okunup kontrol edilebiliyordu, yolu hiç hissetmedik. sonrasında corsa 1.3 cdti manuel vitesi denedik. bunda da düşük devirlerde de yüksej tork ivmelenmeyi hissettiriyordu ama yarise göre hem yol gürültüsü daha fazla geliyordu, hem de bozuk yerlerde yolu daha fazla hissettik. ayrıyetten sürüş sırasında corsanın test aracının kapılarından tıkırtılar geliyordu. biz de aksesuar paketi hediyesini de(cantlar, tampon koruma vs.) dikkate alarak yaris 1.3 vvti benzinli manuel modelini tercih ettik. tercihin ne kadar doğru olduğunu ilerleyen günlerde göreceğiz.

edit: aracı dün teslim aldık, birkaç saat kullanma ve sağını solunu inceleme fırsatı buldum, 3 yıldır peugeot 206 hdi da 60.000 km. yapmış biri olarak otomobil değil odun kullanıyor olduğumu farkettim. her ne kadar sevsem de tor tor dizel motor sesi, kalitesiz iç plastikler, aracın her yerinden gelen sesler... yarisi kullanana kadar bunlar bana doğal geliyordu. dışarıdan tek olarak görünce yaris çok ufakmış gibi görünüyor ama 206 ile yanyana parkedip 9. kattan bakınca boyları aynı, yaris çok daha yüksek, kaslı, ağır duruyor. burnu da çok hoş.
  • ön edit: yeni ötv matrah düzenlemesiyle birlikte yaris'in benzinli modeli tekrar yüzde 50 ötv dilimine geçti. artık en pahalı versiyonu 256 bin tl. alınır.

fiyatı nasıl 280 bin olur açıklayayım. mevcut vergi sistemine göre bir aracın vergisiz fiyatı 130 binin altındaysa yüzde 50 ötv diliminde yer alır. baz donanımlı yaris'in de büyük ihtimalle vergisiz fiyatı 130 bin tl'nin altındaydı o yüzden vergiyle beraber 230 bine satılabiliyordu. ancak tl'nin değer kaybından dolayı, veya lojistik masrafının artmasından dolayı, veya aracın kendi fiyatının artmasından dolayı vergisiz fiyat 130 binin üzerine çıkmış. bir aracın vergisiz fiyatı 130 binin üzerine çıktığında ise ötv oranı yüzde 50'den yüzde 80'e çıkıyor. bu durumda da vergilerle beraber eskiden 230 bin tl'ye satılabilen otomobil şu an 279 bin tl'ye satılmakta. yani aracın güncel fiyatının büyük bir kısmını vergiler oluşturmakta. bu da şu anlama geliyor; artan şey aracın fiyatı değil, vergisi. yani fiyat 230'dan 279'a çıkmış gibi görünse de toyota'nın bu araçtan elde edeceği kar ve sizin otomobilin kendisi için ödeyeceğiniz para hemen hemen aynı.

yüzde 80 ötv dilimine girmeden bu aracı alabilenler doğru bir tercih yaptı güle güle kullansınlar, ancak artık bu araca yüzde 80 ötv vermenin gereksiz olduğunu düşünüyorum. o kadar vergi verecekseniz en azından yaris hybrid veya jazz hybrid alın derim.

vergi artışında sırada vision donanımlı corolla var gibi görünüyor bu arada. otomatik viteslisi sınırda şu an.

(bkz: vergi performans açısından en makul araba)

not: okuyan olur mu bilmem ama buradan toyota türkiye'ye de bir tavsiyede bulunayım. sattığınız araçların vergili fiyatlarının yanında vergisiz fiyata da yer verin de insanlar ödediği paranın ne kadarının vergi olduğunu bilsin. vatandaş bilinçlenmiş olur, siz de vergi artışı durumlarında böyle gereksiz eleştiriler almamış olursunuz.
  • toyotanin airbaglerini tampon renginde yaparak sekil yaptigi araba. kaza sonrasi yuzunuz airbage yasli poz vermeniz icin yapilmis olsa gerek.
  • görüntüsünün aksine içi oldukça geniş olan arabadır.
    linkteki haberin ilk saniyeleri izlenirse iç genişliği hakkında daha iyi fikir sahibi olunabilir.
    http://www.youtube.com/watch?v=69xcvnlmagk

hesabın var mı? giriş yap