şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugün pek çok gazetenin arka sayfasını işgal eden ama fiyatı hakkında pek bilgi bulunmayan araç. prius un 50 küsür bin eurodan satıldığı ülkede bunun da 30 bin eurodan ucuz olma ihtimali yok gibi sanki.
 • 60 bin lira gibi bir fiyat etiketi ile gelirse bu arabayı alanların aklına şaşarım. (ki fiyatının öyle geleceğini hissediyorum). benzinli ve dizel modelleri 30-40 bin lira arasında değişiyor.

  hayatın boyunca harcayacağın benzini baştan ödeyerek araba almak nasıl bir mantık anlamıyorum. elektikli arabalara gelen ötv teşviğinin mutlaka hybrid otomobillere de gelmesi lazım.

  fiyat edit: liste fiyatları açıklanmış, 48.950 ve 51.950 olarak. eh mantıklı çizgilere yakın, ama hala dizel olanların işletme maliyetleri daha düşük gibi. 10 veya 15 bin bakımları çift motor ve dönüşümlü motor teknolojileri nedeniyle çok yukarılarda olabilir. bunlar hep maliyet. yoksa kim sallar çevreciliği. hava atmak için de almanız zor zira pirius gibi bambaşka bir tasarımda değil. bekleyip göreceğiz.
 • şu an tüm hybrid/elektrik motor üreticisi firmalar yatırım ve arge maliyetlerini müşteriye yansıtmakta bence bu kafayla çok yol alamayacaklar kısa vadede sen bu aracı benzinli fiyatına verirsen tüketici bilinmezlikleri çok olan bu teknoloji için risk alır, yoksa sadece inovasyon yaparsın kendince takılırsın sevgili üretici

  fiyat/performans oranı belirsiz olan otomobil
 • olayın çevrecilik tarafını bir tarafa bırakırsak kesinlikle ekonomik olmayan araçtır.

  49-52 bin tl aralığında bir fiyatla atılacağınız bu hybrid macerasında elinize geçecek yakıt tasarrufunu, 44-45 bin tl etiketli e-hdi start & stop teknolojili araçlarla yakalamak mümkün.
  hatta dizel-benzin fiyat farkı da hesaba katılırsa hybrid'den daha ekonomikler şu anda.
  gerçi start&stop da apayrı bir macera ama en azından olay hybrid kadar karmaşık değil.

  örnek araç: citroen 1.4 e-hdi 70 hp bmp stt confort.
  yakın tüketimi: ş.içi:3,6 - ş.dışı:3,2 - ort:3,4 lt/100km

  http://www.citroen.com.tr/…aziran/teknik/c3_foy.pdf
 • bakım ve teknik servis maliyetleri düşünüldüğünde ekonomik olup olmadığı merak uyandıran araç.

  servise düşsen hybrid araçla ya da kilometre bakımına düşsen o cihazla -ki bu illaki olacak- seni tek kelimeyle öperler.

  bi de hybrid aracı ucuz olsun diye oto sanayide de yaptıramazsın.

  daha bu işler için uygun zaman değil gibi. en azından vergiler filan bir düzenlenmeli.
 • bugün test ettiğim araç. kendisiyle avcılarda çok az bi dur kalk ortalama 40 50 km hız bandında seyrettim. izlenimlerim;

  - ler
  *bir garip çalışan durmayacak gibi davranan çok da başarılı olmayan freni
  *daha iyi olabilecek ama idare eder malzeme kalitesi
  *açık alan bol olmasına rağmen bardaklık gibi kapı gözlerinin olmaması
  *çok da hisli olmayan direksiyon

  +lar

  *yüksek oturuş pozisyonu
  *yakıt tüketimi
  *performans
  *tatminkar izolasyon
  *ferahlık
  *görüş açıları

  bu 5 km'lik gezimde ortalama tüketimim 4.3 oldu ki yeri geldi mi sport mode'a alıp kickdownyapmaktan çekinmedim. elektrik motorun büyük avantajları mevcut düşük hızlarda hiç yakmıyor ama yüksek hızlarda sıradan bir benzinli gibi yakması (90-100 bandında 5.5-6 yakması) biraz can sıkıcı. ama yine de kısa mesafe yapacaklara, bu araç pahalılığında fiyatı gayet makuldür. dizel corsa polo fiesta ile aynı fiyatta uzun yol aracı olarak bir araç aramıyor olanlara, kısa mesafe çok yapacaklara tavsiye ederim.

  toyota'nın sorunsuzluğunu da unutmamak lazım.
 • bu teknolojinin türkiye'deki nadir temsilcilerinden olan bu araçla ilgili 3 yıldır entry girilmemesi ilginçtir. gelecek hybrid'de değil mi oğlum? bu arabayla ilgili niye bilgi yok sözlükte? hybrid olmayanından 10 bin lira pahalı, değmez, yakıt parasını peşin veriyon aga gibi argümanlarla gelmeyin, üzerim.

  almayı düşünerek bugün test sürüşü yaptığım araba.

  soru üzerine test sürüşünde ilk izlenimler:

  çok sessiz, işçilik vasat, akselerasyonu hantal, iç ve dış donanımı sınıfına göre ortanın üzerinde (ben dolu versiyonu kullandım), şehir içinde çok dur kalklı kullanıyorsanız benzinli motor hemen hemen devreye girmiyor, dolayısıyla 100 kilometrede 3.5-4 litre gibi düşük bir tüketimden söz ediliyor.
 • şehir içi için üretilen, şanzımanları şehir içine göre ayarlanan her araç şehir dışında şehir içinden fazla yakar. özellikle test edilmeyen otoban hızlarında daha da fazla yakar.

  siz bu yaris ile 120km/s hızla gidin bakalım tüketim kaç litre oluyor?
 • en dolu modelini kullanıyorum; iç malzemesini, rahatlığını ve kullanışlılığını seviyorum.

  yakıt tüketimi ile ilgili: şehir dışı için; uzun yol olarak 120 km/h'yi geçmediğim, çok da yavaş kullanmadığım 270 km boyunca 30 tl'lik benzin harcadım. şehir içinde ise agresif kullanma gibi bir alışkanlığınız yoksa sessiz ve ekonomik bir sürüş oluyor. otopark gibi yankı yapan yerlerde ya da gece arabayı çalıştırdığınızda sessizliğin faydalarını daha çok görüyorsunuz.

  kanaatim eğer arabayı agresif kullanmıyorsanız, daha çok şehir içinde seyahat ediyorsanız toyota yaris hybrid iyi bir seçenek olacaktır.

  not: şehir içi yakıt tüketimi hakkında tam olarak hesaplama yapmadığım için onunla ilgili veriyi sonra ekleyeceğim.

  sonradan ekleme: ekonomiklik gözeterek 4.5 lt şehir içi-dışı karışık tüketim ortalaması elde ettim. hassas davranmadan kullandığımda 5.1 lt gibi bir değer elde ettim.
 • yaklaşık 4 aydır kullandığım bir araç. şehir içi 50-60ı geçmicekseniz 4lt/100km ortalamaya belki erişebilirsiniz. fakat benim ortalamam 5.2lt. hem arada hızlı gitmeyi, hızlanmayı seviyorum, hem de ankara'da öyle çok trafik falan da olmadığı için, düşük hızda pek gidemiyorum. iç dizaynını güzel, özellikle kullanımı çok rahat, görüş açısı ve koltuk pozisyonu oldukça iyi. alacaklara tavsiye ederim, ama almayanlara da neden almıyorsunuz diye çemkirmem.