şükela:  tümü | bugün
 • hem benzinli hem dizel motorlarda bildiğim kadarıyla gayet başarılı olan toyota'nın neden böyle bir karar verdiğini bir türlü anlayamadığım olay. maliyet kafaları falan demek ki. bilgi sahibi arkadaşlar aydınlatsınlar toplumu
 • eksisozluk bir boku begenmeme timi yine is basinda. ulan sizler degilmiydiniz bu d4d dizel motor cekmiyor gitmiyor yag yakiyor amk yakismiyor toyotaya diyen. sin kasa corolla ve aurisde bu bmw nin 1.6 dizeli gelecekti neden gelmedi diyipde corolla falan almayanlariniz var. verimlilik ve yakit tuketini açısından manyak bir 1.6 dizel geliyor hala burun kiviriyorsunuz. opelde fiatin motorunu kullaniyor ama tabi wir lieben autos. yada das auto forever.
 • mercedes'in reno'dan motor alması kadar olmasa dahi hayret verici bir vuku. sorunsuzluğuyla nam salmış toyota'nın bu ünvanı honda'ya bırakmasına sebep olabilir. ama toyota severler biraz beygir görür orası ayrı.
 • japon arabası fanları için kabul edilemeyecek bir hareket.
  sikmişim otomotiv sektörü bilgisini, ticari manevrayı, globalleşmeyi.
  o cefakar adamlar zaten seni gösterişsiz, sorunsuz ve verimli olduğun için seviyor toyota. konfora, tasarıma, kapı kolundaki kroma bakacak olsalar seninle ne işleri olur?
 • toyota-bwm arasındaki orta ve uzun vadeli iş birlikteliklerinin ilk meyvesi. toyota, bmw'nin dizel tecrübesinden istifade ederken; bmw de, toyota'nın hybrid, batarya teknolojisinden istifade edecek. daha sırada ortaklaşa yapılacak bir spor otomobil projesi var(dı).
 • eğer haklarını alıp üretimini kendisi yapacaksa bmw'den daha iyi yapacağından güzel bir gelişme.

  ne demişler bir arabanın mühendisliğni almanlara, tasarımını italyanlara, üretimini japonlara yaptıracaksın.
 • toyota'nın bmw'den motor almasıyla ilgili olarak, sanırım söylenmesi gereken şu;

  "toyota'nın motorları, sorunsuzluğuyla ünlüdür. diğer birkaç japon araç markasında olduğu gibi, sorunsuzluğuyla ve uzun ömürlülüğüyle öne çıkan efsane motorlardır bunlar. toyota'nın satmasındaki en büyük neden aşağıdaki tespitlerden anlaşılacağı üzere, dayanıklılık ve uzun ömürlülüktür.

  * konforu ( muadillerinden konforlu değildir, hatta daha az konforlu denebilir ), ( bkz:volkswagen )
  * ekonomik olması (muadillerinden ucuz değildir), ( bkz: ford )
  * az yakması (ki yakmaz, ortalamalarda yakar), ( bkz: renault )
  * güvenli olması (muadilleri kadar güvenlidir, fazla değil), ( bkz:volvo )
  * tasarımının çekici olması ( muadilleri kadar güzeldir, fazla değil ), ( bkz: volkswagen )
  liste uzayabilir.
  bunu ortadan kaldırdığınızda, toyota'dan geriye birşey kalmaz.
  misal; gaziantep mütercim asım caddesi'ndeki tatlıcının, yunanistan'dan baklava ustası getirtmesi benzer bir olay olurdu. ortada bir antep baklavası olmazdı.
  bence tabi...

  edit: imla
 • gözümde toyota'nın marka değerini yükseltmiş, araçlarını daha alınabilir kılmıştır.
 • yıllardır 1.4 lt dizel motordan 90 bg üretip ortalama 6 litre yakan araçlar üreten firmanın, 2.0 lt dizel motordan 184 bg üretip üstüne üstlük 5.5 lt ortalama yakıt tüketen firmadan motor almasıdır.