şükela:  tümü | bugün
 • new york'ta bir nevi aşevi gibi hizmet veren the food bank senede 1.5 milyon evsizi doyuruyor. her sene target, bank of america, delta airlines gibi firmalardan büyük miktarlarda bağış alıyor.

  harlem'in göbeğindeki bu hayır kurumuna toyota, bünyesindeki mühendisleri göndererek kurumun verimliliğini artırmak için proje geliştirmiş, uygulanan kaizen sonucu kişi başına yemek için bekleme süresini 90 dakikadan 18 dakikaya indirmişler. aynı şekilde kişi başına erzak toplama süresini 11 dakikadan 6 dakikaya, erzak kutusu hazırlama süresini 3 dakikadan 11 saniyeye indirmişler.

  sistemin genel çalışmasına 3 ana müdahalede bulunan toyota mühendisleri, insanların 50 kişilik yemekhaneye 10'ar 10 'ar alınmaları yerine, boşalan koltuk yerine insan geçirilen sisteme geçirmişler. 1.5 saate yakın bekleme süresi 18 dakikaya düşmüş. ihtiyacı olanların gıda depolarında geçirdikleri süre, tahıl, meyve, sebze ve protein alanlarının renk kodları ile ayrılması ile yarı yarıya düşürülmüş. ihtiyaç kolileri ise konveyor bantlar ile her bir ürün başına bir gönüllü yerleştirilerek ve kullanılan kutuların boyutları 12x12 den 8x8 inc büyüklüğüne düşürülerek hazırlanmaları 3 dakikadan 11 saniyeye düşürülmüş. aynı zamanda new york'un merkezindeki dağıtım istasyonunun kullandığı rotalar optimize edilmiş.

  link

  ps: peugeotspor
 • ''yapacağınız işi sikeyim, çekilin bakayım ordan '' demenin kibarcası.
 • başlığı ilk gördüğümde anlamadım. bence çok zekice bir proje olmuş. bir üstteki yazar arkadaşımızın da verdiği örnek gibi balık tutmayıp balık tutmayı öğretmişler.
  belki abartıyorum ama hayran kaldım.
 • toyota'nın verimlilik konusunda aşmış olduğunun bir göstergesi. bir anlamda verimlilik üzerine ders vermiş, verimliliği sübliminal mesaj yoluyla hedef kitleye de gösterme şansı bulmuştur. ticari bir kaygıyla yapılmadığını düşünerek güzel bir proje olduğunu değerlendirmek gerekir.
 • kapitalizm'in kendisi iyilik meleği olarak göstermesi... toyota'nın verimlilik sistemi

  sisteminizi, verimliliğinizi, varlığınızı, geçmişinizi, geleceğiniz, topunuzu...
 • türkiye cumhuriyeti bürokratik yapılanmasına da bir el atsalar keşke dedirten hayır faaliyeti.

  marmaraydan alışıklar hem bize.

  "biz yapamadık hacı, yasa yönetmelik içtihat temayül derken karıştı her şey. hesap bilen kafası basan adamlarsınız. bari siz adam edin. parası neyse vericez."
 • işi yapan toyota olduğu için sonuçlar şaşırtmadı. bi iki ay sonra bi daha baksalar bi o kadar daha verim sağlarlar bence.
  (bkz: toyota)
  adamlar boşuna toyota değil.
 • reklam kokan hareketler bunlar.