*

şükela:  tümü | bugün
 • küçük kalıplar halinde bulunan, falçata ucu yardımıyla toz haline getirilip talk pudrasıyla karıştırıldıktan sonra pamuk ya da biraz kirlenmeyi dert etmiyorsanız direkt parmaklar aracılığıyla kağıda uygulanan; ya da parçalanmadan kalıp halinde de kullanılabilen eğlenceli boya malzemesi.
 • markerla birlikte kullanıldıgında eskiz ve ilüstrasyon icin cok güzel sonuclar verebilen boya.
 • maketçilikte modelin eskitilmesi aşamasında büyük faydalar sağlayan pastel türevi. örneğin yaptığınız uçağın motor bölgesinde oluşan islenme efektini bununla sağlarsınız, veya bir tank namlusundaki barut karartısı.
  uygulamada zımpara sürterek, veya maket bıçağı ucu ile rendeleyerek bir miktar toz elde edip, bu tozu kuru bir fırça ile istenilen yüzeye yedirirsiniz. parmak izini çok çabuk belli ettiğinden toz pastel uygulamasından sonra maket çıplak el ile ellenmemeli, vernik aşamasına geçilmelidir.
  genelde sanatsal malzeme satan özel yerlerde veya büyük kırtasiyelerde bulunur.
 • uygulama sonrasında olduğu yerde kalmayan, her yere bulaşmaya gönüllü boya.
  üzerine damlatmayacak şekilde bir miktar saç spreyi sıkmak, uygulandığı yere yapışmasını sağlayan etkili bir teknik.
 • alerjiye neden olur fekat renkten renge geçiş anlamında en kusursuz malzemedir.
 • hızlı sonuç veren boyama ve çizim malzemelerindendir. mesela bale dansçılarını alıştırma yaparken çizen degas, toz pastel kullanır. bu minvalde eklemeliyim; degas'nın malzeme seçimi çok yerindeymiş. dans edenlere dair izlenimleri hızlıca desene aktarırken; tül kumaşların etrafta salındığı böyle bir atmosferi resmetmede toz pastelden uygun malzeme düşünemiyorum.
 • boyama yapacaginiz kagidin uzerine direkt toz pastelin kendisini surerek kullanabilirsiniz. farkli renkleri kagit uzerine uyguladiktan sonra parmaklarinizi kullanarak bu renkleri birbirine guzel bir gecisle yedirebilirsiniz. uygulama bittikten sonra uzerine fixative sikarsaniz boyalar hicbiryere bulasmaz.
 • kafadaki her şeyi hızlıca kağıda aktarıp tüm resmi bir gecede bitirmek lazımsa, yani yapılan resim acilen içteki sıkışmaları toparlayıp acilen dışarı atacaksa nefis bir boyadır.

  elin yüzün boya olur, simsiyah ve masmavi olursun bilmeden, üstün başın batar aklını ve ruhunu temizlenmiş hissettikçe. tüm ağırlıklar toza döner pastel dağıldıkça, yok olur her şey, sadece sen kalırsın. mutlusundur kendinle kalmaktan, derdin kendinle değil, olanlarla, ve olanları toz toz döktün her yere.

  hele duvara yaptıysan o resmi kocaman. nefis.

  not: duvarda kalsın istiyorsan sprey vernikle sabitle ki her gelen dokunduğunda kendini boyayıp resme de yeni gölgeler katmasın.
 • soft pastel olarak da bilinir. parmakla boyayı dağıtması pek zevklidir. geniş alanlar için daha uygun olup, dokulu kağıtta sonuç verdiği gözlemlenmiştir.
 • insanı vezir de rezil de edebilen, kullanması zevkli ancak kullandıktan sonra etrafı batırabilen, vazgeçilmez bir eskiz renklendirme aracıdır. markerların yetmediği yerlerde, her türlü ton geçişi, yansıma veya parlamanın en gerçekçi biçimde kağıda aktarılmasını sağlar.