şükela:  tümü | bugün soru sor
 • an itibarı ile başlattığım kampanya. abi her ülke .us & .de & .fr gibi kendi alan adı uzantısını kullanıyor ve onu teşvik ediyor. bizimkiler özel uzantısını kullandırmadığı gibi, com.tr & net.tr gibi uzatıp, bir de ona belge istiyor.

  burada da mı memur kafası işliyor anlayamıyorum? bunu düşünen adam "hmmm madem bana bu işi kitlediler, ben şimdi bu .tr uzantısının önüne com falan ekleyim... bir de alanlardan belge isteyeyim ki uğraşa uğraşa kahrolsunlar" falan demiş olmalı.

  bugün kullandığımız .com uzantısı "commercial" kelimesinin kısaltmasıdır, onun ilk 3 harfinden oluşuyor. yani sizin türkçe diye dağıttığınız özel uzantı, bu haliyle yarı ingilizce yarı türkçe oluyor. acilen bu yanlış yoldan dönüp, olduğu gibi ".tr" uzantısının önü açılmadır. ben niye yarı türkçe yarı ingilizce alan adına para ödeyip, üstüne bir de patent ve belgeyle uğraşayım ki?

  bugün x.com.tr diye girdiğimiz sitelere x.tr şeklinde girsek güzel olmaz mı? kaldı ki .tr uzantısını kullandırmaya teşvik edersen, paralar yabancı firmalar yerine nic.tr'ye gelir. insanlar bu saçma uzantılara ve patentlere ekstra para ödemek istemiyor. burada amaç insanların işini zorlaştırmak değil kolaylaştırmak olmalı.
 • türkiye'de internetin hızlanması için yapılan kampanya ile kardeş kampanyadır.
 • http://www.tsk.tr/
  ee zaten yok mu ?
 • formatın amına koymayı kendine şiar edinmiş andavalları gün yüzüne çıkartmış başlıktır.

  .tr uzantısı şu an için yalnızca devletin özel kurumlarına verilen uzantıdır. kurumlar haricindeki herkes “.com.tr, net.tr, gen.tr” gibi uzantıları kullanmak zorundadır.

  .tr kullanımı en mantıklısıdır, fakat hiçbir şeyi mantık çerçevesinde yapmadığımız için, bu kısımda da böyle şeyleri beklemek zor.

  bazen düşünüyorum, acaba türkiye’de yaşamak, çok uzun dönem askerlik gibi bir şey mi diye. ikisinde de mantık arayamıyoruz sonuçta.

  edit: başlığa veya başlığın ilk girdisine format konusunda hiçbir şey söylenmemiş olup, format ile ilgili edilen tüm laflar ;

  "hehe teseka.tere var işte aq ne konuşuyon sen" formatındaki entry'edir.
 • formata uygun baslik.

  sözlük formatı icerikle ilgili degildir. icerigin nasil akatarilmasi gerektigi ile ilgilidir. once ogrenin de, ayar vermeye calisirken kendi andavalliginiz gun yuzune cikmasin.
 • .tr uzantısının kullanım hakkı icann tarafından türkiye'de odtü'ye (nic.tr) 90lı yıllarda verilmiştir. nic.tr'nin izlediği bu yöntemi benzer şekilde bir çok ülkede uyguluyor. örneğin ingiltere. neden bu şekilde ek alanadı uzantıları tercih edildiği şurada detaylı açıklanmış;

  https://en.wikipedia.org/wiki/.uk

  ana amaç çeşitlilik oluşturmaktı. örneğin şirketlere .com.tr, vakıflara org.tr, devlet dairelerine .gov.tr, üniversitelere .edu.tr tahsis edildi. bu açıdan da gayet mantıklı bir yaklaşımdı.

  yani 20-30 yıl önce siz küçük einstein'ların soruları düşünülüp bir karara bağlanmıştı. eminim ki bunu düşünürken "şu alan adlarını açsalar da jenerik .tr uzantıları kapsak" diye düşünüyorsunuzdur.

  tipik yurdum şark kurnazlığı işte... alllahtan zamanında kontrol eli yüzü düzgün bir kuruma verilmiş.
 • gerizakalı mısınız? bunun türkçe ingilizce ile ne alakası var? commercial'ın kısaltması yerine ticarinin kısaltması olursa (.tic.tr) sizin için sorun kalmıyor mu? tüm dünyada alanadı uzantıları (com, net, org, edu, gov) icann denilen kurum tarafından standartlaştırılmış ve tüm ülkeler tarafından kabul görmüştür. çinli de .com'un anlamını bilir, amerikalı da, rus da.

  standartlaştırma nedir bir fikriniz var mı? isterseniz iso standartlarını da kullanmayalım yerli ve milli değil sonuçta? hatta metrik sistem de kullanmayalım? neyse saçmalamanızı bir kenara bırakırsak şuanki durumda kullanımın pratikliği açısından örnek verelim

  almanya'da;
  bu bmw'nin sitesi: https://www.bmw.de/
  bu milli savunma bakanlığının sitesi: https://www.bmvg.de/
  bu da berlin üniversitesinin sitesi: http://www.fu-berlin.de/

  bu da türkiye'den örnekleri;
  https://www.bmw.com.tr/
  http://www.msb.gov.tr/
  http://www.metu.edu.tr/

  bence gayet anlaşılır ve net. siteye girerken biliyorum ki sonunda gov olduğu için bu bir resmi devlet sayfasıdır ve burada yapacağım işlemler güvenlidir.

  daha düne kadar çiftlik bank'ta varını yoğunu gömenler sizce alanadı üzerinden yapılan phising saldırılarında ne yaparlar? yani bir takım şark kurnazları milsavbak.tr diye domain alıp milleti dolandıramazlar mı? bence o potansiyel var hem dolandırıcı hem de dolandırılan taraflarda. işte zamanında odtü sizin gibi ergen düşüncelerde olmadığından bunun önlemini almıştır ve nispeten sağlam bir sistem kurmuştur.
 • kesinlikle desteklediğim çok mantıklı kampanya. usa haricindeki çoğu ülke .com uzantısını artık kullanmıyor, kendi ülke uzantıları var.
  .tr de mail adreslerini rahatlatır ve kolaylaştırılır. hala bunun neyi eleştiriliyor anlamıyorum. illa her şeye bir bok atacaksınız.
 • .tr alan adı tahsisi için nic.tr sitesine girin. karşınıza çıkan tasarım mobil telefon ve tabletler ile uyumlu değildir. ilk çağ html kodları ile hizmete devam ediliyor.

  sonra evrak gerektiren com.tr net.tr gibi alan adlarını almayı deneyin. günlerce evraklar ile uğraşırsınız. dns güncellemesi keza aynı şekilde.

  .tr alan adları başkasına satılamaz diye saçma sapan bir kararları daha var. alan adı benim değil mi kardeşim ister satarım ister satmam. sanki bana senetle alan adını hibe ettin, bir de böyle kural koymuşsun.

  kısaca bu kervan böyle gelmiş böyle gider. memur zihniyetiyle ilerledikleri için .tr tahsisine geçmeden önce mevcut işleyişin ve yönetim anlayışının değişmesi lazım önce.