şükela:  tümü | bugün
  • orjinal ismi: (bkz: tra donne sole)
  • italyan edebiyatının ustalarından cesare pavese'nin bir kitabı.
    (bkz: yalnız kadınlar arasında)
  • "tüm yaşamım boyunca kendimi yalnız kadınların arasında olduğumda çok daha rahat ve güvende hissettim. * belki biz erkekler, tarihi sertliğimiz ve kabalığımızla durmadan dünyayı alt üst ederken kadınların dünyayı ayakta tuttuklarına olan inancım da bundan kaynaklıyordu." (bkz: gabriel garcia marquez)
  • yalnizligin insanin hayatinda basat olgu oldugunu bu kitabindada acik acik belirtmis pavese den asagida ki alinti sanirim cok seyi ozetler;
    "yururken, on yedi yil once torino'yu terk ettigim, bir insanin bir baska insani kendisinden daha fazla sevebilecegine karar verdigim aksami dusundugumu anladim. oysa gercek istegimin disari cikmak, dunyaya adim atmak oldugunu,adim atabilmek icin de boyle bir gerekce, boyle bir bahane gerektigini kendimde biliyordum. beni kendisiyle birlikte goturup, bana bakabilecegini sandiginda guido saskina donmustu, bilincsizce sevinmisti-oysa her seyi daha basindan biliyordum. elinden geleni yapmasina, calisip cabalamasina izin verdim: bir seye yaramis miydi ? benden ayrilmasini bile beceremedi. insan bir baskasini kendinden fazla sevemez. kendini kurtarmayi beceremeyeni, kimse kurtaramaz."
  • (bkz: nushu)
  • hep "dahası/ötesi var mdır?" diye okunan kitap. o kadar dokunaklı, o kadar başarılı.
  • cesare pavese gibi bir insanın, kadınlarla şansı hiç yaver gitmemiş, onlardan hep kaçmış bir insanın;
    bir kadın karakterin gözünden ne kadar başarılı bir eser ortaya koyabileceğinin kanıtı olan kitap.

--- spoiler ---
    kitabın ana teması tamamen insan ilişkileri üzerine kurulmuş. okuyucuyu çekecek bir olay neredeyse yok. tamamen bir kadının bir anda içine düştüğü bir ortamda kurduğu ilişkileri, bakış açılarını ve düşüncelerini içeriyor.

yüksek ihtimal tezer özlü'ye cesare pavese'yi sevdiren kitap. kitabın son cümlesine kadar ana karakter clelia'da tezer özlü'yü gördüm. yaşamın ucuna yolculuk'ta torinoya gelip bir süre kalmış da o hatıraları okuyor gibi hissettim.

-----

- "düzen kurmak, bir başkasının varlığına dayanabilmek ve canın istemese de onunla yatmaktı. para sahibi olmak ise yalnız kalabilme olanağı demekti."
    --- spoiler ---
  • tezer özlü'yü tezer özlü yapanın, pavese'nin kitabı. ve her satırı tezer özlü'yü bağırıyor kitabın.

gücüm yetse, kafam başka yerde olmasa bitireceğim de, kayboluyorum. yine de güzel kitap. bunca sıkıntının içinde, güzel kitap.
  • insan bir başkasını kendinden daha fazla sevemez. kendini kurtarmayı beceremeyeni, kimse kurtaramaz."*

doğup büyüdüğü torino'yu henüz yoksul bir genç kız iken, aşığı guido ve hayalleri eşliğinde terk eden clelia, yıllar sonra başkent roma'dan torino'ya yepyeni ve bambaşka bir clelia olarak geri döner. yıllar her şeyi değiştirmiş; hayaller, ümitler, ülküler ve inanılan değerler büsbütün yitip gitmiştir, akıp giden yıllarla beraber. hayatında artık guido yoktur, daha mühimi onu bir adamla başka bir diyara götüren şey, aşk, artık unutulmuş eski bir duygunun adıdır. o, artık torino'lu fakir bir genç kız değil, çalıştırdığı mağaza sayesinde varlıklı ve tecrübe ettikleri ile güçlü bir kadındır. ne var ki geçmişten izler aramanın saçmalığına inandırmaya çalışsa bile kendini, bastırmaya çalıştığı derin özlem, onu çocukluğunun geçtiği sokaklara sürükler. roland barthes'ın dediği gibi, yalnızca çocukluk döneminin memleketi vardır. ve sürekli ona duyulan bir hasret.

"yaşamak öyle saçma bir şey ki, insan dünyaya gelişin saçmalığına bile tutunmaya çalışıyor."**

hayattan ve erkeklerden yaralı kadınlar...ve aslında hayattan ve kadınlardan mâlûl pavese.

pavese, herkesin sevebileceği bir yazar olmayabilir fakat daha önce okumuş ve sevmişseniz mutlaka bu kitabı da okumalısınız. ayrıca romanın sinemaya uyarlandığı 1955 yapımlı "le amiche" isimli bir italyan filmi var, şaşırtıcı ama bu filmin türkçe alt yazısı da var. ben izlemedim ama merak edenler sinemaya uyarlanmış hâlini izleyebilir.

**cesare pavese, yalnız kadınlar arasında, sayfa 27, can yayınları
    **cesare pavese, yalnız kadınlar arasında, sayfa 46, can yayınları