şükela:  tümü | bugün soru sor
 • orjinal ismi: (bkz: tra donne sole)
 • italyan edebiyatının ustalarından cesare pavese'nin bir kitabı.
  (bkz: yalnız kadınlar arasında)
 • "tüm yaşamım boyunca kendimi yalnız kadınların arasında olduğumda çok daha rahat ve güvende hissettim. * belki biz erkekler, tarihi sertliğimiz ve kabalığımızla durmadan dünyayı alt üst ederken kadınların dünyayı ayakta tuttuklarına olan inancım da bundan kaynaklıyordu." (bkz: gabriel garcia marquez)
 • yalnizligin insanin hayatinda basat olgu oldugunu bu kitabindada acik acik belirtmis pavese den asagida ki alinti sanirim cok seyi ozetler;
  "yururken, on yedi yil once torino'yu terk ettigim, bir insanin bir baska insani kendisinden daha fazla sevebilecegine karar verdigim aksami dusundugumu anladim. oysa gercek istegimin disari cikmak, dunyaya adim atmak oldugunu,adim atabilmek icin de boyle bir gerekce, boyle bir bahane gerektigini kendimde biliyordum. beni kendisiyle birlikte goturup, bana bakabilecegini sandiginda guido saskina donmustu, bilincsizce sevinmisti-oysa her seyi daha basindan biliyordum. elinden geleni yapmasina, calisip cabalamasina izin verdim: bir seye yaramis miydi ? benden ayrilmasini bile beceremedi. insan bir baskasini kendinden fazla sevemez. kendini kurtarmayi beceremeyeni, kimse kurtaramaz."
 • (bkz: nushu)
 • hep "dahası/ötesi var mdır?" diye okunan kitap. o kadar dokunaklı, o kadar başarılı.
 • cesare pavese gibi bir insanın, kadınlarla şansı hiç yaver gitmemiş, onlardan hep kaçmış bir insanın;
  bir kadın karakterin gözünden ne kadar başarılı bir eser ortaya koyabileceğinin kanıtı olan kitap.

  --- spoiler ---
  kitabın ana teması tamamen insan ilişkileri üzerine kurulmuş. okuyucuyu çekecek bir olay neredeyse yok. tamamen bir kadının bir anda içine düştüğü bir ortamda kurduğu ilişkileri, bakış açılarını ve düşüncelerini içeriyor.

  yüksek ihtimal tezer özlü'ye cesare pavese'yi sevdiren kitap. kitabın son cümlesine kadar ana karakter clelia'da tezer özlü'yü gördüm. yaşamın ucuna yolculuk'ta torinoya gelip bir süre kalmış da o hatıraları okuyor gibi hissettim.

  -----

  - "düzen kurmak, bir başkasının varlığına dayanabilmek ve canın istemese de onunla yatmaktı. para sahibi olmak ise yalnız kalabilme olanağı demekti."
  --- spoiler ---
 • tezer özlü'yü tezer özlü yapanın, pavese'nin kitabı. ve her satırı tezer özlü'yü bağırıyor kitabın.

  gücüm yetse, kafam başka yerde olmasa bitireceğim de, kayboluyorum. yine de güzel kitap. bunca sıkıntının içinde, güzel kitap.
 • "hayat, bir banyo sundukça yaşamaya değerdi."
  "insan, giyinip kuşanmak için para kazanan tek hayvan."