şükela:  tümü | bugün
 • 1551 yılında gerçekleştirilen ve osmanlı imparatorluğu'nun, malta şövalyeleri'nin elinde bulunan trablus şehrine yaptığı kuşatma. 14-15 ağustos 1551 tarihinde, osmanlı imparatorluğu'nun trablus'u ele geçirmesiyle sonuçlandı.

  arka plân ve kuvvetler
  kaptan-ı derya sinan paşa yönetiminde olan ve salih reis ile turgut reis'in eşlik ettiği donanmanın, temmuz 1551'de gozo adasını ele geçirdikten sonra, 18 temmuz 1551 günü malta adasına yaptığı saldırı başarısızlıkla sonuçlandı. kısa bir süre sonra ise, iki ülke arasındaki ittifak gereğince osmanlı askerlerine ek olarak fransa krallığı'nın istanbul elçisi gabriel de luetz'ün de iki kadırga ve bir galyot ile destek verdiği kuvvetler, malta şövalyeleri'nin kontrolündeki trablus'u kuşattı.

  öte yandan trablus, gaspard de vallier tarafından yönetilmekteydi. bu dönemde şehirde yaklaşık 30 ile 200 arası şövalye ile 630 kadar calabrialı ve sicilyalı paralı asker bulunmaktaydı.

  kuşatma
  sinan paşa komutasındaki gemiler, altı gün kadar süren bombardımanın ardından, 14-15 ağustos 1551 günlerinde şehri ele geçirdi. tacura'yı üs edinmiş olan murad ağa da saldırıya karadan ve denizden destek verdi.

  kuşatma sonrası
  çoğu fransız olan şövalyeler, fransa elçisinin müdahalesiyle malta'ya dönerken; esir alınan paralı askerler ise serbest bırakıldı. gabriel de luetz malta'ya vardıktan sonra, şövalyeleri adaya getirmesi hakkında ıı. henri'ye bir mektup yazdı. v. karl ve papa ııı. julius, de luetz'ü; osmanlı imparatorluğu'nun trablus'u alması yönünde cesaretlendirdiği şüphesiyle eleştirdi. osmanlıların elde ettiği zaferin ardından düzenlediği ziyafete de luetz'ün de katılmasını v. karl, bu kuşatmada fransa kuvvetlerinin de yer aldığının göstergesi olarak yorumladı.

  öte yandan şehrin alınmasının ardından kurulan trablusgarp eyaleti'nin beylerbeyliğine, saldırılara destek veren tacura şehrinin beyi murad ağa getirildi.

  1551'deki italyan savaşı'nın başlangıcı olarak kabul edilen trablus kuşatması'nın ardından, marsilya'daki fransa kadırgalarının osmanlı donanması'na katılması emredildi.

  kaynak
  1 2 shaw, stanford j. (1976). history of the ottoman empire and modern turkey. cambridge university press
 • arkadaş sözlük iyice bok oldu. vikiden kopyala yapıştır yapınca sözlük yazarı mı olunuyor. bırakın ozaman ben çaylak kalayım.