şükela:  tümü | bugün
 • özellikle son birkac senedir gumushane daglarinda, ve trabzon'un maçka ilçesi kirsalinda pkk tarafindan; asker, polis, sivil, yeri geldiginde 15 yasindaki cocuklarin katlini, ve evlere girip garibanin erzagini calmayi iceren bir hak arama (!) biçimidir.

  arkadaslar hepimiz sinirliyiz, farkindayim. ama birazcik soluklanip, bizlere nelerin hak arama bicimi olarak yutturulmaya calisildigini kavrarsak, bu katillerin hicbir mesruiyetlerinin olmadigini daha iyi anlayacak ve insanlara da daha iyi anlatacagiz.

  pkk ve pkk'ya gonul verenler yasadiklari cografyayi cehenneme cevirerek bir hak arama yoluna basvurdular. bunu belli bir noktaya kadar anlayabiliyorum. sonuç olarak o cografyada yasayan, ve yasadiklari ortamin kan gölüne dönmesinde bir sakinca görmeyen insana bir noktaya kadar yardim edebilirsiniz. kendi kararlarinin sonuçlari, kendi geleceklerini, kendi çocuklari ve torunlarini etkileyecek.

  atalarinin hatalarinin bedelini torunlar öder. bu böyledir arkadaslar, bir yere kadar yardim edebilirsiniz. bir noktadan sonra kendi dertlerinize odaklanmaniz gerekir.

  dolayisiyla ileride enerji yollari uzerine kurulacak bir kukla devlet için verilen, bol özgürlük soslu, asiri romantiklestirilmis bu kanli mucadeleyi anladigimizi varsayalim.

  boyle bir anlayisin mesruiyeti, kendileri gibi dusunen tek bir insanin bile olmadigi bir cografyada olmaz. maçka'da yasadigi köyünün cehenneme dönmesini isteyen saglikli tek bir insan bile oldugunu zannetmiyorum.

  kendilerini yakarak intihar eden bir kült hayal edin. bir grup insan hakli veya haksiz, cesitli nedenlerle kendilerini yakip bir arada intihar etmeye karar vermis, ve kendilerini yaktiklari sirada size de dokunup, sizi de yakmaya calisiyorlar. böyle bir intihar seklinin mesruiyeti olabilir mi?

  pkk'nin karadeniz'de, trabzon'da, istanbul, ankara, izmir'de askeri veya sivil hedef gozetmeksizin yaptigi eylemlerinin hicbirinin mesruiyeti yoktur, dolayisiyla bu eylemlerin hepsi terör eylemidir. dolayisiyla pkk bir terör örgütüdür. bunun adi da özgürlük mucadelesi degil, bozgunculuktur.

  bozgunculukla da özgürlük aranmaz.

  irk, dil, din, etnisite gözetmeksizin herkesin insanca yasayabildigi bir türkiye dilegiyle...
 • başlıkta kullanılan "özgürlük" kelimesi anlamını yitirmiş, yozlaşmış, kullanılması doğru olmayan bir kelimedir. önce bunu belirteyim.

  şimdi. trabzon'un dağlarında "biz bitmedik, bakın buraya kadar gelebiliyoruz" algısı kasmaya çalışan namussuzlar iyi bilsin ki; sizler tarih boyunca hep birilerinin köpeği oldunuz. sizin gibi köpekler her yerde, her coğrafyada karşımıza çıkmaktalar, çıktılar. ama iyi bilin ki; biz de sizi bu dağlardan sürmeyi, tasmalarınızı tutan elleri kesmeyi çok iyi biliriz.

  trabzon'un dağlarından, nusaybin'in düzlerine değin bu topraklar bizim, asla vermeyeceğiz.
 • hamasi söylemlere hiç basvurmadan, pkk'nin trabzon ve karadeniz stratejisinin hicbir mesruiyeti olmadigini anlatmaya calisiyorum.

  odaklanmamiz gereken nokta burasi, bu eylemlerin uluslarasi gecerli hicbir mesruiyeti yok. bu olayda 15 yasinda bir cocuk oldurulmemis olsaydi bile, trabzon daglarinda elinde silahla gezen, ev soyan pkk'lilarin bir mesruiyeti olamaz.
 • bu örgüt üyelerinin kendi kafasını kullanmaktan aciz veya birer piyon olduğunun kanıtıdır. aklı başında biri bilir ki yöre halkını öldürerek elde edeceğiniz tek şey nefret. bu nefret de yine kürt halkına dönecek. sonuç, kürt ve türk halkları arasında gerilim yükselecek, şiddet olayları artacak. bunları planlayanların amacı da ülkede karışıklık çıkararak bölünmeyi hızlandırmak. bakın ki bu da abd'nin istediği şey. suriye'nin kuzeyinde abd'nin kürt devleti kurdurma amacı ortada. bunun için var gücüyle pkk'ye silah yardımı yapıyor. kendi çıkardığı kıçı kırık, terlikle gezen ışid'ci teröristleri önce suriye'de çıkardılar şimdi oraları ışid'den temizleme maksadıyla kürtlere bırakıyorlar.
  işin özü; özgürlük, kardeşlik falan filan hikaye. tek amaçları bölünmeyi hızlandırmak.
 • bu eylemlerin mesruiyetinin olmadigini dünyaya anlatamazsak ülke ciddi bir bolunme tehlikesiyle basbasa kalacak.

  bati yarim kürede yasayan ortalama bir insan bu konuya 'kürtler devleti olmayan en büyük millet, onlarin da bir devleti olsun, ne olacak' gozuyle bakiyor. bu ortalama insana konuyu basitlestirip, evrensel degerlerle konusarak anlatman lazim.

  o yuzden, bugün trabzon maçka'da yasanan olayin hicbir mesruiyetinin olmadigini önce cok iyi anlamamiz, sonra da insanlara cok iyi aktarmamiz gerekiyor.
 • bizler orospu çocuğuyuz diye dağlara taşlara haykırırken hesap tersine dönmüş ve götten çekilen kanlarıyla yazmışlardır.
 • bu nasıl bir kafadır bu nasıl iğrençliktir işin kötü tarafı bunlara destek veren bazı kürtler olması. 100 sene sonra veya daha erken bir zamanda bu olaylar konuşulduğunda yüzleri kızaracak biz bu muyduk deyip bazıları utanacak ama maalesef bazıları bu.
 • bu sorun bir kürt sorunu değildir.bu; ışid gibi, taliban gibi,nusracılar gibi amerikan köpekliği sorunudur.karadeniz dağlarında gezerek hiç bir vatandaşın hayatına katacak en ufak bir katkın olmaz.en büyük destekçileri de kadıköyde beyaz türk kıvamında yaşayan çakma kadıköylülerdir. adam 20 sene hakkaride yaşamış,istanbulda kadıköyden başka yerde özgür hissedemiyorum diyor.hee amk hee