şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu basligi acmak sanirim bu iki sehire ve erkeklerine haksizlik olmaz, şahsimca bu genellemeyi yapmakta bir sakinca gormuyorum. bu iki guzel sehri de gormedim ama hayatim boyunca insanlariyla ilgili cok fazla ornek gordum, duydum, okudum. cok gormek istedigim iki sehir olmalarina ragmen artik ziyaret etmek de istemiyorum hatta birakin ziyaret etmeyi etrafimda cok sempatik aksanlariyle trabzonlu, rizeli de istemiyorum.artvini,gurcistani ziyaret ederim daha iyi aq bu adamlarla muhatap olmaktansa, dogaysa ayni doga.anadolu'da yasayan insanlara yillardir haksizlik yapiliyor yok yere hor gorulup asagilaniyorlar bu adamlari dusundukce. bu cahil surusu cok uzucu bir sekilde ulkeye de hukmetmekte kilit pozisyonlar, sektorler hep bu adamlarin ellerinde peki bu kadar cahiller nasil buralara gelmisler diyenlere sozum su ki ulke ne yazikki cok konusanin ve bos konusanin kazandigi, bir ulke oldu hep.

  zorunlu edit: bilimsel kaynaklara dayandırdığımı hiç bir yerde belirtmedim bir şehrin insanlarıyla ilgili yorum yapmak için yalnızca o şehirde yaşamanıza gerek yoktur. özellikle istanbulda yoğun oldukları bir bölgede ya da rize ve trabzon'dan çok göç almış bir şehirde yaşıyorsanız kendinizce bazı çıkarımlarda bulunabilirsiniz. ayrıca bu şehirlere üniversite okumaya, çalışmaya gitmiş, akrabalarınız, arkadaşlarınız var ise onları da dinlersiniz, özellikle kız arkadaşlarınız ya da akrabalarınız var ise onları bir dinleyin derim, her gün bu şehirlerle ilgili saçma sapan haberleri izlememiz de cabası. şimdi bunlar başka şehirlerde olmuyor mu diye soranlar olacak tabiki oluyor ama bu adamların yobazlığına, bilmişliğine, cahilliğine ben tahammül edemiyorum arkadaşım muhatap olduğumda da rahatsız oluyorum bir çoğundan, bilimsel bir açıklama yapmadım kendi gözlemimi söyledim katılırsın ya da katılmazsın bu senin fikrin.
 • daha çok trabzon ilinin doğu yarısı ve rize ilinin batı yarısında görülen cehalettir.
 • akıllara ismail türüt'ü getiren tanımlama. doğu karadeniz deyince benim aklıma ismail türüt geliyor. ve tabii dinamik cehalet, holiganizm, mafya özentilği, silah sevdası, türk-islam sentezi safsatası, faşizan eğilimler, kurtlar vadisini kahvede toplu halde seyretmek, büyük şehirlere düşman olmak, dışarıdan oraya gelenleri düdüklemek gibi şeyler.

  edit : artvinli olmama ve orada doğmama rağmen yapıyorum tanımı. anlayın işte.
 • diğer şehirler kadar cahil barındıran iki şehir. kendi kişisel ilişkileri, yaşanmışlıkları üzerinden şehir insanına kin ve nefretini kusan, cinsiyetçi gerizekalının açtığı başlıktır. sen bu kafayla geç bile kaldın gürcistan'a.

  (bkz: mal gelip mal gitmek)
 • karadenizli olduğum halde kesinlikle katıldığım gerçek. hatta eksik bile yazılmış sayılır.

  edıt:düzelme
 • trabzon ile rize arasında çok fark vardır ama istanbul'dan görünmez pek. uzaktan bakınca ufukta hepsi bir görünür.
 • normal cehalettir. cehalet dediğimiz şey enlem ve boylamlara göre değişen bir şey değildir. bir insan cahilse cahildir.

  başlığı açan yazar arkadaşımız anlıyoruz ki trabzon ve rizeli insanlara beslediği ırkçı duyguları bir genellemeyle kusmak istemiş ve kendisini de peşin peşin haklı görmüş. trabzon ve rize insanları birbirleri içinde büyük farklılık gösterir, arkadaşımız neye göre bir birliktelik göstermiş bilmiyorum.

  benim anlamadığım şey şu. arkadaşımız bu kanıya bahsettiği şehirlere hiç gitmeden varmış. şimdi esas cehalet bu değil mi? arkadaşın bu iddiayı dayandırdığı kaynak ise, sıkı durun, kendisinin tanıdığı trabzon ve rizeli insanlar. adam kendisini direkt bilimsel bilginin kaynağı olarak görmüş.

  buna artık cehalet mi denir, enaniyet mi denir ne denir bilmiyorum.
 • karadenizliyum,katılayrum
 • şimdi iki şehre hakim oluşum bir yana o bölgeden de olduğum bir yana, içini dışını, sokaklarını dibine kadar yaşamış ve yaşıyor olan biri olarak.
  bu sığır beni kızdırmadı değil.
  kızdım evet.
  şimdi buralara gelmeden, öğremeden dolayısıyla bilgisine sahip olmadan buralar ve buralılar hakkında atıp tutmak büyük bir bilgelik olduğunu aşina. evet.
  ikincisi tarif etmek istediği cahillik değil, kabalıktır.
  kendisi muhtemelen naif, narin ve kibar biri olup hayattan sille yemediğinden
  buraların çalışıp yırtınan doğal olarak hayat ile kavgasından meydana gelen kaba olma durumuna maruz kalmıştır.
  ve bu tip insanlarla dolu olmasına bir o kadar da aksi yönde olan insanlarıla dolu olan şehri olduğu gibi gömmüştür.
  bu insanların bir yerlere gelmiş olmasının da bi kuyruk acısı felan mı var bilmiyorum ama ülkenin her mevkisinde her memleketten insan var.
  salak mısın sen?
  bak dostum cahillik değil ama sinir gayet yaygındır buralarda.
  seni dinlerler sonra da silkelerler.
  yapma etme.
  adam ol.
  sonra yarıcaklar seni dicen ki cahiller beni dövdü.