şükela:  tümü | bugün
  • napolyon savaşları sırasında aralarında rusya ingiltere prusya avusturya gibi devletlerin olduğu 6. koalisyonun napolyon'a karşı oluşturdukları bir dizi kuralların adı. bu plana göre 2 kat sayı üstünlüğü olmadan herhangi bir çatışmaya girilmeyecek, daha çok küçük fransız birliklerine vur kaç yapıp napolyon'un yıpranması sağlanacak ve ne olursa olsun napolyon'un doğrudan komuta ettiği hiç bir orduyla çatışmaya girilmeyecekti.
  • rus-prus-swed koalisyonunun napolyon'la direkt olarak değil, napolyon'un generalleri ve lojistik hatları ile savaşmak üzerine kurulu savaş planı.

    1812'deki rus yenilgisi sonrası gücü çok azalsa dahi napolyon'dan köpek gibi korkan koalisyon güçleri, "aman tadımız kaçmasın" diyerek napolyon'la direkt olarak temasa girmek yerine uzun süre napolyon'un toy generalleri ile savaştılar ve orduyu yumuşattılar.

    nihayetinde de leipzig'de tepelediler napolyon'u.

    ruslar 1812'de aylarca napolyon'dan kaçıp adamı oyaladılar, bu prus-rus-swed koalisyonu desen yine kahpece savaştılar. napolyon yiğit adamdı, dobra adamdı. kutlu tini şad olsun.