şükela:  tümü | bugün
  • 33 metrekarelik alanda kaybolan eşyalarımızı bluetooth bağlantısı ile bulacak arkadaşmış. gps kullanması da muhtemelmiş..ocak 2015'de satışa çıkması bekleniyormuş, anahtarlık olarak kullanılması muhtemel olan cihaz aynı zamanda..
  • crowd gps denilen bir mantıkta çalışmaktadır. yani cihazın kendi içinde bir gps, konum belirleyici bulunmuyor.

sistem şöyle işliyor bu cihaz her 10-15 saniyede bir havaya çok zayıf sadece 15-20 metre uzaklıktaki mobil cihazların alabileceği bir sinyal yayıyor. eğer o yarıçap içinde bu sinyali alan ve içinde uyumlu yazılım ve 3g bağlantısı da olan bir mobil cihaz varsa. o mobil cihaz bu tracker cihazın id ve pozisyonunu merkeze bildiriyor.
  • kullandığı gps alternatifi crowd locate sistemi, sadece bu cihazın bir şehir ya da bölgede yaygın kullanımı ile bir anlam ifade edecek gibi görünüyor. kendi sitesinde -kullandığı kullanım haritası gerçekse eğer- abd ve avrupa'da şu an çok yaygın olarak kullanılıyor gibi görünüyor. türkiye'de yeni yeni başlamış gibi.

bu arada birlikte alacak 6 kişi daha bulabilirsem iki tane alıp denemeyi düşünüyorum, 8 tanesi 120 $'a geliyor.
  • crowd locate sistemi nedeniyle şu an istediğim işlevi görmeyecek, fakat yaygınlaşır da her 3-5 kişiden birinde bu uygulama olursa benim ihtiyacıma bir nebze yaklaşmış olacak kayıp nesne bulucu.

ihtiyacım olan şey bunun gibi küçük, pil ömrü bu kadar uzun* ama benden ne kadar uzak olursa olsun yerini tespit edebileceğim bir alet. bu işi yapan aletler var ama boyutları biraz daha büyük ve pilleri daha çabuk tükeniyor. fakat yine de şu haliyle tercihim diğer gps takip cihazlarından yana olacaktır. çünkü takip konusunda iz kaybetmemek adına daha garanti sonuç elde etmeyi mümkün kılıyorlar.
  • motorum için düşünebilirim ama cihazın crowd gps özelliği bir handikap, yani türkiye'deki kullanıcı sayısının çok olması lazım ki bluetooth mesafesinden uzaklaştığınızda ya da aracınız, eşyanız vs. çalındığında mutlaka etrafta da bu cihazı ya da uygulumayı kullanan birileri olmalı. acaba bu cihazın türkiye'de ya da istanbul'da kaç kullanıcısı var bunu görebilsek süper olur.

aslında keşke google ile anlaşsalar her telefonda google map kurulu, bu cihaz da google map ile uyumlu olsa bu iş çözülür.
  • geçen yıl, rahmetli kedimi kaybetme korkusu olmadan bahçeye rahat rahat salabileyim diye satın almayı düşündüğüm aletti. bir şekilde tasmasına sabitlemeyi düşünüyordum.
    kısmet olmadı.
    aslında fena bir fikir değil ama yaşadığınız bölgede kullanıcı sayısı az olduğunda çok fazla işe yarayacağını düşünmüyorum.
    zaten geçen yıldan bugüne kadar gittikçe olumsuzlaşan amazon geri bildirimlerine bakmanız, ürünü neden düşünmemeniz gerektiğini de ortaya koyuyor.
    gün itibariyle 2391 puanlamada 5 üzerinden 2,5 yıldız alabilmiş. oylayanların yüzde 37'si 1 yıldız vermiş. ciddi bir oran.

yerli bir benzeri olarak koala akıllı tasma vardı yine araştırdığım. bir süredir kedi sahibi olmadığım için uygulamanın gelişimini takip edemediğimden şu an ne alemde bilmiyorum.
  • alternatifi için (bkz: tile)
  • gelmis gecmis en sikko icat. 30 m2 alanda ne kaybedeyim ki gerizekali ? elimde hediye gelen 2 adet var isteyene verebilirim