şükela:  tümü | bugün
 • tractatus "inceleme" anlamına gelen latice bir kelime olup spinoza'nın tractatus theologico-politicus (ilahiyat-siyaset incelemesi), tractatus politicus(siyaset incelemesi) ve tractatus de lntellectus emendatione (anlığın düzeltilmesi üzerine inceleme) eserleri mevcuttur. büyük feylesof ludwig wittgenstein ile anılan tractatus logico-philosophicus en müstesna eserlerden biridir. kendisi daha sonrasında eserde ifade ettiklerinin hilafında düşünceler içerisinde olsa da hem sistematiği hem de önermeleriyle kendinden sonraki felsefecileri ve felsefe tartışmalarını önemli ölçüde etkilemiştir.
 • tam adını george edward moore'un tavsiyesi ile spinoza'nın tractatus theologico-politicus kitabından almıştır. kaynak
 • "türkler savaşa, düğüne çağrılmış gibi giderler." tractatus
 • mantıkla ilgilenenlerin okuması gereken bir kitaptır. kitabın ön sözünde ana fikrini barındırır: açık ol, olamıyorsan da susmalı. felsefedeki sorunların dilin mantığının yanlış anlaşılmasından kaynaklandığını iddia eder ve kitapta kanıtlar. bence kitap okunmadan önce şu 3 kavramın ayrımı da bilinmelidir:
  anlamlı: doğrulanabilir veya yanlışlanabilir kavramlardır. örneğin: "bu kalem kırmızı"
  anlamsız: eksik bilgi içerdiğinden dolayı yanlışlanıp doğrulanamayan ifadelerdir. örneğin: x<5
  anlam-dışı: doğrulanıp yanlışlanamayan ifadelerdir. çünkü sınırın berisinde değildirler, ötesindelerdir. bizim inceleyebilceğimiz alanın dahilinde değildirler. tüm metafizik önermeler buraya girer. örneğin "tanrı herkesi sever." gibi önermeler anlam-dışıdır. bizim mantığımızı oluşturan sınırın ötesindedirler. bu sebeple wittgenstein anlam-dışı önermeler hakkında tartışmayı saçma bulur. tekrar söylüyorum: tartışmayı saçma bulur, bu ifadelerin saçma veya yanlış olduğunu söylemez.
 • sadece içerik anlamına gelmez. batı felsefesindeki en yanlış anlaşılan metni olabilir.