şükela:  tümü | bugün
 • bebek bakımıyla ilgili kitaplarıyla uluslararası bir üne kavuşmuş yazar. yazarın the baby whisperer solves all your problems adlı kitabı daha türkçeye çevrilmeden yurdumuz anneleri arasında popüler olmuştur. konuyla ilgili diğer kitapları da bu alanda türkiye de en çok satanlar arasındadır. anladığım kadarıyla ihtiyacı farkedip ona göre basit, anlaşılır, akılcı bazı öneriler yazmış, ünlü ve zengin olmuş.
 • bebeklere fısıldayan kadın ve bayan sorun çözücü olarak anılır kendisi.. bebeklerin uyku, davranış ve beslenme sorunlarıyla alakalı şahane çözümleri, tavsiyeleri vardır.

  "bebek bakım sorunlarına mucize çözümler" diye de bir kitabı vardır ki, küçük bir çocuğu olan ya da yakın zamanda doğum yapacak tüm hanımların okuması şarttır.
 • hamileyken okunduğunda "şahane" geliyor önerdiği şeyler. "lan, yaparım bunları ben, şeker gibi çocuğum olur, hayat da bayram olur" diyor insan.

  sonra vakit geçiyor, bebek geliyor.
  treysi teyzenin önerdiklerini uygulamaya çalışırken el elde baş başta kaldığını farkediyor insan.

  "şunu yapacaksın, bunu yapmayacaksın" yazmış teyzem kitabında.
  tamam da ablacım, yapmam gerekeni nasıl yapacağımı, yapmamam gerekenden nasıl uzak duracağımı anlatmamışsın ki sen.
  altı temiz, karnı tok, gazı çıkıksa çocuğun, fazla elleşme bırak takılsın yazmışsın da, hal öyleyken bile katıla katıla ağlıyor benim kızım. n'olcak şimdi müdür? bırakayım mi öyle?

  memede uyumayacak bebek yazmışsın. e uyuyor anacım. ayağını çimdikleyin, üstünü çıkartın, uyandırın demişsin. e yapıyorum bunları, gene uyuyor.
  "uyanmazsa dik tutun, oyuncak bebek gibi gözlerini mutttlaka açacaktır" demişsin, e benimki gözünü gene açmıyor.

  bebek ağlıyorsa, kucağınıza alın, sırtına pıt pıt vurun, eşzamanlı olarak "şşş" deyin, yenidoğanlar aynı anda üç farklı şeye dikkatlerini veremeyecekleri için ağlamayı keseceklerdir demişsin... ben yarım saat kıçımı yırtıyorum şşş diye, sırta da pat pat yapıyorum. ama benimki gayet üçüncü şeye de konsantre olabiliyor, cayır cayır ağlamayı beceriyor.

  her memeden en azından 10 dakika emecek demişsin. benimki tek memeden 5 dk çekip bırakıyor. 3 saatten fazla emmezse kan şekeri düşer demişsin. e benimki bu süreyi de aşıyor.

  sana göre açlıktan şeker komasına girmesi gereken, ilk günlerde mutlak surette sarılık geçirmiş, kitabi tüm bilgilere ters düşen anormal bir çocuğum var benim...
  "bugüne dek binlerce bebekle çalıştım, yola getiremediğim olmadı, bebek sorunluysa ana babasının hatasıdır" yazmışsın ya, allah rahmet eylesin göçüp de gitmişsin ama mezarından çıkartıp iki çift laf edesim ya da son beş saattir kesintisiz ağlayan cadı kızımı kucağına veresim geliyor.

  velhasıl hamilelikte okuduğum onca kitabı, treysi hanımın süper tavsiyeleri dahil aldığım her bir öğüdü ateşe atıp yakasım geliyor şu an. nasılsa bizim kızda bir halta yaramadı okuyup öğrendiklerim, en azından kitaplar bir işe yarar, bu vesileyle ısınma ihtiyacımız karşılanır.
 • kitabını aldım, 130 sayfa kadar okudum ve diyebilirim ki gerçekten mantıklı izah ve sahici örneklerle bu zamana kadar okuduğum en iyi bebek bakım kitabının yazarı teyze, teyzemiz.. kadın aklımda geçen soruları bile tahmin edip "şimdi bu durumda anne babaların aklına şu soru gelebilir" diyor ve şıp diye cevabı veriyor.
 • yeni bebek sahibi olacak anne ve babalara tavsiye edebilecegim tek kaynak...

  bir suru kitap okudum, bir suru yazar... hicbiri tracy hogg kadar aklima yatmadi.
  4 ayliktan beri gece kesintisiz 12 saat uyuyan, gunduz en az 2-2, 5 saat uyuyan (ve kendi kendine uyuyan, yani yataga birakip odasinin kapisini kapatip cikabildigin) dana gibi yiyen, gulec ve mutlu bi bebegim var. (1,5 yasinda)
  bu tabloda kendisinin yazdigi kitabi rehber edinmemin buyuk payi oldugunu dusunmekteyim...

  yani tabii genetik faktorler cok onemli bi bebegin mizaci acisindan. ama eldeki hamuru en iyi yogurma yontemlerini ve potansiyele gore varilabilecek en iyi noktayi, tracy abla tarifliyor bana gore

  misal,
  (bkz: uyku egitimi/@delfina)
 • 2004 yılında, henüz 44 yaşındayken, kanserden hayatını kaybeden hemşire/yazar.

  bebekler için önderdiği rutin hayatımızı o kadar düzene soktu ve kolaylaştırdı ki mail atıp teşekkür edelim, halini hatrını soralım diyorduk ki hayatta olmadığını öğrendik. kitapları henüz hamileyken okumak yeni annenin hayatını daha da kolaylaştırır bence.
 • her gece bu kadıncağıza dua ediyorum ben, her gece. öldüğünü çok geç öğrendim, ne mümtaz bir kişilikmiş kendisi. özellikle uyku ve rutin konusu. nur içinde yatsın.
 • yazdıkları teoride güzel ama pratikte her bebeğe uymayan yazar. yanlış hatırlamıyorsam hemşire ve bir kaynakta okuduğuma göre kendi çocuklarına bakmamış.
 • kitabını okumaya çalışmakta olduğu kadın. bir e.a.s. y. yönteminden bahsediyor, eminim çok da iyidir ama yöntemi ve kendini övmekten konuya giremiyor. zaten son bir kaç yıldır 6 yaş seviyesine düşmüş olan konsantrasyonum hamilelikle 3 yaşlara düştü, okuyamıyorum da okuyamıyorum. laf kalabalığı arttıkça kafam başka şeylere gidiyor, gözüm satırların üstünden geçip gidiyor öylece. iyi uyusun diye bebekle aktivite yapacakmışız, bunu 88 kere söylemiş ama aktivitenin nasıl olacağına gelemedik bir türlü. büyük çocukla her türlü aktivite yapılır da 3-4 günlük bebekle ne aktivitesi yapılır arkadaş, o konuya bir gelsene sen. kitabı kardeşime, eşime falan okutup özet mi geçtirsem ne yapsam?
 • 2004 yılında henüz kendisi 44 yaşındayken, kanserden vefat eden, tüm dünyada best seller bebek bakımı kitaplarıyla bilinen ingiliz hemşiredir. kitaplarında anlattığı ve bakıma gittiği bebeklerde de uyguladığı yöntemler tüm dünyada o kadar benimsenmiştir ki kendisine "baby whisperer" olarak da bilinirdi.
  türkçe'ye çevrilmiş kitaplarından "bebek bakım sorunlarına mucize çözümler" ve "yeni annelere mucize çözümler", her anne adayının ve annenin okuması gerektiğini düşünüyorum. kitaplardaki tüm önerileri uygulayamasanız bile, oradaki bilginin 10'da 1'ini kapsanız da bence eminim katkısı olacaktır...