şükela:  tümü | bugün
  • birkaç gündür mobil cihazlara(benimkisi android) dadanan virüs. internet tarayıcınıza musallat olan bu virüs, bir linke gitmeye çalıştığınızda sizi otomatik olarak tradeadexchange sayfasına yünlendiriyor, orada da telefonunuzda "battery virüsü var bıdıbıdı kurmanız gerekiyor." uyarısıyla bir şeyler indirtmeye çalışıyor.

nette yaptığım aramalarda, aynı virüsünü pc'lere de musallat olduğunu gördüm. pc için bazı çözüm önerileri mevcut fakat mobil cihazlar için ciddi bir çözüm bulunmamakta.

tabii bu konuda bilgisi olan yeşillendirirse makbule geçeceğini de belirtmek isterim.
  • aynı şekilde bana da musallat olmuş karın ağrısı, kız arkadaşımın telefonuna da keza aynı şekilde bulaştı. (telefonlar iphone)

internette yazılanlar doğrultusunda modemi resetledim, şifresini değiştirdim, telefondaki tarayıcıların cache vs. her şeyini sildim düzeldi. fakat az önce tekrar geri geldi sanırım, yine bir yönlendirme aldım.

tradeadexchange ile beraber the.bestapifalanfilan bir yere daha yönlendiriyor, o da appstore'u açıp orada rastgele bir arama sonucu çıkartıyor. kimi zaman 404 sayfalarına yönlendiriyor falan, saçma sapan bir virüs.

ekstra bilgisi olanlar beni de yeşillendirebilirler.
  • geçici çözüm olarak, opera mini indirip default browser yaparak en azından yönlendirme belasından kurtulduğum virüstür.
  • bu şerefsiz hakkında 3 entry olması pek şaşırtıcı. ben de bu virüsü (reklamı) yiyen mallardanım.

modeme bağlı tüm cihazların tarayıcısında nereye tıklarsanız tıklayın, https değil ise kendi web sitesine yönlendiriyor.

kabaca araştırma yaptım. bazı modemlerin güvenlik açığıymış bu iş.

webde yazan tüm teknikleri denedim, modem resetleme, ıp değiştirme, cookie silme vs. çözüm olmadı. hatta modem arayüzüne girip tradeexchange uzantısını bile engelledim.

hiç biri çözüm olmadı. tek çözüm; güvenlik açığı olmayan bir modem almak!
  • evin ütüsüne bile bulaşan virüs. yardım edin, yeşili yakın.
  • nerden geldi bu benim başıma derken tek olmadığımı gördüm, turkcell superonline müşteri hizmetlerini arasam pek kaale almayacaklar gibi o yüzden nolur yardım edin nasıl kurtulucaz bu illetten çıldırmama ramak kaldı.

edit: müşteri hizmetleri adeta dalga geçer gibi sık sık tarama geçmişinizi temizleyin ve dnsleri kontrol edin diyerek bir çözüm sundu. teşekkürler çok yardımcı oldular sağolsunlar. taahütüme az kaldı ttnete taşıcam interneti o olcak aşırı sinirlendim şu an.
  • modeminizi değiştirin. bazı modemlerin güvenlik açığından kaynaklanıyor. adware, adaway gibi programlarla uğraşmayın.
  • kullandiginiz modemden kaynaklanan virustur. hicbir antivirus programı ise yaramaz. cozumu modeme reset atmaktir. bende ise yaradi.

genelde bu virus zyxel marka modemlerde ortaya cikiyor. arastirmalarim sonucunda bu veriye ulastim.