şükela:  tümü | bugün
 • birkaç gündür mobil cihazlara(benimkisi android) dadanan virüs. internet tarayıcınıza musallat olan bu virüs, bir linke gitmeye çalıştığınızda sizi otomatik olarak tradeadexchange sayfasına yünlendiriyor, orada da telefonunuzda "battery virüsü var bıdıbıdı kurmanız gerekiyor." uyarısıyla bir şeyler indirtmeye çalışıyor.

  nette yaptığım aramalarda, aynı virüsünü pc'lere de musallat olduğunu gördüm. pc için bazı çözüm önerileri mevcut fakat mobil cihazlar için ciddi bir çözüm bulunmamakta.

  tabii bu konuda bilgisi olan yeşillendirirse makbule geçeceğini de belirtmek isterim.
 • aynı şekilde bana da musallat olmuş karın ağrısı, kız arkadaşımın telefonuna da keza aynı şekilde bulaştı. (telefonlar iphone)

  internette yazılanlar doğrultusunda modemi resetledim, şifresini değiştirdim, telefondaki tarayıcıların cache vs. her şeyini sildim düzeldi. fakat az önce tekrar geri geldi sanırım, yine bir yönlendirme aldım.

  tradeadexchange ile beraber the.bestapifalanfilan bir yere daha yönlendiriyor, o da appstore'u açıp orada rastgele bir arama sonucu çıkartıyor. kimi zaman 404 sayfalarına yönlendiriyor falan, saçma sapan bir virüs.

  ekstra bilgisi olanlar beni de yeşillendirebilirler.
 • geçici çözüm olarak, opera mini indirip default browser yaparak en azından yönlendirme belasından kurtulduğum virüstür.
 • bu şerefsiz hakkında 3 entry olması pek şaşırtıcı. ben de bu virüsü (reklamı) yiyen mallardanım.

  modeme bağlı tüm cihazların tarayıcısında nereye tıklarsanız tıklayın, https değil ise kendi web sitesine yönlendiriyor.

  kabaca araştırma yaptım. bazı modemlerin güvenlik açığıymış bu iş.

  webde yazan tüm teknikleri denedim, modem resetleme, ıp değiştirme, cookie silme vs. çözüm olmadı. hatta modem arayüzüne girip tradeexchange uzantısını bile engelledim.

  hiç biri çözüm olmadı. tek çözüm; güvenlik açığı olmayan bir modem almak!
 • bana da musallat olmuş illetti. kurtulmanın yolunu rooter'a reset atarak bulmuştum. yani modemin arkasındaki minik deliğe iğne gibi bir şeyle basılı tutup fabrika ayarlarına döndürün. ama öncesinde bir anti-mallware ile bilgisayarınızı temizlemeyi unutmayın. modemi de fabrika ayarlarına getirdikten sonra problem çözülecektir.

  ek olarak modemi fabrika ayarlarına döndürdükten sonra şifreniz modemin arkasındaki şifre olacak. (şifreyi önceden özelleştirenler için söylüyorum)
 • evin ütüsüne bile bulaşan virüs. yardım edin, yeşili yakın.
 • nerden geldi bu benim başıma derken tek olmadığımı gördüm, turkcell superonline müşteri hizmetlerini arasam pek kaale almayacaklar gibi o yüzden nolur yardım edin nasıl kurtulucaz bu illetten çıldırmama ramak kaldı.

  edit: müşteri hizmetleri adeta dalga geçer gibi sık sık tarama geçmişinizi temizleyin ve dnsleri kontrol edin diyerek bir çözüm sundu. teşekkürler çok yardımcı oldular sağolsunlar. taahütüme az kaldı ttnete taşıcam interneti o olcak aşırı sinirlendim şu an.
 • androidlerde cihazınız rootlu ise (bkz: adaway).
 • modeminizi değiştirin. bazı modemlerin güvenlik açığından kaynaklanıyor. adware, adaway gibi programlarla uğraşmayın.
 • gecen hafta persembe gununden beri evdeki herkese dadanan virus. oyle can sikici bir sey ki, hic bir siteye girmene izin vermiyor. reklam virusu diyorlar sanirim. ve en etkili antivirus programi bile nafile.
  cozum olarak ilkin telefonlari temizledim. facebook ve twitter gibi programlari silip, anne ve babama da tekrar yukledim. chrome'u degil de opera'yi kullanmaya basladim vs derken hic biri cozum olmayinca turkcell superonline musteri hizmetlerini aradim ve interneti fabrika ayarlarina cevirdi.
  simdilik her sey yolunda ve virus gitti gibi, umariz modemi degistirmek zorunda kalmayiz. ılk defa duydum bir de ama cok ilginctir ki, modemden ise neden laptopta da ayni sorunlar olmuyor? kafa kurcalayan kisim bu, neyse ki laptopta sorun yok sukur ki.
  not: telefonlar iphone diiyiiill..