şükela:  tümü | bugün
 • 21 ekim 1805'te nelson komutasındaki ingiliz donanmasının, amiral villeneu komutasındaki fransız filosu ile gravina dükü amiral federico carlos (1756-1806) komutasındaki ispanyol filosu karşısında kazandığı zaferdir. savaş sırasında ispanyol amiral ve nelson da aldığı yaralar sonucu ölmüştür. villeneu ise bucentaure gemisinde esir düştü. fransız-ispanyol filosunun 33 gemisinden sadece 9'u geri dönebildi. 449 ingiliz'e karşılık ise yaklaşık 4400 fransız ve ispanyol askeri öldü.
 • 21 ekim 1805'de ingiliz donanması ile fransız ve ispanyol donanmaları arasında, ispanya'nın güneyindeki trafalgar burnu'nun batısında gerçekleşen deniz muharebesi. muharebe, ingiliz donanmasının kayıpsız zaferi ile sonuçlanmıştır.

  olayların gelişimi
  15 yıl süren napolyon savaşları'nın kaderini etkileyen en önemli muharebelerden biri olan trafalgar muharebesi, fransız ve ispanyol donanmalarının ağır yenilgisi ile sonuçlanmıştır. fransız ve ispanyol donanmaları toplamda 39 adet olan gemilerinin 22'sini kaybederken amiral horatio nelson kumandasındaki 21n gemilik ingiliz donanması kayıp vermemiştir. ağır yaralanan nelson, sonradan hayatını kaybetmiştir.

  sonuçları
  bu yenilgi ile napolyon'un britanya'yı işgal hayalleri suya düşmüştür. ingiliz donanması 18. yüzyılda ele geçirdiği deniz hakimiyetini bu zaferle pekiştirmiştir.

  londra'nın merkezindeki trafalgar meydanı ismini bu zaferden almıştır ve meydanın göbeğinde amiral nelson'un devasa bir sütun üzerindeki heykeli bulunmaktadır.

  kaynak
 • napolyon savaşları esnasında britanya adası fransız general napolyon tarafından ele geçirilmek istenmişti. bu sebeple fransa, ispanya krallığıyla bir koalisyon kurmuş ve donanmalarını ingiltere'ye doğru ilerlemesini talep etmiştir. ispanya bu teklifi kabul eder ve fransa donanmasıyla beraber hazırlıklara başlanır.
  amiral nelson, fransa'nın britanya adasını işgal etmesini engellemek için toulon limanında fransız donanmasını ablukaya almıştı ancak kötü hava fransızların lehine çalışmış ve onları limandan ayrılmalarını sağlamıştır. amiral nelson, cadiz limanında fransız ve ispanyol donanmasını tekrar abluka altına aldı. napolyon ablukanın kırılması için emir verdi ve fransız amiral pierre de villeneuve komutasındaki 39 gemi 21 ekim 1805 yılında trafalgar'da karşılaştı. amiral nelson'un sadece 21 gemisi vardı fakat cesareti ona zaferi getirecekti.
  nelson, normal deniz savaşlarında uygulanan, borda bordaya tabir edilen, gemileri düşman gemilerine paralel hale getirip, toplarını sırasıyla ateşlemek yerine çok daha farklı bir taktikle saldırdı. amiral nelson, komuta ettiği hms victory'i bir koldan, başında hms royal sovereing gemisinin olduğu amiral cuthbert collingwood komutasındaki başka bir gemi grubunu diğer bir koldan göndererek donanmasını ikiye ayırmıştı. böylece düşman topları tek sıra halinde dizilmiş gemilere çok az isabet etmişti. nelson, donanmasına düşman gemilerinin arkasına geçmesini ve ateş pozisyonu almasını emretmişti. nelson, hms victory gemisi ile beraber hemen fransız amiral gemisi bucentaure'ye doğru yöneldi bu sırada üzerine isabetsiz top atışları yapılıyordu. saat 15:45 sıralarında fransız gemisinin pupa(kıç) kısmına ulaşan hms victory ardından 32 pounder(174.8 mm), 24 pounder(152.2 mm) ve 12 pounder(76.2 mm) çaplarındaki tüm iskele(sol) toplarını sırasıyla ateşlemiştir. amiral nelson, fransız amiral gemisini en zayıf yerinden yakalamış ve kısa sürede savaş dışı edip, batırmayı başarmıştır. atılan top sesleri 50 km uzaklıktaki cadiz limanından duyulmaktadır.
  hms royal sovereing gemisi fransız amiral gemisi santa ana'yı yine aynı şekilde atlantiğin sularına gömmüştür. ispanyol ve fransız donanması amiral gemilerinin battığını görünce çaresiz bir şekilde savaşmış ancak bu gemilerde aynı kaderi paylaşmış ve başarısız olmuşlardı. fransız amiral pierre de villeneuve esir düşmüş, 39 fransız ve ispanyol gemisinin 22'si batırılmıştı. kraliyet donanması ise tek bir kayıp bile vermedi ancak bir gemiden daha büyük bir kayıp verecekti.
  amiral nelson savaşın son anlarına doğru bir keskin nişancı tarafından omzundan vurulmuştu. mürettebatı onu hemen hms victory gemisinin alt katlarına taşıdı. nelson son anlarını yaşarken, gemi kaptanı ona ''kazandık'' demiş ve nelson kazandığı zaferini bilerek gitti. muharebe sonrası fırtınaya yakalanan kraliyet donanması 3 ay sonra ana yurtlarına dönebilmişti, bu süre zarfında nelson'un cesedi bir içki fıçısının içinde muhafaza edilmişti. nelson'un tabutu, nil muharebesinde batırılan napolyon'un amiral gemisi l'orient'in kerestelerinden yapılmıştır.
  bu muharebe sonrası fransa ve ispanya'nın britanya adasını ele geçirme planı kursaklarında kaldı ayriyeten britanya denizlerde üstünlüğü ikinci dünya savaşına kadar sağlamamış oldu.
  bugün bu kudretli hms victory gemisi portsmouth limanında demirli bir şekilde durmaktadır ve amiral nelson heykeli ona bu şerefli zaferi kazandıran gemiye daimaya bakmaktadır.
 • bir preveze değildir.
 • napolyon'un amiral nelson'dan ilk çektiği değildir. amiral nelson napolyon'un mısır seferi sırasında donanmasını batırmıştır. ikmal kaynaklarını kaybeden napolyon mısır'dan eli boş ayrılmak zorunda kalmıştır.
 • rpg oynayanlar bilir. partinizde "tank" diye tabir edilen, saldırılara karşı dirençli bir karakter varsa bu karakter en önde dövüşür, büyücü/okcu gibi saldırılara daha zayıf karakterler geri planda dövüşür. karşınızdaki grup acemiyse habire tanka saldırır ki bu tankı önde dövüştürenlerin işine gelir. hms victory o dönemin en muhteşem savaş gemisiydi ve ingilizler bu gemiyi en öne koyarak bir bakıma tank görevi vermiştir. bu gemide kullanılan toplar o kadar güçlüdür ki, ateşlendiğinde onlarca km uzaklıktan duyulmuştur. ingilizler diğer gemileri bunun arkasına dizmiştir ve ispanyol/fransız amiraller de tam ingilizlerin istediği gibi sürekli hms victory'i hedef almışlardır. hms victory aynı zamanda gelmiş geçmiş en hızlı three-decker gemi olarak kabul edilir ve birçok top isabet etse de, ingilizlerin tersane tecrübelerinin zirve noktası kabul edilen bu gemiyi batıramamışlardır. hms victory'nin top menzili ispanyol ve fransızların menzilinden çok daha uzun olduğu için düşman gemiler toplarını ateşlemek için yaklaşırken hms victory öldürücü darbeyi indiriyordu. bu nedenle daha uzaktan ve isabetsiz top atışları yapmak zorunda kaldılar.

  fransız tarih kitaplarında, bir waterloo kadar olmasa da yeri büyüktür bu muharebenin. hatta birçok tarihciye göre bu savaş kazanılsaydı waterloo olmazdı, yarımada savaşları zaten olmayacaktı çünkü bu savaştan sonra fransız donanması namına pek bir şey kalmamıştır ve ingilizler istediği limanı bombalayıp istediği gibi avrupa'ya asker/muhimmat getirmiştir. bu savaştan sonra fransızlar ispanyolları muharebede isteksiz davranmakla, ispanyollar da fransızları donanmayı iyi komuta edememekle suçlamıştır ve peninsular savaşlarını tetiklemiştir. böylelikle fransa, en güçlü müttefiğiyle savaşır halde bulmuştur kendisini.

hesabın var mı? giriş yap