şükela:  tümü | bugün
  • trafik terörünün ve trafikte ki magandaların azalmasına katkı sağlayabilecek uygulama. dünya da uygulaması var mıdır?, uygulanabilirliği nasıl olur, uzmanlarının bileceği iş. trafik ihbar hattı gibi bir hatta trafikteki başka sürücülerin yollayacağı, kesin kanıtlı ihlallere ceza kesilsin. bunu fahri trafik polisleri de yapabilir. karşılığında kesilen cezadan %10, %20 pay alsınlar.

artık çoğu araçta yol kamerası var. seyir halinde iken önde ki araç sinyalsiz sollama mı yaptı, kırmızı ışıkta mı geçti, motorcu önüne mi kırdı, araç motorumu sıkıştırdı, şerit ihlali mi yapıldı, hatalı park mı gördün, görüntünün ihlal kısmını yolla trafik ihbar hattına, maganda cezayı yesin, yollayan kişi de kesilen cezadan komisyonunu alsın. o zaman trafik nasıl düzene girer görürüz.
  • işe yarasa yarasa türkiye'de yarayabilecek olan uygulama.
  • insanları birbirine düşürüp düşman etmek için güzel yöntem.
  • yeni bir sektör oluşmasına sebep olabilecek uygulama. trafiğin yoğun olduğu zamanlarda, emniyet şeritlerinin başladığı yerde soteye yatıp dünyalar kazanabilecek bir çok işsiz vatandaş var.
  • (bkz: trafik polisleri ne iş yapıyor)

bence öncelikle bu soruya cevap bulmak lazım.
  • oooo gammaz kokusu alıyorum.

kaos istiyorum, kaos.

bunun bir de uygulamasını falan yapsalar...

aslında, doğru, birçok işsiz vatandaş için de istihdam olur. destekliyorum.*
  • akbili olmayanlara otobüsün kapısında bekleyip komisyon ücretiyle birlikte akbil basanlara yeni bir iş alanı açabilme kapasite olan bir girişim olur ancak. yani olmaz demeyelim, adam e-5'e kamera kurdurup evinden bile izleyip ihbar eder insanları. çözüm oluşturmalıyız ama başka problemleri ortaya çıkarmadan olmalı bu.
  • 1 ay içinde almanya'dan daha düzgün bir trafiğe sahip oluruz. ama yasal mevzuat karşılığında maddi bir beklenti olmayan ihbarı bile kabul etmiyor, oysa ben üzerine ayda 50 tl abonelik ücreti ödeyip ihbar edebilmeyi bile istiyorum.
  • bırakın komisyon almayı üzerine cüzi bir ödeme yaparak bile olmasını isteyebileceğim uygulama. aracımın önünde ve arkasında kameralarım var. belki fotoğraf olmasa da uygulamanın görüntü kayıtlı şikayetlere neden getirilmediğini anlamak zor. ıspiyonmuş, gammazmış, geçiniz, polis görüp ceza yazınca ispiyon olmuyor ama (onun görevi diyebilirsiniz, şikayet eden de bir anlamda onun spesifik bir görevini fahri olarak onun adına yerine getirmiş oluyor anlaşılması gereken burası).
    zaten kararı verecek olan nihayetinde yine emniyet değil mi?

kurallara uyacaksın kardeşim, bunun polisi, araç kamerası olmaz, bu kadar basit. ha, ben uymaz isem başkası da beni şikayet etsin, aklım başıma gelsin ki daha dikkatli olup adam gibi gideyim, başkalarına saygı duymayı öğreniyim şu trafikte.

bana itiraz etmeden önce, otobana katıldığı gibi şeritleri bir bir atlayarak sol şeritte üzerime kıran, benim kaçmamla da önündeki aracı korna ve selektörle taciz eden şu trafik canavarı tanker şoförü ile siz, anneniz, babanız ve çocuklarınızın aynı yollarda olduğunuzu bir düşünün.
    (ispiyon mu demiştiniz?)

https://drive.google.com/…ahnct28/view?usp=drivesdk
  • esasında bakanlıkla belediyelerin anlaşarak uygulamaya koymaya başladıkları hadisedir.

belediyeler akıllı trafik sistemi kurarak hemen her türlü kural ihlalini şehrin hemen her noktasında yakalayacak denetimi kuruyorlar, buna karşılık kesilen cezanın %20'si belediyeye gelir olarak kaydediliyor.

sistem olarak faydalı buluyorum.
    genellikle kurallara uymaya gayret eden biri olarak devletin buradan kazanacağı parayı haksız olarak nitelemem. saygılı bir trafik insanın gerçekten hayat standardını yükselten bir hadise. ha ceza yiyince arada içten içe küfrediyorum. ama keşke trafik denetimleri çok çok daha sıkı ve etkin yapılsa.