• araba kullanirken felan genellikle yanlislikla olan hede. can ve mal kayiplarina sebep verebilir.
  • bir taksinin ağaca bindirmesi sonucu arka koltuktan ön cama doğru fırlamış ve kafa atmıştım. sonuç nedir? kafaya yemiş olduğum 30 dikiş değil axine hayatın ne kadar değerli olduğunu anlamış olmamdır.
  • bugün maslakta bir arkadaşımı kaybettiğim, başıma kesinlikle gelmesini istemediğim kötü olay
  • gizli buz tutmuş yollarda insanın başına gelebilme ihtimali çok yüksek, ve kötü olaylardan biri.
  • karayollarında meydana gelen ve karayolları tarafından tanımlanmış bir araç olarak benimsenmiş kazalara verilen ad. buna göre bir traktorun tarlada devrilmesi ya da otobanda ne işi olduğu belirsiz iki yayanın birbirlerine çarpması* trafik kazası değildir.
  • insanlarin hatalarinin sonucunu en cabuk ve en kisa sekilde gordukleri katlanilmasi zor sonuclar verebilen olay. yaptiklari hatanin ne gibi sonuclar verebilecegi konusunda bilinclendirilmeyen insanlarin kolaylikla sebeb verebilecekleri olay. olma riskini en aza indirgeyebilecek araclar ve fikirlere sahipken engellemedigimiz uzucu hadiseler.

evvelsi gece yattigim yere sadece 40 metre uzaklikta 5 gencin icinde bulundugu arac asiri suratle bir okaliptus agacina carpti. orada bulunan ve arabaya trafik levhasi bazilarinin bedenini ikiye boldu, 4'u feci sekilde can verdi. simdi bakiyorum, arabalarin bazilari orada durmus, insanlar agitlar yakiyor. bu kadar yalin, bu kadar acimasiz ve bu kadar kotu sekilde gerceklesebiliyor; buna karsi insan kendi basina gelmedigi icin basina hic gelmeyecegini zannetmeye devam ediyor.
  • tarihte bu ülkenin en büyük toplu ölüm vakalarından biri;savaşla* gerçekleşmiş... sözkonusu rakam 9.000 civarında.fakat şimdi; trafik kazalarında ölen insan sayısı 6.000 civarında gezinmekte.her yıl bir savaş olmakta başka bir deyişle...
  • tarihin ilk trafik kazası 1896 yılında new york' da, ilk otomobilin icadından tam 11 yıl* sonra, henry wells adlı bir adamın bir bisikletçiye çarpmasıyla gerçekleşmiştir...
  • uçak kazalarından daha fazla meydana gelen olay
    ayrıca yine karada en fazla yapılan kaza
  • bu memlekette gerçekleştiğinde, hele de ağırındansa kurtuluşun mucize sayılacağı cins kazadır. ambulans 45 dakikada, trafik polisi 1 saatte gelir; itfaye ve çekici araçsa hiç gelmez. ellerinizle kaportayı söke söke çıkarmaya çalıştığınız insanlar gözünüzün önünde kıvrandıkça siz deli gücüyle asılırsınız kapılara ve cep telefonlarınıza. kol gücünün, dil gücünün, temel ilkyardım bilgilerinizin bir işe yaramadığının bilincine varamadan, zamana karşı yarışırsınız umarsız. ayrılmadan önce, iki dakika önce nabzını yokladığınız genç kızın bakışını yitirmiş gözlerine takılır bakışınız. ben bugün bunu yaşadım, yaşamaz olaydım...
hesabın var mı? giriş yap