şükela:  tümü | bugün
 • bir başka araba ile çarpışmışsanız ve ortamda tehlikeli bir durum yok ise arabadan iner inmez kaza yapan diğer arabanın sürücüsünü tespit edin.

  çoğu sarhoş veya ehliyetsiz sürücü, arabadaki veya çağıracağı bir arkadaşını öne sürmeye çalışır. eğer dikkat etmezseniz saatler sonra gelen polislere derdinizi anlatamayabilir ve ehliyetsiz-sarhoş sürücü yerine başkası ile karakola gitmek zorunda kalabilirsiniz.
 • eger yaralanma yoksa ilk is mutlaka kaza mahaline yaklasan arabalari uyarmak icin reflektorleri yerlestirmek olmalidir.
 • kontağı kapatıp akü kutup başını* sökün ki sağda solda bi kısa devre oluşmuş ise araba yanmaya başlamasın..
 • eğer yaralıysanız etrafınızda toplalanları sizden uzak tutmaya çalışın. hele belinizde ağrı hissediyorsanız, bir de karga tulumba taşınırsanız bir daha yürüyemeyebilirsiniz.
 • herseyden once sakin olun, kimseye birsey olmamissa alelacele hareket etmenize gerek yok. durun bir nefes alin saskinliginiz gecsin...

  bir diger araba da kazaya karismissa ve bu ikinci araba bir taksi ise, taksicinin olasi "50 milyonu ver gideyim" laflarina kesinlikle uymayin. hatta ve hatta, polis gelip raporlar tutulup olay bittikten sonra taksici yaniniza gelip, "1 saattir duruyom burda 20 milyon kazanmistim simdiye, onu verecen bana" demesi olasiligina hazir olun, bizzat yasanmistir. polis halen etraftaysa, ki o sirada kendi doldurmalari gereken evraklarla falan ilgilenirler, hemen gidin polise, "bu beyin boyle boyle bir talebi var, odeme zorunlulugum var mi?" gibi abes bir soru sorun, ki hem polis memuru olayi sonuclandirsin, hem de taksiciye ufak bir firca kaysin.
 • trafik kazalarında yapılması gereken şeyleri çatısı altında toplayan elektronik kılavuzdur.

  bununla ilgili aklıma gelen ilk şeyler şunlar:

  1- polisi çağırın. şehir dışındaysanız, dağın başındaysanız jandarmayı çağırın. bunun için yapmanız gereken şey cep telefonundan 156 yı aramak, ve yeriniz hakkında bilgi vermektir.

  2- eğer arabanız yürüyemeyecek kadar hasarlıysa yada yaralı / ölü varsa, hemen kasko şirketinizi arayın. acil durumlar için kasko şirketinizin telefon numarası telefonunuzda bulunmalı her zaman.

  kasko şirketiniz, size gereken herşeyi temin etmelidir (çekici, ambulans, taksi vb.)

  3- eğer arabanız hasar aldıysa çalıştırmayı denemeyin. patlamasa bile, eğer motor yağında sızıntı varsa, kısa bir süre içinde motorunuzun yanmasına sebep olabilirsiniz.

  4- eğer kazayı babanızın arabası ile yaptıysanız ve babanıza haber vermeyecekseniz, kasko işlemlerini kendiniz halletmeyi deneyin. arabanın serviste kalacağı günler boyunca babanıza tatile gideceğinizi söyleyin, birkaç hafta arkadaşlarınızda kalın.
 • ayrıca eğer aracınız yol kenarında yada şarampolde ise, yoldan geçen araçların çoğu durup size yardım etmek isteyecektir.

  eğer önemli bir şey (ölüm, yaralanma) yoksa, her duran aracın yanına gidip "önemli bir şey yok, teşekkürler" diyeceksinizdir. fakat 1 - 1.5 saatlik bir bekleyiş süresince 100 küsür tane araç durduktan sonra, yardıma koşanlara "s...rin gidin lan, bişey yok işte, bas lan gazaa" diye çıkışacaksınızdır, yapmayınız etmeyiniz. sinirlerinize hakim olunuz.
 • arabayı yetkili kişinin (polis,jandarma) talimatı olmadan yerinden kıpırdatmama en önemlisidir. uyanık şöförler özellikle kusurlu taraf kendileriyse trafiği tıkamayalım gibi mazeretlerle araçları kenara çekmeyi önerecektir. asla kabul etmeyin ve o çekse bile aracınız kaza pozisyonunu bozmasın. suçlu olsanız bile polis aracını yerinden kaldıran şahıs hakkında cezai işlem uygulayacaktır. aynı zamanda reflektörü mümkün olduğu kadar geriye yerleştirmek olası yeni kazaları engelleyecektir. hızlı akan trafikte reflektör yerleştirme işlemi çok dikkatli yapılmalı. işaretleyeceğim diye yol çizgisi olmak var sonunda.
  konu hakkında deneyiminiz yoksa kusurlu da olsanız kusursuz da polisi çağırmakta fayda var. kusurlu olsanız dahi, rapor tutulmuşsa, karşı tarafın zararı zorunlu trafik sigortanız tarafından karşılanır. tabii bu suç (artık kusurdan çıkar) ehliyetsiz araç kullanmayı içermiyorsa. o zaman ne yapıp edip anlaşacaksın işin ucunda hapis var çünkü.