şükela:  tümü | bugün
 • kaza sırasında açığa çıkan enerji ve adrenalin fazlasını harcamak için yapılan eylemdir. suçsuz ya da suçu az olan taraf kavgada çoğunlukla başlatıcıdır. çünkü kazada yenilen taraf olmuştur ;)
  ama yine de kavga etmek yerine fazladan enerjiyi farklı yöntemlerle harcamak en iyisidir.

  (bkz: savasma sevis)
 • bazıları david lynch filminden fırlamış çıkmış sahneler gibi olurlar.

  otuzlu yaşlarda bir adam, otomobilin açık camından dışarı çıkan kolu bir eliyle kavramış, diğer eli yumruk şeklinde havada.

  - yaşlı başlı adamsın ( boom) vurucam bak ( boom) ( ve bir daha boom)

  boom = açık camdan çıkan diğer kolun yumruğunun genç adamın yüzünde yaptığı etkinin efekti.

  otomobilde altmışlı yaşlarda iri yarı bir adam, dışardan kolunu tutana boşta kalan koluyla yumruk atıyor. genç olan vurup vurmamakta tereddüt ederken ihtiyar hiç tereddüt etmiyor.

  şimdi bu sahneyi diğer bütün o etkenlerinden arındırıp şu kısmıyla ele alalım; genç olanın bu ilk kavgası ve ilk yumruğu olsun. yaşlı olanın da ilk kavgası ve ilk yumruğu. yaşlı olan edindiği tecrübelerle artık yumruk atmakta tereddüt etmezken genç olan tereddütlü. yani yaşlı olan bu zamana kadar vurmadık da ne oldu, diyor ve vuruyor. gencin içinde hala bir ümit, vurursa çok kötü şeyler olacağını, vurmazsa güzel şeylere fırsat tanıyacağını düşünüyor. ve dayak yiyor.

  not; diğer etkenlerinden arındırırsak derken işte genç olanın yaşlılara el kalkmaz öğretisinden aldığı nasip, daha az cesur olması filan.
 • şokun etkisiyle insanların bilinç kaybına uğrayıp sağlıklı düşünmeden yaptıkları söz ve hareketler sonucu çıkar genelde. ama oturup sakin kafayla düşünülse kavga çıkmaz.
 • rahatı bozulduğu için isyan ediyordur..