şükela:  tümü | bugün
  • arabanın cebi açık bir doktor tarafından yangın söndürme tüpünün olup olmadığına bakılarak yapılan bir çeşit muayene.
  • 0 km araclarda 3. seneden itibaren baslamak uzere her iki senede bir yaptirilmasi gereken olay.
    (bkz: aracin muayenesi)
  • taşıtların, trafiğe çıkabilme durumlarının devam etmesi için, taşıt muayene istasyonlarında aracın tipine göre değişen aralıklarla yaptırılması gereken işlem.
  • su anda 35 milyon tl. karsiliginda (bkz: harc) (bkz: harac) yapilan ve asagidaki islemlerden bir veya ikisi (en fazla üçü) yapilarak tamamlanan, insanlarda zaman kaybi, para kaybi ve gerilime** neden olan olay.
    - motor kaputunun acilip sasi ve motor numaralarinin incelenmesi
    - sinyallerin calistiginin kontrolu
    - fren lambalarinin calistiginin kontrolu
    - yangin sondurme tupu ve ilk yardim cantasi kontrolu
    kuyrukta beklerken kavgalar cikmasi ve insanin sinirden gerilmesi yanisira omrunden calinan bir saat de eklendiginde baska bir ulkede boyle bir iskence var mi diye merak ettiren olay. ayrica verilen 35 milyon'larin nereye ve adina gittigini de halen merak etmekteyim. 2 saatte 100 arac olsa 3.5 milyar tl. ediyor.
  • yaptırılmamış olmasının cezası 1 ocak 2003 tarihinden itibaren 32.100.000.-tl
  • yaptirsan da yaptirmasan da minimum 30 milyon tl kaybina neden olan muayene.
    yaptirirken 35 milyon veriyorsun. yaptirmazsan da 32 milyon ceza oduyorsun.
    tabi yaptirmazsan bu 32 milyonlar artarak cogaliyor.
  • soz konusu aracin trafikte dolanacak ve tehlike yaratmayacak kadar saglikli olup olmadiginin kontrolüdür. saglikli olmayanlar tedavisini yaptirir, akabinde kontrolden geçerek trafikte dolanmaya hak kazanir. lakin siradan bir trafik müsavirine devredilirse bu is, doktor kisinin ya da ilgili her kimse artik (malum vardir bir bileni) cebine tikistirilan uygun miktardaki para ile dört lastigi olmayan bir araç bile trafige çikmaya uygundur onayini alabiliyor. nasil oluyor da oluyor lakin oluyor iste güzel memleketimde böylesi..
  • avrupa birliği standartlarına uyum sürecinde önümüzdeki yıl içinde özelleştirilecek olan istasyonlarda yapılacak yıllık araç check upı.
  • su anda 56milyon kusur olan tc kanunlarının zorunlu tuttugu olay. ayrıca 5 dakika kadar surup fiziksel bir mauyeneden ote sozel bir sınav olması da ilginctir:

- aracta yangın sondurme tupu, ilk yardım cantası, alet cantası var mı?
    - bilmem daha yeni aldık ben de bakmadım.
    - neyse onemli degil tamam.

muayene bitmistir, maliye faslı baslar.
  • 56.600.000 tl harc kar$iliginda yapilan muayene. 2 yil surelidir.
    yapilma proseduru:
    vergi dairesinden aracin vergi borcu olmadigina dair kagit/ izin belgesi.
    vergi dairesinden 56.600.000'luk harcin verildigine dair belge/dekont.
    muayene istasyonlarindan birine gidi$ ve i$lem.

aracin sinyal lambalari, geri vites lambasi, fren lambalari yaniyor olacak. aracta yangin sondurme tupu, trafik seti ve ilk yardim cantasi bulunacak. egsoz muayenesi tam olacak bir de trafik sigortasi tam olacak. burada tamdan kasit suresi gecmemi$ anlamindadir.