şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mesela bunun böyle olmasını isteyen kanun koyucu taban/tavan fiyat belirleyip çekilmiş olabilir.
  bilemiyorum altan.
 • hükümetin aktuerya hesaplarını çöpe atıp, primlere müdahale ettiği sigorta sistemde ne rekabeti? diye cevabını vereceğim başlıktır.

  edit: cehalet hakikaten kötü. sigorta fiyatları düşüktü. sonra ticariler için tavan geldi. oradaki yük gelip şahıs otosuna bindi, basit araçlarda pirimler 100 liralardan 400 liralara çıktı. bugünlerde daha da arttı. link lazım mı? o tavan olmasa, çok daha düşük zorunlu trafik sigortası ödüyorduk şimdi.
 • yine bir takım cahiller entry yazıyor.

  devlet taban değil, tavan fiyat belirlemiştir. sisteme bu şekilde müdahil olmasaydı mevcut fiyatları mumla arardınız. öte yandan bu fiyatlar bile sigorta şirketlerine ciddi zarar ettirmekte.

  çözüm mü? gerçekten herkese ehliyet vermemek. daha geçen gün bir gece kırmızı ışıkta beklerken durduk yere gelip arkadan çarpan ve %100 hatalı olan bir mahluk yüzünden sadece benim aracımda 3000 liralık hasar oluştu. ilgili mahluğun trafik sigortası 500 tl ye yaptırdığı sigorta ve bütün zararı onun şirketi karşılayacak ama bu öküz seneye en fazla 1000 tl ödeyecek. bu denli bariz hatalar yapanları trafiğe sadece bu paralarla çıkmasına müsaade ederseniz ne yazık ki sistem de böyle olmaya devam eder. ehliyete süreli/süresiz el konulmasının kapsamı genişletilmeli ne kadar maganda, öküz varsa uzun sürelerle el çektirilmeli. hem trafik rahatlar hem medeniyet artar hem de sigorta fiyatları düşer.
 • rekabet hizmette. muhtemelen vukuatlı bir geçmişe ait fiyat istenmesinde tavan fiyat uygulaması sonucu aynı fiyat çıkar. aksi takdirde birbirine yine yakın rakamları veriyor sigorta şirketleri. hepsi aynı fiyat verse de rekabet hizmette aslında. misal sigortanızı a firamsından yaptırdınız diyelim. kaza anında iflağınızı sikerler. bir diğer sigorta ise kaza anında size her türlü güzel hizmeti sizi mağdur etmeden karşılar. asıl rekabet burada zaten. bu yüzden bir çok insan çok iyi hizmet veren sigorta ve kasko şirketlerine piyasa ortalamasından 300-500 fazlaya kasko yaptırıyor.
 • devletin popülistçe tavan fiyat koymasıyla oluşan saçma durumdur.
  herifin yılda 5-6 kazası var, ama her nedense bunun sakarlıkları dikkatli sürücülere ödetiliyor ve sigortacılar da çaresizce çırpınıyor.

  prim fiyatı tamamen serbest olmalı, hatta sigortacıların bazı kişileri sigorta etmekten imtina etmesine de karışılmamalıdır. ancak bu şekilde sigortacılık mantıklı olabilir, ve az riskli kişilerin hakkı korunabilir.