şükela:  tümü | bugün
 • başta istanbul olmak üzere trafiğin "sorun" olduğu yerlerde, trafiğin yoğun olduğu güzergahlarda geçiş ücretlerine zam yapılması.

  gerçekten de akıl küpü bir hareket (!)

  haber

  -----alıntı-----

  karayolları genel müdürlüğü’nün çalışmasına göre trafiğin yoğun olduğu yollardan daha yüksek geçiş ücreti alınacak. karayolları genel müdürlüğü, istanbul'da gerçekleştirilen 11'inci ‘ulaştırma şûrası' için bir çalışma yaptı.

  yol, köprü ve otoyol yatırımlarının tek tek anlatıldığı çalışmada, yeni dönemde otoyol, köprü ve erişimkontrollü yolların ‘geçiş ücreti'nin belirlenmesinde uygulanacak ölçütlere de yer verildi. çalışmada, “hem bunların bakımonarım maliyetleri, hemyol kullanıcılarının konforu, hem de trafik yoğunluğunun düzenlenmesi amacıyla otoyol ücretlerini belirlemek için bir formülasyon yapıldı” denildi.

  yeni ölçütler

  çalışmada öne çıkan yeni ölçütler şunlar:

  trafik yoğunluğu:

  geçiş ücretleri trafik yoğunluğuna göre belirlenecek. trafiğin yoğun olduğu yolların geçiş ücreti yüksek olacak. hizmet seviyesinin düşmesi engellenip, yol konforu artacak.

  üfe değeri:

  yolun hizmet seviyesi ve yıllık üfe değeri esas alınacak. bu değerlere göre geçiş ücreti belirlenecek.

  büyük aracın faturası da büyük:

  ücretlendirmede araç sınıfına dikkat edilecek. 5'inci sınıf treyler tipi bir aracın kilometre birim fiyatı, 1'inci sınıf binek aracın birim fiyatının köprülerde 8 katı, otoyolda 4 katı fazla olacak.

  ‘zarar veren masrafını öder’

  çalışmada, geçiş ücretlerindeki yeni formülasyonla birlikte gündeme gelen değişikliğe de dikkat çekilerek, "yola daha fazla zarar veren araçlar daha çok ödedikleri için bakım onarım maliyetlerini de o oranda karşılamış olmaktadır. zira araç sınıflarının belirlenmesinde aracın yere değen aks sayısı dikkate alınmaktadır" denildi. çalışmada, "aracın yere değen aks sayısı ve aksların ara mesafesi dikkate alınarak ayırım yapılmakta. bu sınıflandırma ilk zamanlarda 9 değişik kategoride yapılmaktaydı, şimdi bu 6 kategoriye indirilmiş durumdadır" ifadesi kullanıldı.

  özelleştirme için yeni şirket kuruldu

  çalışmada, mevcut otoyolların bakım, onarım ve işletmesinin imtiyaz sözleşmesi ile özel sektöre devredilmesi çalışmalarına da işaret edilerek, "17 aralık 2012 tarihinde yapılan mevcut otoyolların 25 yıllık işletme hakkının devri ihalesi, özelleştirme yüksek kurulu'nca iptal edilmiştir. bu nedenle karayolları genel müdürlüğü bünyesinde bir işletme şirketi kurularak hisse satışı ile özelleştirme yapılması çalışmalarına başlanmıştır" bilgisine yer verildi. otoyolların işletme hakkının devrini alan işletici ile yap-işlet-devret ihaleleri ile verilen işlerde işleticinin sorumluluk alanları ve işletme koşullarının karayolları genel müdürlüğü'nce yazılı hale getirildiği kaydedilen çalışmada, "bu düzenleme yayımlanarak ilgili birimlere bildirilmiştir. böylece işletici ile idare arasında ortaya çıkabilecek yanlış anlaşılmalar bertaraf edilmiş olacaktır. aynı zamanda otoyol kullanıcısına verilecek hizmet standardında da kalitenin düşmesine engel olunacaktır" denildi

  -----alıntı-----

  istanbul için konuşurusak:
  peki şimdi hem boğaz yoğun, hem fsm, hem harem.. hepsine mi zam yapacaksın?

  "biz her şeye zam yapmak istiyoruz ama buna bir kılıf bulmalıyız."

  ya da

  "bu yolları 25 yıllığına kiralarken belirli bir geçiş ücreti yekününü de söz veriyoruz, sözümüzü tutmak boynumuzun borcudur."

  gerçekten kimin aklına geldiyse bravo.. benzin 5 lira olmuşken trafikten bir araç eksilmeyen ülkede köprüyü 5 tl de yapsan, 10 tl de yapsan yine geçecek insanlar. zaten bunu görüyor ve bundan güç alıyorlar. "ben bunu 10 lira da yapsam geçecek, o zaman neden sadece 3,40 lira alıyorum?" diyor..

  hayırlı olsun yeni kazanç kapıları, ne diyeyim..

  bir nev'i (bkz: müşteri sikme odaklı şirketler)
  ayrıca (bkz: köprü ve otoyolların özelleştirilmesi)
 • sanıyorum ki devletimizin bulduğu yöntem.

  millete öyle bir sokalım ki araba alamasınlar, yola çıkamasınlar ve sonucunda trafik rahatlasın.

  seneler sonra "artık istanbul'da trafik tıkanmıyor" nidaları duyabiliriz.

  (bkz: 25 kasım 2016 ötv zammı)