şükela:  tümü | bugün
  • simdi ben bugune kadar hanim soforlerimizi 200 metreden taniyan ve trafige cikmasina karsi olan bi dongozdum. ta ki eşim de trafige cikana kadar. heves etti ehliyet aldi. araba suruyo bu aralar benle birlikte. acikcasi ben de destekliyorum, sursun.

zaten benim hanimlarin trafige cikmasina karsi olmamin nedeni tamamen onlarin trafik yeteneklerinin olmayisi ve ogrenene kadar hem kendilerinin hem de baskalarinin hayatinin tehlikede olmasiydi. hala da aynisini dusunuyorum ayri mevzu. ama oyle ya da boyle artik trafige karisiyolar ve bunu onlar icin de bizim icin de kolaylastirmak gerek.

neden?

ne zaman esim yanimda araba kullansa, her zaman trafigin bi dili oldugunu, yaptigi hareketin diger araclara ne anlam ifade ettigini dusunmesini ogretmeye calisiyorum. erkekler bu isi kendi aralarinda muhtesem bi sekilde kotariyolar. bi bakis, bi el hareketi, kafayi cevirip yol isteme, gozgoze gelip yol verme vs... bunlar seneler sonunda olusan trafik dili. ama lömbürt diye trafige salinan hanimlarimiz bu dili ogrenene kadar trafikte buyuk sikintilar cekiyolar. yer yer tacizlere ugruyolar.

ama onlarin trafigi ogrenebilecegi baska bi yerin olmadigini farkettim. mecbur aramizda ogrenecekler.

esim yanimdayken 1 saniye gecikti diye arkadan kornaya abanan hanzonun, bundan 1 yil oncesine kadar ben oldugumu farkettigimde durumu anladim...

dedim ki: "ulan keske su an yanimda araba kullanan esimin ehliyetini yeni aldigini ve alisma evresinde oldugunu bilse arkadaki arac sahibi. o zaman daha toleransli olur an azindan."

sonra bu fikir geldi aklima.

cok basit.

acemi suruculerin, ya da esiyle ortak arac kullanan hanim soforlerimizin araclarinin arka camina yapistiracaklari "acemiyim. beni biraz idare et." anlami tasiyan,

-sari renk
    -yuvarlak
    -15 cm capinda
    -arka camin sofor tarafinda ust koseye, gorus acisini engellemeyecek sekilde
    -one vision ozellikli (icerden disariyi gosterir, disardan belli olur)

bir sticker!

mesela ben sari sticker gorunce, yokusta kirmizi isikta arkasindaysam 1 metre fazla bosluk bırakırım. araci stop edebilir, kaydirabilir, panik yapip hic kalkamayabilir.

ben de o bosluktan istifade kalkip yanindan gecebilirim. en azindan trafik acilir. abla da cok kasilmaz. millet de gerilmez...

ama sari sticker yoksa benim bundan haberim olmaz. dibine kadar girerim. o kalkamayinca ben de kalkamam. arkamdaki de bana yanasmistir o da kalkamaz. ikinci kirmizi yanar taksici baslar sovmeye. gerginlik, gerginlik... belki ufak capta kaza...

trafigi bi nebze de olsa rahatlatacak bi uygulama olarak goruyorum. yarin ben kendi aracima yapistiriyorum. sorana da anlatiyorum. boyle boyle bi farkindalik yaratabilirsek hanimlari da fazla germemis oluruz.

son olarak bugune kadar hanim soforlere sergiledigim bakis acisindan oturu hepsinden ozur dilerim. bu uygulamayi hayata gecirmede katkim olursa da ozrumun bir temsili olmus olur.

hayirli yolculuklar!
  • mantıklı ama değil de, ikilemde kaldım.

edit : gayet iyi niyetli bir adamsın vesselam, lakin olayı farklı şekilde anlamdıracak bir tayfa hazır kıta bekliyor buralarda. haberin olsun.
  • fikir güzel, niyet iyi; ama yemezler.

zira burası özürlü arac sahibi olmak icin atmadığı takla kalmayan insanlarin nefes alıp verdigi bir coğrafya.
    bu uygulama esnasında acemi olmamasina rağmen acemi ayağına girecek bir sürü insan vardır. hatta onlar böyle bir fırsatı hazir bekliyorlar bile.

bu ve benzeri trafik sıkıntıların çözümü; kaliteli eğitimdir.
  • çok güzel bir fikir olmakla birlikte, trafik kuralı olarak belirlenmesi şart değil. kendiniz aracın arka camına yuvarlak sarı bir etiket yaptırın, içinde arkadan görülebilecek büyük puntolarla acemi şöför olduğu uyarısı yapacak kısa ve okunaklı bir cümle yer alsın. "acemi şöför, lütfen anlayış gösterin" olabilir.
    ayrı etiketlerde, "acemi şöför, verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim" gibi bir şey de olabilir.
    yazarın bahsettiği gibi içten görülmeyip dışarıdan görünen bir etiket iş görür.

ha bizim insanımız "acemiymiş he he dur biraz eğlenelim şununla" mantığı ile taze şöförümüzü trafikte taciz de edebilir, bu açıdan riskli biraz ama yine de çoğunluğun anlayış göstereceğini düşünüyorum.
  • "ben acemiyim, gönlünden geçtiği gibi taciz edebilirsin." demek için yapılabilecek bir uygulama. abi bizim insanımızda sabır ve izan olsa o tür bir uygulamaya gerek kalmayacak. sadece ekstra sabır için yapılabilir o tür bir durumda. ki örnekleri var, polonya'da 'learner' anlamında l harfi yapıştırıyorlar mesela. bence trafikteki kendilerince dil oluşturan insanlar dikkat etmeli, işaret ve yol kurallarına harfiyyen uymalı ve çevresine duyarlı olmalı. misal amerika'dan gelen bir adam senin kendi aranda oluşturduğun kuralı bilmek zorunda mı türkiye'de otomobil kullanmak için? ben abd'ye gittiğimde takır takır kullanıyorsam, o da buraya geldiğinde takır takır kullanabilmeli ama nerdeeee.
  • -nıhohahaa şu acemi kadını korkutalım biraz

olacak olan budur.
  • dubai`de ehliyetini yeni alanlarda zorunlu bu uygulama. sari bir sticker veriyorlar uzerinde new driver yaziyor. aslinda buna gerek te yok dubai`de zaten herkes arabasini insan gibi kullandigi icin hic problem olmuyor. yani yol istemeyi elle kolla yapacagimiza trafik kurallarina gore gecis hakki kimdeyse o gecince problem de yasanmiyor. ceza olarak da mesela yaya yol vermezsen 500tl, sinyalsiz serit degistirirsen 1400tl cezani aliyorsun trafik kurallarina uygun kullanmayi ogreniyorsun.

https://i.hizliresim.com/lb7aao.jpg
  • ingilterede 80 lerde 90 larda büyük l harfi yapıştırılırdı arka plakanın soluna. "learner" olduğunu düşünürdüm kendi kafamdan..

acemi olduğunu belirtmek için belli bir süre zorunlu idi.
    şimdi var mı o kural bilmiyorum....

edit:
    baktım halen varmış... eskiden lacivertti diye hatırlıyorum şimdi kırmızı... çok zaman geçti belki o zaman da kırmızıydı...

link

hatta bu dönem için özel sigorta bile varmış learner driver insurance diye
  • ben arabamın camlarını en koyu tona cam filmi çektirdim. mümkünse hiç görmesinler bayan sürücü olduğunu. medeni bir ülke olsak neyse de, burada çok zor.
  • çok avrupai bir yaklaşım