şükela:  tümü | bugün
  • adam şeridi ihlal ediyorken ,kendi şeridine geçsin diye üzerine üzerine kırmak, uzunlarla geliyorsa yavaşlayıp arkasına geçerek uzunları yakmak, sol şeritteyken gereksiz yere bin tane selektör yapıp arkaya yapışmasından dolayı önce sağa geçip sonra arkasına geçmek suretiyle aynı hareketi ona yapmak ve benzeri şeyler ile trafikte hata yapan herkese haddini bildirmeye çalışmak gibi takıntı oluşuyor bazen.bu gibi olaylar hiç bitmeyecek trafikte ve kimseye birşeyler öğretemeyeceksin diyorum kendi kendime.sen mi düzelteceksin trafiği.ama engel olamıyorum kendime.bir gün ya çok kötü dayak yiycem ya da birini elimden alamıcaklar.o hale gelmeden kendiliğimden düzelirim umarım.
  • çoğu zaman cesaret ister. hergün trafik magandaları hakkında bir dünya haber okurken insanın trafikte birilerine haddini bildirmeye kalkması güç oluyor.
  • uzun süre istanbul trafiğinde araç kullanan herkeste olur bu. üç yılın sonunda ben de yenik düştüm buna. özellikle uzun fara dayanamıyorum. şeridi ortalayan da götün önde gidenidir zaten.
  • hayvan evladı gibi uzunları yakıp giden insanlara aynısını yapmayı desteklediğim takıntılar bütünü. adam uzunları yakmış geliyor. dörtlüleri yakıyorsun anlamıyor, arka sis farlarını açıp kapatıyorsun anlamıyor, yavaşlıyorsun defolsun gitsin diyorsun gaza basmıyor. e ne yapacaksın arkadaş? ben efendiliğimi bozmayayım ve bu 20 km'yi tavşan gibi gideyim mi diyorsun? aynayı karartmak zorunda da değilim, yeterince sağlıklı bir çözüm değil. bilmiyorum her araçta nasıl ama benim aracımda aynayı manuel olarak kararttığım anda gerçekten görüş alanım kapanıyor. 2 tane kısık ışık görüyorum. var yok arası. görmesem aynı şey. minibüs sürer gibi aynasız araç kullanmak zorunda değilim adamın tekinin ayarsızlığı yüzünden.

ek olarak 4 şerit yolun en solunda 70 ve 80 ile giden adamlara da normal şartlarda efendi gibi bir kez selektör yapılır. çekilmezse eğer artık yapıştırırsın seri şekilde. kimsenin bir yolu bu şekilde kapatma hakkı yok. bunun en güzel örneği ankara kızılay - çayyolu hattı olan eskişehir yoludur. trafiğin bu şekilde sıkışmasının tek sebebi 82 olan hız limitine insanların 40 bazen 30 * * ile girmeleri ve sol şeritten çekilmemeleridir.

biz mesela 10 km uzaktan selektör yapan bmw'li görünce çekiliyoruz kenara. gerek yok yani boş yere şerit işgal etmeye.

insan gerçekten hayret ediyor.
  • en sevdiğim, önümde silecek suyuyla arabamı yıkayan dallamanın önüne geçip aynısını ona yapmak olan takıntıdır. had bildirmeden ziyade, "bak bakalım nasıl oluyormuş" şeklinde bir "düzeltme"dir. belki bir iki şoförü trafik kurallarından ve teamülerinden haberdar edebilme gibi beyhude bir amaç taşır.
  • emniyet şeridinden gidip, polisin olabileceğini düşündüğü yere 100-150 m kala önüme kıran dallamalara yol verdirmeyip, ileride polis tarafından yakalanmalarını sağlatan takıntı.

sinyal vermeyenlere de yol vermemeye özen gösteriyorum, o yüzden özellikle yoğun trafikte önümdeki ile takip mesafesini koruduğum maalesef pek söylenemez. ancak tek tük de olsa, 1-2 yol vermedikten sonra önüme girmeye çalışan şöförün sinyal vermeye başlayıp yol istemesinden sonra kendisine yol vererek iç huzuru buluyorum.
  • ya arkadaş, birileri de sana trafikte haddini bildirmeye çalışıyor.
    hiç mi başına gelmedi yani?
    hiç mi size haddinizi bildirenler çıkmadı.
    bırakın allahaşkına biz birbirimize benzeriz.
    nedir bu "bizim dışımızdaki herkes arızalı" kompleksi?...

olayın aslı kompleksten kaynaklanıyor...
    direksiyonun başına geçtiğimizde arabayı ve çevresini egemenlik alanımız olarak görüyoruz...
    herşey bizim kontrolumuzda olacak...
    bütün yollar bizim, kimse ihlal edemez...
    trafikteki bütün diğer arabaları kendi hava sahamızı ihlal eden düşman uçağı gibi görüyoruz...
    sana ne, sen adam gibi arabanı kullanmana bak...
    gıcıklaşmanın kime ne yararı var?
    varsa açık bir vaziyet aç telefonunu çek fotosunu, yaz olayı, yolla trafiğe...
  • polislerin yapmasi gerekenler suruculere dusmustur.
    nerede bu polisler? yok. trafikte polis yok amk.
  • bunu aşarsam daha iyi bir insan olabilirim.