şükela:  tümü | bugün
 • teoride ve pratikte güzel bir uygulamadır aslında. bunu uygulayabilmiş yeni dünya ülkelerinde güzel sonuçlar alınmışlığı vardır. bakalım türkiye'de uygulaması neler getirecek.

  can, mal ve şehir içi ulaşım güvenliği için faydalı bir hareket bana kalırsa.

  http://www.polis-haber.com/…ridoru-uygulamasi‏.html

  uygulamadan anladığım;

  ilgili makamlarca daha önceden tespit edilmiş, şehrin trafik yükünün yoğun oldugu noktalarda kameralarla uygulanacak bir hadisedir.

  nasıl olacak yani?

  -- ilkokul 5.nci sınıf hareket problemleri ekolü --

  a noktası ile b noktası arasında kalan bölgede, a ve b noktalarına konacak gece görüş sistemli (infrared) kameralar, a ve b noktaları arasındaki belirlenmiş hız limitinin (örneğin bu limit 65 km/s gibi bir hız olsun) üstüne çıkılıp çıkılmadığının tespiti amaçlı bir sistemdir. hız limiti trafikte yol alan sürücülerin %95'inin skinde olmayan bir kavram olduğu için, kurallar dahilinde uygulanırsa çok cüzdan yakacak bir sistemdir ayrıca. varsın yanan sadece cüzdanının olsun ibneler!!

  yani sen koridorun girişinde 65 km/s limitini gördüğünde "hadi ya kamera var arkamdan cezayı keserler en iyisi yavaslayayım, kamerayı geçince bas gaza yavrum bas gazaa" dersen şu saatten sonra diyemeyeceksin ey yolların fatihi ey liselim. a ve b noktasındaki iki kamera seni yakalayacak ve sana laflar hazırlayacak. a noktası girişine 65 km/s ile girdiğinde, b çıkışına a ve b arasındaki seyahat sürenden daha çabuk bir şekilde varırsan, sistem tarafından matematik ilminin sponsorlugunda x=v.t formülü ile hesaplanacak ve ve kamera görüntüleri ışığında bu değerli sürücümüz hız limiti olan bölgede artistliğin doruğuna çıkmış, cadde'de akmış, nos'a abanmış, yapıştırmış gaza diyerek yorumlamasını yapacaklar ve arkandan ceza makbuzunu adresine gönderecekler.

  trafiktekiler akıllanır mı? orası büyük muamma.
 • zekice tasarlanmış bir hız kontrol sistemi. 2 veya daha fazla yere kamera konuyor, ortalama hız belirlenen limitten fazla olursa ceza kesiliyor. e5 te de vardır. incirli-bahçelievler arasında aktif olarak çalışanının yanında diğer yerlerde de hazırlıklar tamamlanmak üzere ve yakın zamanda ceza kesilmeye başlanacak.

  bu konu hakkında söyleyeceğim birkaç şey var. lütfen dediklerime güvenin. bilmiyorsunuz, öğrenin ve uygulayın;

  ** hiz limitini kafamıza göre beğenip beğenmemek çok geri kafalılık va saçma. trafikte araba kullanmayı bilmediğimizin en önemli göstergesi. üstelik bu söylemleri bir tek türkler'de gördüm. hollanda'da 5 şeritli olan yol var. limit 100. herkes 100 ile gidiyor. en sol 3 şerit hep boş. "100 bu yola çok az" lafını hiç duymadım. o zaman araban 200 yapıyor neden hep 200 ile gitmiyorsun? bu sorunun cevabı, işte uygulamanın genelinin cevabı. ekonomik, optimum bir hız sınırı var. o uygulanıyor. neden 90 neden 100 değil. niye 30 değil. keyfi birşey değil bu. 70 se 70 aga. uyacaksın hacı.

  **önemle bilinmesi gereken çok önemli madde de; bu uygulamanın amacı bireysel olarak hızlı giderek, kaza yapan, apaçi arkadaşlarımızın trafiği 5 kilometre kuyruk yapmasının önüne geçmek. herkesi 70 ile götürebilmek. şeritler arası hız farkını ortadan kaldırıp, modası geçmiş makas kavramını yokedip, gereksiz şerit değişimi ve bunun arkadakileri yavaşlatmasının önüne geçmek. aklınızda daima bunlar bulunsun. beylikdüzü ile mecidiyeköy arasını hep 70 ile gitmek istemez misin? ben hep 50 olsa da razıyım. zaten e5 te 70 i lokal noktalarda kısa süreliğine yapıyoruz. 70 i kim kaybetmiş te biz bulacağız? anlık bir 110-120 ye çıkabilme isteğinin dışa vurumları bunlar.

  **arkadaşlar, trafik kültürümüz oturmadığı için radar olan yolda gitmesini de bilmiyorsunuz. arabayı getirirsin üst limite -ki e5 te 77- öylece gidersin. bizim yeşil dalga bile kullanamayan insanımız, radar lafını duyduğunda bu sefer de 50 ile gidiyor. olum limit 70. yüzde 10 da toleransın var 77 ile gidebilirsin. üstelik araba göstergeleri daima radarlardan daha fazla gösterir. sen yine de al 75 e öyle güzel güzel git. adam abartmıyorum 40 ile 50 ile gidiyor sınır 70 ise. gazlasana diye selektör yapıyorum, bu sefer de "hız sınırına uymak mümkün değil. ben uysam da millet bu sefer arkamdan sellektör yapıyor" serzenişleri oluyor. olum burada 77 ile gidecen. niye sinir ediyosun insanı.

  velhasılı benim de yağmurlu havada 90-100 ile giderken, kontrolü kaybetip, içinde karının ve çocuğunun bulunduğu arabaya çarpıp, birinin ölümüne diğerinin ömür boyu tekerlekli sandalyeye mahkum bırakmamı istemezsin değil mi? veya eşin de bu trafikte araba kullanıyor. manyağın biri karşı şeritten gelip kafa kafaya eşinin arabasına vurup onu öldürse? hah işte ben de senin gelip bana vurmanı istemiyorum. onun için hacı hepimiz 70 ile gideceğiz. kaza yapmayacağız. 70 ile giderken ölümlü kaza yok mu? var. ama az. sen de biliyorsun bunu. neden 90 değil, e5 te 70 ile mi gidilir, şanzımanıma zararlı, motorum zarar görüyor... yemişim motorunu da vitesini de. 70 ise 70.
  bitti.
 • ankarada balgat-gölbaşı arasında da vardır bu saçmalıktan. insanı sinir eder ve trafiği yavaşlatır.
 • (bkz: #36638008)
 • en kısa sürede hızla yayılmasını dilediğim sistem.

  sistemi anlatan video: https://www.youtube.com/watch?v=udby2c2sptw

  yapılan uygulamadan örnek : http://www.ntv.com.tr/…idoru,u0umvojiuk2zgwkuztmkeq
 • yapılan uygulamadan örnek videosu baya bir eskidir. 2012 yılında yapılan bir röportaj sanırım. ayrıca ilk uygulama ataköy sahil yolunda pilot bölge olarak başlatışmış sonrasında bağdat caddesi' ve e-5 olarak yaygınlaştırılmıştır.

  ceza uygulaması iyi ama tek başına yetmez. çünkü yapılan bir illegal durumun sonucudur ceza. önemli olan eğitim, yapılacak olan illegal bir durumun önüne geçilmesini sağlar.

  türkiye'de henüz yerleşmemiş iki trafik ihlali vardır (önem arz eden) elbet sıralamak istersek park yasağı,cep telefonu ile konuşurken araç kullanma,hatalı sollama diye uzar gider ama yerleşmemiş iki trafik ihlali şunlardır:

  yaya yolunda yayaya yol vermek ve dönel kavşakta (ada) kavşak içerisindeki araca yol vermek.

  ayrıca uygulama iyi güzel ama kurala uyan bir arkadaşıma arkadan hızla makas atarak gelen bir başka araç çarpıştı, çok şükür arkadaşıma bir şey olmamıştı. o sadece kurallara uyup e-5 te 60 ile sağ şeritte gidiyordu. ha bu demek değil kurallara uymayın hızlı gidin ama istanbul trafiğinde bu zor. takip mesafesi bırakırsın abartısız söylüyorum arkadan gelen ya korna çalar,ya selektör yapar veya sağ şeritten bıraktığın takip mesafesine dalar.

  istanbul trafiği zordur.
 • ülkemizde de uygulamasına başlanmış olan yeni, sürücü cezalandırma sistemi.

  a noktasından belli bir mesafedeki b noktasına geçen zamanın katedilen mesafeye bölümü sonucu önceden belirlenmiş hız limitinin %10'dan fazla aşılması durumunda cezai işlem uygulatıyor.

  örn.

  a ve b noktası arası 55 km olsun. hız limiti de 110km/s. sistem bu yolu 55/110= 0,5 saat yani yarım saatte geçmenizi bekler. siz ki bu yolu 25 dk. da geçerseniz ki bu ortalama 132km/s(55/(25/60)) sürate işaret eder, cezayı yersiniz.

  can alıcı nokta şimdi geliyor: bu 55 km'lik yolun tamamının hız limiti 110 değil. yer yer 90, 70 ve 50km/s hız limiti olan kesitler var. bu da minimum geçiş süresini 30 dk.'dan daha uzun bir süreye taşıyor.

  kurtulma yolları da mevcut tabi. misal, 55 km içinde bir yerlerde mola verdiniz, yakıt aldınız vb. bunlar ceza alma riskinizi azaltan faktörler.

  öte yandan sistemi nasıl atlatırım düşüncesinde olanlar için de, yeşil oklu elektronik tabelalar çok uzak mesafeden plaka okuyor. bu yüzden bu tabelaların yerini biliyorsanız, önceden başka araç arkasında ön plakayı kamufle edin derim. ancak uyarmam gerekir, bu yeşiller a ile b arasında birkaç yerde daha var.

  bir diğer eklemeyi de sistemi kuranlar için yapayım. bu system yurtdışında daha tek düze, otoyol gibi mekanlarda uygulanıyor. bir dünya yerleşim biriminin ortasından geçen bir yapısı yok. bu yüzden şu an için bu sisteme itiraz etmek gerekir. veya adam gibi iş yapıp, sisteme girişte plakanın yansıtıldığı tabelaya "saat şu an şu, en erken çıkış saati şu olmalıdır" denmesi lazım. adam olan bunu yapar.
 • eğer benim gördüklerim başka bir şey değilse uzun yollarda da gördüğüm uygulama. kastamonu-karabük yollarında var birkaç tane.
 • ilk duyduğumda istediğimiz kadar hız yapabileceğimiz yol parçaları olarak düşündüğüm uygulama.