şükela:  tümü | bugün
  • sabah sabah karşınıza çıkmaları muhtemeldir. özellikle şehir içi gidişli gelişli yolda katlanılmaz oluyor. karşıdan araç geliyor, ya da sağlı sollu park etmiş araçlardan sebep paşamı sollama imkanın da yok. zannedersin ağır vasıta. kendine göre bir ritim tutturmuşsun kırmızılara yakalanmadan gidiyorsun, hoop önüne keyfine 20 km hızla giden bir dallama çıkıyor. ya da diyorsun ki trafiğe girmeyeyim, şu ara sokaktan gideyim, gidiyosun 300-500 m bir bakıyorsun, iki saniye farkla diğer ara yoldan malın biri sinyal minya yok, kıvırıyor direksiyonu doğanıyla, doblosuyla önüne, tin tin tin ilerliyor. trafiği yalnızca ön camdan gördüğü kadar zanneden, dikiz aynasından, yan aynalardan bihaber, keyfine göre yavaşalayan ( zaten yavaş, daha da yavaşlayan diyorum) ablalarımı saymıyorum bile. şimdi bu veryansınlardan beni sürat manyağı, şehir içi trafik magandası felan zannetmeyin. trafiğin de kendine göre bir adabı var arkadaş. temkinli olmak ayrı birşey, bunların yaptığı işin bokunu çıkarmak. bunlara, şehirlerarası yolda sol şeridi parsellemiş ama mıy mıy giden öküzlerden daha çok uyuz oluyorum. sabah sabah sizin yüzünüzden güne söve söve başlamak zorunda mıyız arkadaş?
  • belirlenmiş hız limitleri içinde ilerliyorsa istediği hızda ilerleme hakkına sahip olan araçtır, beğenmeyen sollar geçer. ha ben de bu tip araçlara denk geldim mi darlanıyorum afakanlar basıyor, ama sonuçta doğruya doğru adamın hakkıdır.
  • haftasonları bir de acemi olanlarının daha yoğun olarak trafiğe çıktığı araç türü.

neredeyse 1,5 araç genişliğe sahip bir yerden bile "aman arabanın sağını solunu çizmeyeyim" diye yavaş yavaş geçen, sokaktan içeri dönecekleri garajlarının kapısına yarım metre daha yanaşmayıp yolu tıkayarak, arkasındaki bütün arabaları bekletenleri mevcuttur. korna ile ufak bir "bıp" yapsanız dahi tepki gösterip içeriden el-kol falan yapabiliyorlar.

yanlış anlaşılmasın, trafik dışında bir çoğu muhtemelen çok iyi ve nazik insanlardır, ancak trafikte pek empati kurabildiklerini söyleyemem. üstteki örnek haricinde 15 saniye yeşil, 85 saniye kırmızı yanan ışıklardan yavaş yavaş geçerken arkadaki araçları hiç düşünmüyorlar.

patinajla kalkıp ralli yapar gibi gitsinler de demiyorum ama birazcık daha seri hareket edebilirler.